Yükleme Vinci Nedir? Was ist ein LKW-Heckkran?

Yükleme Vinci Nedir? Was ist ein LKW-Heckkran?

Yükleme vinci , ticari bir araca ( veya römorkuna ) yükleme ve boşaltma yapabilmek için monte edilen bir yükleme cihazıdır . [1]
Destek ayakları uzatılmış kamyon yükleme vinci

Yükleme vinçleri genellikle hidrolik tahriklidir. Bazı durumlarda, kasadan kolayca ayrılabilirler. Döndürülebilirler, bazıları sonsuz bir pivot mekanizmasına sahiptir. Bir ila üç mafsal, bir kaldırma kolu ve iki kola hayır ve kol başına bir ila sekiz teleskopik uzantıya sahiptirler.

    Bir eklem, bir şeyi kolayca kaldırmanıza izin verir. Bu yapı, ucuz küçük vinçlerde bulunabilir.
    İki mafsal ile bir aracın tüm yükleme alanına veya doğrudan aracın yanındaki zemine mafsallı kol ile ulaşılabilir. En yaygın inşaat türüdür.
    Büyük modellerde, katlandığında iki mafsallı koldaki iki teleskopik uzantıyı barındırmak için üç bağlantı bulunabilir. Öte yandan, birçok çatı kenarının arkasına geçebilirsiniz. 36 m [2] veya 45 m [3] uzunluğa kadar olan yükler, çok katlı bir binanın çatısına veya üst katlarına da kaldırılabilir. Mobil vincin uygulama alanına yaklaşırlar ve bazı sıkışık durumlarda ondan üstündürler.

Yükleme vinçleri genellikle kollar kullanılarak aracın her iki tarafından da kontrol edilebilir. Bazılarında, özellikle kereste nakliyesi veya geri dönüşüm konusunda uzmanlaşmış cihazlar söz konusu olduğunda, genellikle (dönen) bir vinç koltuğu bulunan ek, yükseltilmiş bir işletim istasyonu bulunur. Birçok yeni model artık radyo uzaktan kumandalı olarak da mevcuttur. Avusturya’da, 5 t’lik bir yük kapasitesi veya 10 tm’lik bir yük momenti için uzmanlık bilgisinin kanıtı gereklidir. [4] Basit bir vinç kancasına ek olarak, sıklıkla kullanılan aksesuarlar palet çatalları, dökme mallar için kapaklı kepçeler (nadiren kazma kepçeleri) veya kütük kepçeleridir. Özellikle yükleme vinci olan kereste taşımada uzmanlaşmış bir treyler, bir treyler haline gelir.aranan. Diğer modellerde yerleşik bir vinç veya yük kancasına takılabilen ve böylece mobil vincin işlevine yaklaşan bir vinç bulunur. Diğer kamyonlar vinç için emme teknolojisine sahiptir ve bu nedenle sadece cam panelleri veya cam elemanları taşımakla kalmaz, aynı zamanda bunları kaldırabilir, böylece bu tip yükleme vinci bir cam montaj vinci olarak işlev görür.
Takas gövdeli bir araca vinç yükleme

Karayolu araçlarının yanı sıra bu yükleme vinçleri, demiryolu sektöründe ağır küçük vagonlar veya taşıma platformlu kule vagonlar gibi demiryolu hizmet araçlarında da bulunabilir. Bazılarında, havai hatlara veya yaklaşmakta olan tren alanına kazara erişimi önlemek için yerleşik güvenlik mantığı vardır. Deniz modelleri gemilere veya platformlara kurulur. Kaldırma silindirli, elle çalıştırılan en küçük yükleme vinçleri günümüzde nadirdir.

Kamyon üzerindeki yükleme vinci 1958 yılında Büssing tarafından tanıtıldı ve ayrıca bir kamyona monte edildi. [5]

Özel elektrikli montaj vinci veya kısaca elektrikli vinç, Hüffermann Krandienst tarafından özel bir yükleme vinci türü olarak geliştirilmiştir . [6]

Palfinger , HIAB , AutogruPM/PM ve Fassi’nin yanı sıra Terex – Atlas (Mart 2008 itibariyle) şirketlerinin modelleri dünya pazarını belirliyor.

Kaynak ve Dipnotlar

Wikipedia
Vinçli kamyonlar
https://commons.wikimedia.org/wiki/Categ…uselang=de

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın