Okan Bayülgen Kimdir? Biyografisi

Okan Bayülgen Kimdir? Biyografisi

Kaan Okan Bayülgen[1] (d. 23 Mart 1964, İstanbul), Türk şovmen, oyuncu, tiyatro ve klip yönetmeni, yapımcı, seslendirme sanatçısı ve fotoğrafçıdır.

İlk yılları

Bayülgen, hukuk ve gazetecilik eğitimi almış bir baba olan Ümit Bayülgen ile ressam Ayla Hanım’ın oğlu olarak 23 Mart 1964’te Cihangir, İstanbul’da doğdu. 1970’te anne ve babası boşanmış olan Bayülgen’in annesi İsmet Görgün ile evlenmişti. Daha sonra İsmet Görgün onu nüfusuna geçirmek isteyince soyadı farkında olmadan Görgün olarak değişmiştir; ama kendi isteğiyle mahkemeye başvurmuş ve babası olan Ümit Bayülgen’in soyadını tekrar almıştır. Ayrıca Ümit Bayülgen de ikinci defa evlenmiştir ve Okan Bayülgen’in, babasının ikinci evliliğinden, Ozan Bayülgen ve Okşan Bayülgen adlı iki kardeşi vardır.

Eğitimi

Bayülgen, eğitimine Göztepe, İstanbul’daki Taş Mektep isimli yatılı okulda başladı. Altı yaşındayken yatılı okula verildi. Şişli 19 Mayıs İlkokulundan mezun olup Galatasaray Lisesinde öğrenimine devam etti. Okuldaki öğrenci kulüplerinden müzik, edebiyat, folklor gibi kollarla ilgilendi. Okula gitmeme durumu, sorun olmaya başladığında annesi Ayla Görgün onu Bodrum’a, yanına çağırdı ve Galatasaray Lisesindeki altı yılından sonra Bodrum Lisesine kaydoldu. Fakat oradan Şişli Lisesine geçen Bayülgen 1984’te buradan mezun olarak lise öğrenimini tamamladı.

Fotoğraf eğitimi almak için Fransa’ya giden Bayülgen, Tours Üniversitesi Hukuk ve Ekonomik Bilimler Fakültesinde hukuk okumaya başladı. Ardından fikir değiştirerek aynı üniversitenin ekonomi bölümüne geçti. Bir yıl okuduktan sonra ekonomi eğitimini de yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü sınavlarında başarı göstererek buradaki eğitimine başladı. 1989’da mezun olarak aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaptı.

Özel hayatı

Çok genç yaşta evlenen Bayülgen, kısa süren bu ilişkisinden sonra iki kez daha nikâh masasına oturdu. İlk evliliğini Gaye Arman ile yapan ve bir süre sonra yollarını ayıran Bayülgen[2], ikinci evliliğini 1996 yılında kendisi gibi oyuncu olan Zeyno Günenç ile yaptı fakat 1998 yılında ayrılmaya karar verdiler. 2008 yılının son gününde evlenmiş olduğu Şirin Ediger’den 6 Eylül 2009 doğumlu İstanbul adında bir kızı vardır.[3] 2014 yılında Şirin Ediger’den boşanmıştır.

Kariyeri

İlk çalışmaları

Kariyerine tiyatro oyuncusu ve yönetmeni olarak başladı. Devlet Tiyatroları’ndaki en genç yönetmen olarak 1989-1994 yılları arasında çeşitli oyunlar yönetti, bazı oyunlarda oynadı. Bu çalışmaları sayesinde Türkiye’nin en genç tiyatro yönetmeni unvanına sahip oldu.

1991’de Kent FM’deki Son Saatler adlı bir programla radyoculuğa başladı. Bu sıralarda Genç Indiana Jones dizisinin Türkiye’de çekilen bölümünde rol aldı. 1992 yılında askerliğini Burdur’da kısa dönem olarak yapan Bayülgen, 1993 yılı sonunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu ve Trabzon’a gitti. Rejisi kendisine verilen bir oyun, yönetim tarafından kaldırılınca 1994 yılında Devlet Tiyatrosu’ndan istifa ederek şansını radyo ve televizyon alanında denemeye karar verdi. Radyolarda haber spikerliği ve programcılık yapmaya başladı. Televizyon işleri yapmaya başladıktan sonra da çeşitli radyolarda çalıştı. 1995’te Radyo Contact’teyken, 1997’de Kiss FM’de Okan Bayülgen On Air programını sundu. Özellikle 1998 ve 1999 yılında Radyo D’de 18.00-20.00 saatleri arasında yayınlanan Hayat Bilgisi programı ile dikkatleri çekti. En son 2001 yılında Radio Contact’te, Yol programını yaptı.

Yükselişi

Televizyon hayatına Satel TV’de klipler sunarak başlayan Bayülgen, atv’de gece yarısında yayına başlayan Gece Kuşu adlı farklı programı ile adını duyurdu. Gece Kuşu’nun ardından late night show tarzını 100 gece boyunca Televizyon Çocuğu ile devam ettirdi.

Gecenin bir saatinde sessiz sedasız yayına başladığında amaçladığı şey, izleyici ve sunucu arasındaki yapmacık samimiyetle örülü ilişkiyi yok etmekti. Agresif tavırları ve ilk “uçurmaları” başlarda kamuoyunun sesini kısma yönünde hayli totaliter bir tavır olarak görülse de, asıl eylem bu düzeni kuranlara karşıydı.

Program ekibi olarak atv ile yollarını ayırdıktan sonra iki yıla yakın ekranlardan uzak kalan Bayülgen bu ara içerisinde 1997 yılında bacağından vuruldu; saldırganı Murat Çakmak, Bayülgen’in oynadığı İstanbul Kanatlarımın Altında filminde Osmanlı’ya hakaret ettiğini düşündüğünden dolayı bacağından vurduğunu söylemiştir. Ayrıca, bu ara içerisinde ATV’de sadece 13 bölüm süren Utanmaz Adam dizisinde rol almıştır. Bu aradan sonra Kanal D’de sunduğu Zaga ile geri döndü. Sürekli değişen ekipler, skeçler, jenerikler, dekor, orkestra ve farklı program anlayışı, canlı telefon bağlantıları, içinde barındırdığı beklenmedik tuhaflıkları ve Medya Arkası ile kısa bir dönemin haricinde cumartesi geceleri yayınlanan Zaga, Türk televizyon hayatındaki uzun soluklu ve yeni bir anlayışın ürünü özgün bir program olarak kendine kemik bir izleyici kitlesi oluşturmuştur.

Televizyon açısından uzun kabul edilebilecek yıllar, çeşitli eğitim ve yardım kampanyaları için ulusal haber kanalı NTV’de özel yayınlar yapan Okan Bayülgen, yine bu kanalda takip eden yıllar boyunca yılbaşı gecesi özel canlı yayınlarını sundu. En son 2008’e yılbaşı girişinde, Müjde Ar ile birlikte bir program yaptı.

2004′te izleyicilerin de stüdyo konuğu olarak katılabildiği Herkes Bunu Konuşuyor ile perşembe geceleri ekrana çıktı. Akademi, bilim, müzik, popüler kültür, medya dünyasından ve çeşitli sanat dallarından çok yönlü konuklarla beraber, seçilen bir konunun bir masa etrafında konuşulması üzerine kurulu bu programları, diğerlerinden farklı olarak komedi ağırlıklı eğlence programı formatında değildi.

2005 yayın döneminde Televizyon Makinası ile izleyiciyle buluştuğunda, her zaman kendisi kadar ekibini de ön plana çıkaran Bayülgen bu sefer Hakkı Devrim ile beraberdi. Bir masa etrafındaki konuk yağmuru, eğlence dünyasından edebiyat ve sanat dünyasına, bir dizi alandaki bilumum konuk, konu ve daha ciddi bir format ile ekrana çıkmıştır. Daha sonra Makina olarak adını kısalttığı programda, piyesler ve estetik unsurlar daha ön plana geçmiş ve yayının süresini giderek daha uzun tutmayı tercih etmiştir.

Aynı şekilde 2006 yılında CNN Türk’te Saba Tümer ile birlikte Haber Makinası adında, gündemdeki haberlerin ekrana getirilip bu haberler veya olaylar hakkında konukların ağırlandığı bir program ile; 2007 yılında NTV’de Bu Sizi İlgilendiriyor adlı siyasi ağırlıklı başarılı bir program yapmıştır. 2008’de de haftanın 4 günü canlı olarak yayınlanan, konuklarla halkın gündemi ve normal gündemin birlikte konuşulup izleyicilerin de e-posta ve telefon yoluyla fikir ve sorularını belirtebildiği Okan Bayülgen Sade Vatandaş programına başladı.

2007 yazında Makina’yı sona erdirip ekranlara bir sezon ara verdi. Bu dönem içerisinde fotoğraf etkinliklerine ağırlık verdi. Ayrıca, Ata Demirer’in ve Gülben Ergen’in sunduğu programların genel yönetmeni oldu.

Ekim 2008’de Disko Kralı ile tekrar kaldığı yerden devam etti. 2009-2010 sezonunda ise cumartesi gecesi yaptığı programına ek olarak pazar ve pazartesi geceleri farklı konuların işlendiği Medya Kralı ve Muhabbet Kralı’nı da ekledi. 2010-2011 sezonunda ise Medya Kralı sona erip yerine Kral Çıplak programını yapmıştır.

Programlarında, zaman zaman arayan izleyicinin yüzüne telefon kapattıktan sonra onları kendi deyimiyle “uçurduğu” ya da “zagaladığı”; magazin haberleri ile kendisinin saçma bulduğu programları ve sunucuları eleştirdiği gözlenmiştir. Popüler kültürün tam ortasında, ama bir o kadar da dışında olduğunu söyler. Düzene karşı olan muhalif tavrını bu üslupla yönlendirmiş ve belirtmiştir.

Açık Radyo’nun, yayın hayatına devam etmek için dinleyicilerinden maddi destek talep ettiği Dinleyici Destek Projesi Radyo Şenliği kapsamında, önceki yıllarda olduğu gibi 28 Mart 2010’da da bir saatlik bir program yapmış ve alternatif medyaya destek vermiştir. 2011 yılında Çek Bakalım adlı, atv’de yayınlanan kısa film yarışmasında Hülya Avşar ile jüri üyesi olmuştur.

4 Ekim 2011-30 Haziran 2012 tarihleri arası süren TV8 kanalında haftada 5 gün, salı ve cumartesi günleri saat 23.00’ten sonra program yapmaya başlamıştır. Programların isimleri ise: Muhallebi Kralı, Kral Çıplak, Muhabbet Kralı, Medya Kralı, Disko Kralı’dır. Bunlardan sadece Medya Kralı ve Disko Kralı seyircili yayınlanır. Ayrıca Şubat 2012’den beri hazırlayıp sunduğu tüm programlarda işitme engelliler için bir Türk işaret dili çevirmeni bulundurmaya başladı ve bunu sürekli hâle getirmesiyle Türk televizyonlarında bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

3 Mart 2012 tarihinde, Muhabbet Kralı programında “Go and Fuck” dediği için RTÜK tarafından 2 hafta süreyle hiçbir yayına çıkmama cezası verildiği yönünde haberler yapıldı. Bu ceza, Türk medyasında RTÜK’ün tarihindeki en ağır cezalarından biri olarak kayıtlara geçti.[4] Ama sadece “Muhabbet Kralı” programına iki hafta yayın cezası verildi. Mart 2013’te TV8’den ayrıldıktan sonra test yayını süren on8 TV ve yarışma programına hazırlık çalışmaları kesintiye uğradı. Bayülgen, MNG Grubundan ayrıldı ve TV8 ile on8 TV ile ilişkisi tamamen kesildi.

29 Nisan 2013’ten itibaren Mayıs sonuna kadar Radyo Trafik ve okanbayulgen.fm sitesi aracılığıyla her hafta dünya eserlerinden birini okuyup cuma geceleri de Bay J, Ebru Yaşar, Barkın Bayoğlu, Ali Biçim, Esin Görür, Betül Hakyemez ile iki konuk dâhil 23.00’te radyo şovu sunmuştur. 2013 yılında Show TV’de haftada üç gece program yapacağını duyurmuştur. Muhallebi Kafa, Çıplak Kafa ve Makina Kafa programları ile 2 Ekim 2013 tarihinde televizyona geri dönmüştür. Show TV’de sunduğu Muhallebi Kafa ve Çıplak Kafa programlarını Kasım ayında sona erdirdi ve bu iki program formatında 2 Aralık 2013 tarihinde haftada iki gün olmak üzere Habertürk TV’de Okan Bayülgen Sunar adlı programlar yaptı. Makina Kafa ve Okan Bayülgen Sunar programları, Mayıs ayına kadar devam etti. Show TV ve Habertürk TV kanallarını TMSF alınca, Okan Bayülgen bu kanallardan ayrıldı ve Star TV’ye geçti. 8 Kasım 2014’te haftada bir program olan Dada Dandinista adlı talk-show programına Star TV’de başladı.

2015 yılında Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası adında bir korsan kumpanyayı yönetmiştir. İstanbul haricinde Kıbrıs ve Bodrum’da da performanslarını sergilemişlerdir. Okan Bayülgen, 2015-2016 yılları arasında hafta içi her akşam Virgin Radio’da “Talk Radio” adlı bir program yapmıştır. 2019-2020 yılları arasında tv100’de Uykusuzlar Kulübü ve Muhabbet Kralı adlı talk show’ları yaptı.[5] 2020 yılının Nisan ayından Haziran ayına kadar Uykusuzlar Kulübü adlı programda canlı yayında kitap okuduğu bir özel program yaptı.[6] 2020 yılının Eylül ayından itibaren aynı kanalda her salı Nokta adlı programa başlayacağı duyurulmuştur.[7] 2021 yılında Haber Global kanalında cumartesi geceleri Uykusuzlar Kulübü ve pazar geceleri Muhabbet Kralı adlı programlarını sundu. 2022 yılında TV100 kanalında “Uykusuzlar Kulübü” adli programla yayın hayatına devam etmektedir. 2022 Kasım ayından itibaren ise William Shakespeare’den ilham alarak yazdığı ve yönettiği “Richard” oyununda oyunculuk yapmaktadır.[8]

Eleştiriler

Kasım 1997’de Bayülgen Kasımpaşa’daki film setinde bacağından vuruldu. Bayülgen’i vuran 18 yaşındaki Murat Çakmak, sanatçıyı İstanbul Kanatlarımın Altında filmindeki rolüyle Osmanlı’ya hakaret ettiği gerekçesiyle vurduğunu iddia etti.[9] 13 Kasım 2016’da, sunuculuğunu Pelin Akil ile Okan Bayülgen’in üstlendiği Altın Kelebek Ödül töreninde halk oylaması ile “En İyi Dizi” kategorisinde ödül kazanan Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Bozdağ ödülü aldıktan sonra teşekkür konuşması yapmadan kulise gönderildi. Duruma tepki gösteren, dizi oyuncularından Cavit Çetin Güner ödülü ayaklarının önüne koyarken çektiği bir fotoğrafı Instagram hesabından paylaştı. Yaşanan kriz üzerine Bayülgen diziyi seyretmediğini fakat bundan sonra seyredeceğini alaylı bir biçimde ifade ederek özür diledi. Bunun üzerine Mehmet Bozdağ sosyal medyada yayınlandığı bir açıklama ile ödülü iade ettiklerini açıkladı.[10] 16 Kasım 2016’da Cengiz Semercioğlu’na yaptığı açıklamada “Bu benim esprili tutumum, konuşma tarzım. Bundan dolayı da kimse alınmaz. Ben dizinin adını ön plana çıkarmak için tekrar tekrar söyledim. Kimseyi kırmayı istemedim. Kırdıklarım varsa özür dilerim” ifadelerini kullandı.[11]

Tiyatro oyunları

    Richard – Zorlu PSM ve Uniq Hall – 2022-
    Amadeus : Wolfgang Amadeus Mozart – Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment – 2020-2022
    Harem Kabare 2019-…
    Kiralık Oyun : Ferhan Şensoy – Orta Oyuncular – 2005-2007
    Atları da Vururlar : Horace McCoy – İstanbul Gösteri Merkezi – 1997
    Küçük Motzart : Jakop Lorey – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1991
    Hapşırık : Anton Çehov\Michael Frayn – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1990
    Masal Bahçesi : Ali Taygun – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 1990
    Kamuoyu : Aurel Baranga – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 1989

Filmografisi

1992 The Adventures of Young Indiana Jones: Daredevils of the Desert Topçu Gözcüsü Seslendirme
1996 İstanbul Kanatlarımın Altında Lagâri Hasan Çelebi
1997 Ağır Roman Gıli Gıli Salih Sadri Alışık Ödülleri: Sinema Dalında “En İyi Erkek Oyuncu”[12]
1998 Mulan Mushu Seslendirme
2000 Oyunbozan Metin Kahraman ve Emin Nişancı
2001 Şrek Şrek Seslendirme
Komser Şekspir Esrarkeş Tatü
Hemşo Cebrail
2002 Gülüm Sinan
Buz Devri Seslendirme
Sır Çocukları Konuk Oyuncu
2004 Şrek 2 Şrek Seslendirme
Garfield: The Movie Garfield
2005 Robotlar Rodney Copperbottom
2006 Cesur Balık Cesur Balık
Pembe Panter Müfettiş Clouseau
Sınav Levent Lemi
Garfield 2 Garfield Seslendirme
2007 Şrek 3 Şrek Seslendirme
Çirkin Ördek Yavrusu ile Farecik Farecik Seslendirmesi
Donkey Xote Don Kişot Seslendirmesi
Romantik Ömer
Garfield Geri Dönüyor Garfield
2008 Garfield Komedi Festivali Garfield Seslendirme
2009 Ev Kendisi
2009 Kanalizasyon Temizlikçi İmdat
2010 Garfield 3 Boyutlu Süper Kahraman Garfield ve Garzooka Seslendirme
Şrek: Sonsuza Dek Mutlu Şrek
2019 Dumbo Max Medici

Televizyon


1995 Gece Kuşu Kendisi Sunucu
1996 Televizyon Çocuğu Kendisi Sunucu
1998 Zaga Kendisi Sunucu
Utanmaz Adam Şeref TV dizisi (Atv)
2004 Size Baba Diyebilir miyim? Aziz TV dizisi (Kanal D)
Babam Dadı Olsaydı Taner TV dizisi (Star TV)
2005 Televizyon Makinası Kendisi Sunucu
2006 Makina Kendisi Sunucu
2010 Disko Kralı
Muhallebi Kralı
Kral Çıplak
Muhabbet Kralı
Medya Kralı Kendisi Sunucu
2011
2012
2013 Makina Kafa
Muhallebi Kafa
Çıplak Kafa Kendisi Sunucu
2014 Dada Dandinista Kendisi Sunucu
2015 Dada Kendisi Sunucu
2019-2020 Uykusuzlar Kulübü
Muhabbet Kralı Kendisi Sunucu (TV100)
2020-2021 Nokta Kendisi Sunucu (TV100)
2021- Muhabbet Kralı ve Uykusuzlar Kulübü Kendisi Sunucu (Haber Global)

Kaynak ve Dipnotlar

Wikipedia

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın