Patina ne demek? Demir Oksit Nedir?

Patina ne demek? Demir Oksit Nedir?

Patina ne demek?

Bakır ve  Pirinç  Metal yüzeyinde oluşan ince ve çoğu kez  yeşil renkli  zehirli oksit tabakası.

Zehirlidir, patina küfü, vücuda, herhangi bir yara ve kesikden dahil olursa, ölümlere sebeb olabilcek kadar zehirlidir, ve böyle patina küfü kaplamış eşyalara dokunmak tehlike içerir, ve bakır kap kullanırken, tencere ve tava gibi kaplar, mutlaka kalaylanarak kullanılmalıdır, ve bakır su boruları, uzun süre kullanılmayan veya su tesisatı belli süre kaptılmıs olan evlerin, bakır borularının içinde de oksijen patina oluşturcağı için, önce böyle bakır tesisatı olan eski br ev aldığınız da su tesisatını yenilemeyi unutmayın, yoksa zehrlenirsiniz yavaş yavaş, yada aniden bilmidiğiniz sebebden zehrlenirsiniz (Su Tesisatındaki Patine Zehiri yüzünden)…


Bakır tava ne zaman Kalaylanır?

6 Ay veya Yılda Bir Kalay Şart! Tava, tencere gibi gıda ve ateş ile temas eden tüm bakır kaplar için kalay gereklidir. Sıkça kullandığınız bakır kapların iç kısmı kızarmışsa kalay gereklidir. Bakır çaydanlık, maşraba , sürahi gibi sadece su ile temas eden bakır kapların kalaylanması zorunlu değildir.

Bakır tava zararlı mı?

Mutfakta uzun yıllardır bulunan ve ısı iletkenliğinin yüksek olmasıyla bilinen bakır tencere ve tavaları kullanırken kalaylanmış ve çizilmemiş olmasına özen göstermek gerektiğini söyleyen Mustafa Tayar, “Çünkü kalaylanmamış ve bakımı düzenli olarak yapılmamış olan bakır tencereler, kurşun ve civa gibi zararlı …

Bakır neden yeşil olur?

Bakırın Oksidasyonu ve Renk Değişimi Atmosfer yüksek nem oluşuyorsa, bu işlem daha hızlıdır. Bakır metali oksijenle reaksiyona girerek yeşil veya mavimsi yeşil renkte görünen bir dış bakır oksit tabakasının oluşmasına neden olur. … Patina, oksitlenmiş tabakanın altındaki bakırın daha fazla aşınmasını önler.

Yeşil oksitlenme neden olur?

Yeşil oksitlenme Genellikle su içerisindeki oksijen ile tepkimeye giren maddelerde oluşur. Zamanla oksitlenme ile birlikte bakteriler de oluşmaktadır. Ve rengin yeşile bürünmesine sebep olur.

Eski pirinç eşyada oluşan yeşil pas, mobilyada eskidikçe oluşan perdah

Bakır Kalaylama:

Bakır kalaylama işlemi genel olarak bakır kapların iç yüzeylerine yapılırken, bazı kapların da hem iç hem de dış yüzeylerine uygulanır. Belirli zaman aralığında bakır kaplar kalaylanmaz ise, bu kaplardan yemek yiyen kişilerde zehirlenmeye neden olabilir.

1-Ateşte temizleme

Bakır kaplar kalaylanmadan önce hızlı ve yüksek bir ateş üzerinde iyice ısıtılır. Bu kabır kabı temizlemek için yapılır.

2-Düzeltme

Kalaylama yapılacak olan bakır kapta eğrilikler ve göçmeler meydana gelmiş ise, bu arızalar çekiçle usta tarafından düzeltilir.

3-Kalaylama

Yüksek ateş altında bakır kap iyice ısıtılır. Daha sonra Kalay tozu kabın içerisine serpilir. Bu işlem bakır eşya ateş üzerinde iken yapılır. Kalay tozu atıldıktan sonra, kalayın kabın üzerine eşit dağıtılması için büyük bir parça pamuk ile sıvanır. Bu işlem usta gerek gördüğü kadar devam eder. Rengi iyice dönen bakır kap daha sonra suya batırılarak yıkanır ve sonra dinlenmeye bırakılır.

Demir Oksit Nedir?


Demir oksit olarak adlandırılan kimyasal tozlar, küçük partiküllere sahip, organik ya da inorganik yapılardır. Ayrıca, demir oksit pigmentleri doğal ve sentetik pigmentler olmak üzere iki ana gruba ayrılmaktadır.

Doğal Demir Oksit Pigmentler

Doğal demir oksit pigmentler kendi içinde üç bölüme ayrılmaktadır. Bu bölümler ise, okr, ombra ve sienna demir oksitler olarak sıralanabilmektedir. Bu gruplandırmanın temel sebebi, demir oksitlerin renk değişimleri ve kimyasal içerikleri bakımında farklılık gösteriyor olmasıdır.

Okr

Genellikle sarı renginden kırmızı rengine değişen tonlamalarda bulunabilen demir oksit çeşididir.

Sienna

Genellikle sarı renginden turuncu rengine değişen tonlamalarda bulunabilen demir oksit çeşididir.

Ombra

Genellikle koyu kahverengi tonları arasında değişkenlik gösteren demir oksit çeşididir.

Sentetik Demir Oksit Pigmentleri

Özellikle son senelerde kimyasal sektörünün değişmesi ve gelişmesi ile birlikte sentetik demir oksit pigmentleri de artış göstermektedir. Çünkü, artık kimyasal endüstrisi birçok maddeyi sentetik olarak da elde edebilmektedir.

Kırmızı Pigmentli Demir Oksit

Bu sentetik ürünlerden en önemlisi sayılabilecek olan kırmızı demir oksit ise dört yöntem ile elde edilebilmektedir. Bu yöntemlerin ilk üçü kalsinasyon prensibine göre yapılan yöntemler olurken, diğeri de kimyasal çözündürme yöntemi olarak değerlendirilebilmektedir. Bu yöntemler aracılığıyla da açık renkten koyu renge kadar fark etmeksizin farklı tonlarda kırmız pigmentler üretilebilmektedir.

Sarı Pigmentli Demir Oksit

Sarı pigmentli demir oksitleri oluşturmak için üç yöntem kullanılabilmektedir. Bunlardan ikisi, prosesin demir oksit tuzlarında çözülmesi sonucunda elde edilenlerdir. Diğeri ise renk değişimidir. Renk değişimi, tanelerin büyüklüğüne ve bu tanelerin reaksiyon zamanlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle de uzun bir reaksiyon süresi olan ve büyük tanelerden meydana gelen pigmentin rengi turuncu olurken, kısa reaksiyon süresi olan ve küçük tanelerden oluşan pigmentler sarı ve tonlarını vermektedir.

Demir Oksitlerin Kullanım Alanları Nelerdir?

Demir oksitler birçok alanda kullanılabilen tozlardır ve oldukça çeşitli bir kullanım alanı mevcuttur. Bu kullanım alanları; boya, seramik, kauçuk zemin, kauçuk parke, balata, taş boyama, beton renklendirme, kâğıt sanayi gibi oldukça geniş bir çerçevede incelenebilmektedir.

Demir Oksit Kırmızı H-130, Demir Oksit Sarı G313, Demir Oksit Siyah 318, Demir Oksit Kahverengi 660, Demir Oksit Yeşil 835, Demir Oksit Kırmızı H116, Krom Oksit Yeşil 5376 ürünleri Kimteks’in ürün portföyünde yer almaktadır.

Bu Bir Karoglan Sağlık Makalesidir

Raşit Tunca

Schrems, 28.04.2023

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın