“Takva Nedir? Allah a Yakinlik – Yakin Bilgisi”

“Takva Nedir? Allah a Yakinlik – Yakin Bilgisi”

Karoglanin “Takva Nedir? -Allah a Yakinlik – Yakin Bilgisi” Risalesi

Selamun Aleyküm,

Takva yani yakin bilgisi nedir deyince:
Mesala TIB okuyup Doktor hemşire veya saglikci olan birisi, Allahin şafi ismine yakinlik gösterip, ve Allahin nasil şifa verdigini yakinen bilen kimse oldugundan doktor, mesala ciftci Mehmet amcadan, bu şifa verme doktorluk ilmince ondan üstündür, Ammaaaa Ciftci mehmet amcada, Allahin bir başka ismi ve sifatina mazhar olup, oda Allahin o ismi olan, ekmek bicmek, ve yani mesela, bugday ekmek, domatis yetiştirme, veya zeytin aşilama ilminde yakin bilgisine sahip, ve Allahin o ilmindan nasip alip, o ilmini yakinen bilmekde, ve böylece o da doktor Vedat beyden, o konuda daha bilgili, ve ondan o konuda üstündür.
Ve Her Telden cakmak, her iş elinden gelen birisi olmak demek, Mehdi ahlaki demişdik, ve onun böyle her ilimden biraz biraz cakmasi bilmesi demek, cok fazla yakin bilgisine sahip oldugunu gösterir ve
Hz Alinin dedigi
“Damdan düşenin halini, damdan düşen bilir.” sözü bunun aciklamasini anlatmiş oluyor.

Bu söz kimindir? bizler Nasuriddinden duyduk diye biliriz halbuki Hz. Alinin sözü.

Peki ne manada anlatioyr deyince, Mehdinin insanliga Hidayet edici olarak, Allahin “El Hadi” isminede mazhar bir üstünlük ile gönderilme sebebi geregi, her tür insani kurtuluşa erdirebilmek, icin her tür insanin mahiri oldugu yakin bilgisinden bilmeli ki, o Irk ve türü, o konuda yaptigi yanlişlardan kurtarip, hidayete ve dogru yola ulaştirabilsin, o yüzden işde, marangozun halinden, marongoz anlar, doktorun halinden doktor, ve yine Damdan düşenin halinden de, damdan düşen anlar yani.

Yakin bilgisi bazi insanlara göre daha fazla olan insanlar, yani iki üniversite bitirenler, hatta bazilari 3 bitiriyor, işde Takva üstünlük, işde Okudugun ögrendigin ilme göre, sen Allahin hangi isminde mahir oldunsa, o hususda digerlerine göre takvaca yakin ilmince üstünsün, amma onlarda da başka bir yakin biligisi olup, onlarda sana göre üstünlük gösterir. ve böyle olunca sonuc olarak:

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذِينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ إِنَّمَا يَتَذَكَّرُ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ

kul hel yestevîllezîne ya’lemûne vellezîne lâ ya’lemûn(ya’lemûne), innemâ yetezekkeru ulûl elbâb.

De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Muhakkakki bizim bundan kasdimiz, burada andigimiz zikrettigimiz kimseler, işinin elbabi veya işinin erbabi olan kimselerdir.

Sadakallahul Aziym Zümer Suresi 9

ve Hal böyle olunca, hayatini sadece bir sepet örmeye adamiş bir adam veya insan, eger o sepet işi bitiverirse, sudan cikmiş baliga döner, ve mesleksiz kalip, ac kalir, o yüzden ey Mehdi cemaati, Mehdinin ahlaki ile ahlaklanin, ve her ilimden biraz biraz ögrenin, ve yakin bilginizi artirniz. ve böylece RIZKINIZI kazanmak hususunda biri olmazsa biri olur deyiniz . ve her ilim Allahdandir deyin, ve Allahin bir ismine mazhardir, ve sen hangi ismine mazharsin, yaptigin meslegi derinine, ve basiretinle bir incele bak, Tefekkür et ve ögren.
ve bu ilmi sadece kendinin ögrenip yapman yetmez, ve o ilimin gelecege taşinmasi icin, o nuru ve işigi ve yakin bilgini, birilerinede ögretki, o ilim seninle dahada ileri varabilsin. mesala Cevat Akşit hoca Muhamedin nuruna yakin oldu ve muhammedin nurunu bir ileri taşidi, ve Allahin yakin bilgileri ile bilgilendirdi, ve senin veya O nun bu nuru işigi yaymasi demek, onun ilmini, vaazlari ile başkalarin aktarmasi demek, yine hukuk konusundaki araştirmalari kitaplari, yine Allah in “El Hakim” veya “El Adl” yakin bilgisini bir ileri taşimak demek, ve aynen eski 19 mayis ve 29 ekim törenlerinde, ögrencilerin biribirinin üstüne cikarak yaptiklari, insan kulesi gibi, bilgiyi bir üste taşimak, ve dünya gibi jüpiter gibi herkes olabilir amma, Sen güneş ve Yildiz olmasini ögren, ve sen kaynak ol, ve nurunu ziyani başkalarina yansit .

Peygamber Efendimiz Sallallâhü Aleyhi ve Sellem Veda Hutbesinde Buyurdular

“Benim bu tebliğ ettiklerimi, beni görenler (şâhid olanlar) burda olanlar, burada olmayip görmeyenlere teblîğ etsin, duyursun.Olabilir ki burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur.”

(Hadis-i Serif – Peygamberimizin Veda Hutbesinden)

Bundan kasdedilen O nun (Hz. Muihammedin s.a.v) yaninda olan Ashabin bile anlayamayacagi bir meseleyi, taa günümüzde veya, günümüzdende sonra, daha iyi anlayip yorabilenler olcak demekdir. ve o bilginin tefisiri ve manasini ileri dogru uzatinki, onlar alsinlar, ve onlarda anladiklari kadari ile, bir ileri taşisinlar, ve o işigi ve bilgiyi, bir ileriye dogru yaysinlar diye.
Bir Karoglan Risalesi 28 Ekim 2015

Kar©glan
Başağaçlı Raşit Tunca

Schrems, 28 Ekim 2015 Çarşamba

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın