“Şeytana Sövmeyiniz, Çünkü O Allahı Biliyor Gafil Olan “Yenilen” Sensin Hadisi Yorumu

“Şeytana Sövmeyiniz, Çünkü O Allahı Biliyor Gafil Olan “Yenilen” Sensin Hadisi Yorumu

“Şeytana Sövmeyiniz…..”

(Hadiside Kaynağınıda Bulamadım)

Benim Bildiğim kadarı ile Şöyle bir tefsiri manada hadis vardı :

“Şeytana Sövmeyiniz, Çünkü O Allahı ve Hakikatı Ezelde Biliyordu “Yüklendiği Misyon Gereği  seninle o yüzden savaşıyor (mesela :  garibim gece, ne yapsın, o’na nasip olarak, karanlık olma görevi düşmüş), Gafil Olan, Allah’ı gerçek manada bilmeyen, veya unutan, ve “Yenilen Yanılan” Sensin, o yüzden, o görevliye “Şeytana” sövme”

gibi bir tefsiri manada hadis vardı.
Ya Resulallah! Sanki Sen, “Pis birisine, Pis Demeyin” der gibisin.
pis birisine, pis demeyelim de, “sen tertemiz birisisin mi” diyelim yani?

ATASÖZÜ

“Kahpeye, ka h pe deme, (çünkü o, öyle pisliktir ki), seni ka h pe eder, geçer”
(“Avaramu” Hind Filmi, Hakimin oğlunu HIRSIZ eden adam, seyredin, bir örnek var bu konuda)


internette aratınca “Şeytana Sövmeyin” başlığı var, içeriği olan hadis, kayıp.
bu konuda bulabildiğim tek hadis, bu altta ki :

Bir gün, Allah Resûlü (s.a.v.) devesinin terkisine birisini bindirmiş vaziyette gidiyordu. Derken hayvanın ayağı takıldı. Bu sahabî “hay aksi şeytan!” dedi.
Peygamberimiz ona şöyle buyurdu:
“Hay aksi şeytan deme!
Bunu söylediğinde şeytan büyür, büyür ev kadar olur ve der ki: “Benim gücümü anladı.”
O yüzden Sen, başına bir şey geldiğinde, “BİSMİLLAH” de.
O zaman şeytan küçülür, küçülür, sinek kadar olur.”

(Ebu Davud, 4982)

BU KONUDA iNTERNETEN BiR MAKALE

ŞEYTANA SÖVMEK DOĞRUMUDUR

Ayağınız takıldı, “küt” diye yere düştünüz. Çayı doldururken bir anda bardak çatladı. Elbiseyi giyerken “cart” diye yırtıldı. Çok önemli bir görüşme yaparken telefonunuzun şarjı bitti. Arabaya bindiniz, kontağı çalıştırdınız araba çalışmıyor. Otobüsü yakalamak için var gücünüzle koştunuz, tam yakalayacakken kaçtı. Size çok lazım bir şeyi evde unuttunuz. Bu tip durumlarda insanların ne yaptığına, nasıl davranıp neler söylediğine dikkat ettiniz mi? Kimileri kalayı basar. Kimileri lanet okur. Kimileri ise “Hay aksi şeytan!” diyerek yaşadığı tatsızlığın etkisini azaltmaya çalışır.

Peki bu ne kadar doğru? Küfür etmek, lanet okumak hele de şeytana sövmek, lanet okumak, kötü laf etmek içinde bulunduğumuz sıkıntıyı giderir mi? Bize bir şey kazandırır mı?

Bir gün, Allah Resûlü (s.a.v.) devesinin terkisine birisini bindirmiş vaziyette gidiyordu. Derken hayvanın ayağı takıldı. Bu sahabî “hay aksi şeytan!” dedi. Peygamberimiz ona şöyle buyurdu: “Hay aksi şeytan deme! Bunu söylediğinde şeytan büyür, büyür ev kadar olur ve der ki: Benim gücümü anladı. Sen başına bir şey geldiğinde bismillah de. O zaman şeytan küçülür, küçülür, sinek kadar olur.” (Ebu Davud, 4982)


Peygamberimiz bir benzetme yoluyla şeytana lanet okumanın onu nasıl da şımarttığını, neşelendirdiğini bu şekilde anlatmıştır.

Biz zannediyoruz ki eûzu ve besmele sadece Kur’an okurken veya bir işe başlarken çekilir. Oysa Müslüman, başına istenmeyen bir durum geldiğinde ilk olarak şeytanın adını değil Rabbinin adını anar, O’na sığınır, O’ndan yardım diler.

Bir başka hadiste Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kişi şeytana lanet okuduğunda şeytan der ki: Sen, lanetlenmeye değer [üstün] bir varlığa lanet okuyorsun!” Böylece insana zarar verebildiğini gördükçe kendisini daha da büyük görür, azgınlık ve taşkınlığını daha da arttırır.

Hani Konfüçyüs’e nispet edilen meşhur bir söz var: “Karanlığa küfretmeyi bırak da kalkıp bir mum yak!” İşte Müslüman olarak bizler, olumsuz giden bir şeyler olduğunda lanet okumak, kendimizi paralamak, günah keçisi aramak yerine Allah’a sığınıp işin oluruna bakmalı, durumumuzu düzeltmeliyiz. Bilmeliyiz ki şeytana verilecek en büyük ceza ona lânet okumak değil, Allah’a sığınıp O’ndan yardım dilemektir.

Siz hiç Kur’an’da müminlerin şeytana lanet okumasını emreden bir âyet görüyor musunuz? Ama şeytandan Allah’a sığınmayı emreden âyetler var, nice hadisler var.

Rabbimiz, başına bir sıkıntı geldiğinde şeytana lanet okuyan değil Rahman’a hakkıyla sığınıp kul olan kimselerden eylesin.

ALINTI Makale Kaynak (facebook . com/osmanlisomine)

Bu Bir Karoglan Raşit Tunca Makalesi

Raşit Tunca

Schrems, 30.01.2023

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın