Afrodizyak Nedir? Afrodizyak Etkili Yiyecek Bitki ve Kokular Nelerdir?

Afrodizyak Nedir? Afrodizyak Etkili Yiyecek Bitki ve Kokular Nelerdir?

Afrodizyak nedir?

Cinsellikle ilgili hiç konuşulmayan çarpıcı konuları gündeme getiren Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, afrodizyaklar ve cinsel hayata etkileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Afrodizyağı, cinsel isteği artırıcı etkileri olan maddelerin genel adı olarak tarif eden Keçe, sözcüğün kökeninin Yunanca olduğunu belirtti. Efsaneye göre, Aşk Tanrıçası Afrodit’in, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere, cinsel güçlerini artırıcı bitkisel içecekler ve karışımlar içirdiğini aktaran Keçe, cinsel isteğin ve cinsel gücün uyarıcı ve artırıcı etkisi olan maddelere verilen “afrodizyak” adının da bu efsaneden kaynaklandığını dile getirdi. Kadim çağlardan bu yana farklı kültürlerdeki insanların, çeşitli yiyeceklerle cinsel yaşamlarını iyileştirmeye çalıştıklarını ve ilaçlar, iksirler hazırladıklarını belirten Keçe, bazı gıdaların cinsel organlara benzemelerinden, bazılarının da denenerek cinsel etkileri nedeniyle afrodizyak olarak kullanıldıklarını kaydetti. Özellikle doğu ülkelerinin cinsel isteği artıracak formüllerin mucidi olduğunu ve bu konuda dünyaya öncülük yaptıklarını ifade eden Keçe, Anadolu tarihinde de afrodizyakların önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.
Afrodizyak etkisi gerçek mi?

Acaba afrodizyakların etkisi gerçek mi? Psikoterapist Cem Keçe, bu konunun halen tartışma konusu olduğunu ifade ederken, bunun yanında halen ilaç yapımında kullanılan bitkilerin şifa veren kimyasalları içerdiğine de dikkati çekti. “Afrodizyaklar, esrarengiz iksirler, sihirli karışımlar değildir” diyen Psikoterapist Keçe, tüketilen her yiyeceğin vücuda ve vücudun işlevlerini etki ettiğini hatırlattı. Bazı yiyeceklerdeki vitamin, mineral gibi besin öğelerinin, hormonlara, beyin kimyasına, vücudun enerji ve stres düzeylerine direk etki ettiğini ifade eden Psikoterapist Keçe, “Bunun sonucunda da cinsel organlarımız ve cinsel isteğimiz doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenir. Örneğin, bazı afrodizyaklar libido üzerinde etki yaparak cinsel isteğin artmasını sağlarken, bazıları da cinsel organlara giden kan akımını artırırlar” dedi. Psikoterapist Cem Keçe şunları kaydetti: “Afrodizyakların vücudumuzda hem fiziksel hem de psikolojik etkileri olduğunu ortaya koyan çok sayıda bilimsel araştırma var. Bunlara ek olarak afrodizyakların plasebo etkisini de göz ardı edemeyiz. Çünkü düşüncelerimizin, duygularımızın ve arzularımızın komuta merkezi beynimizdir. Dolayısıyla yediğimiz içtiğimiz bir şeyin cinsel isteğimizi artıracağını düşünmemizin cinsel isteği uyarıcı bir etkisinin olması kuvvetle muhtemeldir. Bundan yola çıkarak, fizyolojik etkenlere bağlı erken boşalma, cinsel isteksizlik, iktidarsızlık gibi cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde afrodizyakların etkilerinden yararlanılması mümkündür. Ancak unutmamak gerekir ki, insanın en büyük cinsel organı beynidir. Cinsellik beyinde başlar ve beyinde biter. Cinsellikle ilgili tüm duygu, düşünce, tavır ve aktifliğimiz beynimizdeki cinsellik algısına, cinsellikle ilgili deneyimlerimize, bilgimize bağlıdır.”

“Tarifsiz Mutluluk için gerekli olan malzemeler arasında 10 adet iri taneli kara üzüm, 1 adet kivi, 1 adet şeftali, 2 tatlı kaşığı nescafe, 2 adet incir, 1 paket vanilyalı puding, 1 adet hazır pasta tabanı, 1 paket irmik tatlısı, 1 lt süt, 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi vardır.”

Cinsel Uyarıcı Maddeler – Afrodizyaklar

Herkesin az bildiği sahibi olduğu ve merakla okunacak yeni bir yazı. Afrodizyaklar hakkında yazıt. Nereden çıktı bu yazı:Güneydoğu Asya”da kınkanatlı böceklerin, Meksika’da tahtakurularının veya Afrika’da kaplan testisinin afrodizyak olduğu düşünülerek yenilmesi ve ülkemizde ise bitkilerden ve tatlılardan yararlanılması kadar padişah macunları veya mesir macunlarının sık tüketilmesi, insanların cinsel uyarıcı maddelere ne kadar önem verdiklerini göstermektedir. Bizde farklı bir bakış açısı ile bu konuyu ele alalım dedik.

Cinsel uyarıcı bitkilerin cinsel yaşam üzerindeki etkilerine dair tarihte pek çok efsane vardır. Bir efsaneye göre, Yunan Aşk Tanrıçası Afrodit, her gece birlikte olduğu seçilmiş erkeklere, onların cinsel gücünü artırıcı ve uyarıcı bitkisel içecekler ve karışımlar hazırlamaktaymış. İşte bu nedenle uyarıcı etkisi olan karışımlara “afrodizyak” adı verilmiştir.

Cinsel istek insan vücudunun en önemli işlevlerinden biridir. Cinsel istek genel olarak sağlıklı olma temeli ve hormonların etkisi olmak üzere iki ana temele dayanır. Cinsel isteği belirleyen ya da bunu kontrol eden en önemli fonksiyonların başında ise psikolojik durum gelmektedir. Cinsel hayatımızın sağlıklı olması ve dengeli bir bütünsellikle çalışabilmesi için, bedenin ve ruhun bir bütün olarak sağlıklı ve dinç olması gerekir. Kafanın rahat olması, stresten arınmış olmak, herhangi bir psikolojik sorunun olmaması cinsel isteği belirleyen en önemli faktördür. Eğer yaşam biçimimize karamsarlık hakimse ve düzenli beslenemiyorsak cinsel hayatımız bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

İnsan vücuduna ağız yoluyla veya sürülerek dışarıdan alınan ilaç, hormon veya bir takım maddelerin cinsel eylemlerimiz üzerinde belli uyarıcı ve haz verici etkileri vardır. Bunlara afrodizyaklar denir. Tüm hücrelerimizle birlikte cinsel sistemimizi güçlendirip canlandıran ve organik işlevlerimizi destekleyen bu maddelerin etkileri iki şekilde olmaktadır: Bazı maddeler libido üzerinde etki yaparak cinsel isteği arttırırlar. Bazı maddeler ise sadece cinsel organların fiziksel tepkilerini farklılaştırarak erkekte ereksiyon yaparken kadında ise lubrikasyonu ve vajene giden kan akımını arttırırlar. Dölyatağını güçlendirici bitkilere örnek olarak; aslan pençesi, civan perçemi, çoban çantası, ökseotu, sarı kantaron, kediotu kökü, mayıs papatyası, hayıt meyvesi, aslan kuyruğu, keçi sakalı vb. verilebilir.

Trafik, iş stresi, ekonomik sorunlar cinsel yaşamı kabusa dönüştürmektedir. Sağlıklı bir cinsellik için her şeyden önce bol oksijen, güneş ışığı, temiz hava, egzersiz, yeterli ve düzgün uyku gerekmektedir. Çünkü bu saydıklarımız aşağıda sayacaklarımızdan daha güçlü bir afrodizyaktır.

Cinsel Uyarıcıların Etki Mekanizmaları
Cinsel uyarıcı maddelerin hangi koşullar içinde alındığı etki açısından önemlidir. Örneğin LSD genellikle cinsel isteği yok edicidir. Fakat bu madde erotik bir ortamda alınırsa veya bu maddenin özelliğinden habersiz olarak ondan cinsel uyarıcılık etkisi uman bireylerde cinsel isteğin arttırdığı görülmüştür. Kısaca;
1-Bu maddelerin çoğu beyindeki belli merkezler üzerinden etki yaparlar.
2-Bazılarıysa doğrudan doğruya cinsel organları denetleyen sinirler üzerinde uyarıcı olurlar.
3-Bazı ilaç ya da keyif verici maddeler sarhoşluk gibi genel bir durum yaratarak cinsel davranış farklılıklarına yol açarlar.

Afrodizyak Masaj Yağı
Kolaylıkla hazırlayabilen bu yağın uyarıcı etkisi oldukça yüksektir ve güzel kokusu çok etkileyicidir. Malzemeleri; 100 cc badem yağı, avakado yağı veya susam yağı, her birinden 6 damla olmak üzere gül, lavanta ve kişniş otu yağı ve yarım vanilya çubuğudur. Hazırlamak için bütün malzemeler birbirine iyice karıştırılır ve bu karışım koyu renkli cam bir şişeye koyulur. Daha sonra bu karışımın içine vanilya çubuğunu bütün olarak atılır. Karışım ışıktan uzak bir yerde 48 saat dinlenmesi için bekletilir. Vücuda masaj yaparak sürülen bu karışım ile kendinizi hoş heyecanlara bırakabilirsiniz.

Afrodizyak Mönüler
Erotizm ve yiyecekler ayrılmaz bir bütündür. Bu bağlamda içinde fındık, mısır, köri ve buğdayın kullanıldığı “Aşk Çorbası”, çeşitli deniz ürünleri ve sebzeyle pişirilen “Deniz Ürünlü Sote” ve kuru incir, ceviz, tarçınla hazırlanan “Mutluluk İksirli Aşk Pastası” yada “Tarifsiz Mutluluk” afrodizyak özellikler taşıyan mönülerdir.

Çeşitli Afrodizyak Yiyecekler ve Bitkiler
*Kuşdili
*Maydanoz
*Nane
*Tarçın
*Kekik
*Kişniş
*Vanilya
*Sivri Biber
*Hardal
*Kereviz
*Ayçiçeği
*Greyfurt
*Çam Fıstığı
*Susam
*Sığır Eti
*Yumurta
*Bazı Erkek Hayvanların Erbezleri
*Kuşkonmaz
*Enginar
*Bezelye
*Badem
*Ceviz
*İstiridye: Tarihteki meşhur Kazanova”nın vazgeçilmez gıdasıydı. İçindeki çinko spermin çoğalmasına neden olduğu gibi cinsel isteği de artırmaktadır.
*Hindi: İstiridyeden daha fazla çinko ihtiva ediyor. Üstelik daha ucuz ve protein açısından da zengin.
*Roka: Bolca demir ve C vitamini içeriyor. Hem alyuvarlarınız için iyi hem de cinsel gücü artırıyor.
*Kereviz
*Muz Kabuğu
*Şalgam:Afrodizyak olduğu Aristotales zamanından beri bilinir.
*Çikolata: Çikolatanın içindeki yüksek şeker ve kalori cinsel uyarıcı ve keyif vericidir. Çikolata beyindeki serotonin seviyesini arttırır ve mutluluk hissi verir. Kadınlar erkeklere nispeten çikolatanın bu özelliklerine karşı daha duyarlıdır.
*Antep Fıstığı ve Fındık: İçerdikleri doymamış yağ asitleri ve E vitamini nedeni ile afrodizyak olarak kullanılırlar.
*Salatalık
*Kuşkonmaz
*Soğan
*Domates
*Fesleğen
*Karpuz
*Hindistancevizi
*Bal
*Pekmez
*Kırmızı Biber


Cinsel Gücü Arttıran Formüller
*Japon Eriği Karışımı
Çoğunlukla Uzakdoğu”da kullanılan bu karışım cinsel isteği, uyarılmayı ve orgazmı arttırır.
*Libido
Döllenmiş ve bir kaç gün bekletilen tavuk yumurtasının bileşenleriyle hazırlanan bir afrodizyak karışımdır.
*Hafsa Ana Macunu
Pekmez, Hindistan cevizi, zencefil, havlucan, hardal, limontuzu ve tarçın çiçeğinden yapılır.
*Padişah Macunu
Anadolu”da afrodizyak olarak kullanılan, çok sayıda ot, baharat, bal ve pekmezden elde edilen enerji veren bir karışımdır.
*Mesir Macunu
Karanfil, karabiber, anason, portakal kabuğu, bal, topalak, kebabe, kimyon, meyan balı ve sekerden yapılır.
*Doping Ballı Çerez
Bal, arısütü, 15 çeşit çerez, Hindistan cevizi, turp tohumu, kayısı çekirdeği ve çörek otundan elde edilen bir karışımdır.
*Aşk Taşı ve Chan Su
Hindistan”daki adıyla Aşk Taşı Batı, Çin”deki adıyla Chan Su afrodizyak bir karışımdır. Kurbağa derisinden ve bezlerinden elde edilen bu karışımlar beyini etkileyerek cinsel istek üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.
*Bafra Macunu
1 kg balın içine 300 gr toz zencefil, 300 gr toz zerdeçal, 60 gr dövülmüş kişniş, 1 gr iyi kalite safran, 60 gr kabukları ayıklanmış ve iyi dövülmüş kakule çekirdeği, 2 gr. hakiki safran, 60 gr. dövülmüş kişniş, 200 gr. kabuksuz dövülmüş antep fıstığı ve 100 gr. Çamfıstığı, 20 gr polen ve 20 gr arısütü katılarak elde edilir. Işık görmeyecek biçimde serin ve loş bir ortamda saklanır. Günde 2 kez bir çorba kaşığı kadar yenir.

Cinsel Uyarıcı Maddeler
*İspanyol Sineği
Binlerce yıldır cinsel uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Kınkanatlı böceklerden elde edilir. Bir kimyasaldır. Uzak doğuda çok kullanılır. Aşırı dozda veya uygunsuz kullanımında ölümle sonuçlanan vakalar belirlenmiştir.
*Aslan Perisi Tozu
*Gergedan Boynuzu
Toz haline getirilmiş gergedan boynuzu da Çinliler tarafından kullanılmış ama hiç bir etki yapmadığı saptanmış bir maddedir.
*Saparna
Saparna bitkisinin çeşitli kısımlarından elde edilen karışımlar ilk kez Latin Amerika yerlileri tarafından afrodizyak olarak kullanılmıştır. Saparnadan elde edilen bu karışımlarda çeşitli hormonların bulunduğu saptanmıştır.
*Çadıruşağı Otu Toniği
Bu çok kötü kokulu ve sadece Asya’da yetişen bitkiden elde edilen tonik, Doğu ülkelerinde hem genel bir uyarıcı hem afrodizyak olarak kullanılmıştır.
*Ginseng-Kore Kırmızı Ginsengi
Çin’de binlerce yıldır ilaç yapımında kullanılan Panax Ginseng denilen yöresel bitki son yıllarda Batı’da çeşitli biçimlerde üretilmektedir. Genel bir uyancı olarak depresyonlara karşı ve enerji vermek amacıyla kullanılan ginseng; afrodizyak amaçla yenildiğinde cinsel fiziki performansı arttırır. Yorgunluğun atılmasını, cinsel organın kanlanmasını ve erkeğin zindelik kazanmasını sağlar. Jel, kapsül, tablet veya tamamen doğal formunda kullanılır. 1-2 haftalık kürler şeklinde uygulanır.
*Çinko
Afrodizyaktır ve prostat bezini güçlendirir.
*Zencefil
Afrodizyaktır. Balla birlikte alınır. Cinsel soğukluğu giderip vücudu ısıtır ve canlandırır. Yemeklere baharat olarak katılabilir. Kullanım süresi bir hafta-10 gündür.
*Zerdeçal
*Fosfor
*Kişniş
Özellikle kadınlarda cinsel bölgede enerjiyi dengeler. Baharat olarak tatlılara ve yiyeceklere katılır.
*Kakule
*Karanfil
Özellikle kadınlarda cinsel bölgede enerjiyi dengeler. Toksin atılmasına yardımcı olur. Taneyle tüketilir. Uzun süre kullanılabilir.
*Yabani Yulaf Özü
*Tarçın
Cinsel bölgede enerjiyi dengeler. Kabuk ve toz olarak tüketilir.
*Saparna
Bu bitkiden elde edilen çeşitli karışımların ilk kez Latin Amerikalı yerliler tarafından kullanıldığı bilinmektedir.
*Susam Yağı
Masajla dolaşımı canlandırır. Erojen bölgelerde cinsel uyarıcı etkisi yapar. Ilındırılmış yağ olarak kullanılır.
*Polen ” Çiçek Tozu
Yapısında belli ölçüde testosteron ve diğer cinsiyet hormonları bulunan polen genel bir canlılık ve enerji kaynağıdır. Bu nedenle son yıllarda afrodizyak olarak kullanımı daha da yaygınlaşmıştır.
*Çakşır Kökü
Cinsel isteği artırır. Genellikle suyu içilir. Birkaç hafta kullanılmalıdır.
*Meyan Kökü
Tıpta yaygın bir kullanım alanı olan bu bitkiden elde edilen tozun maden suyuna karıştırılmasıyla özellikle kadınlarda etkili olan bir afrodizyak elde edildiği söylenmektedir.
*Rezene
En eski afrodizyak maddelerden biri olan rezeneden çay da yapılabilmektedir. Afrodizyaklarda kullanılan, rezenenin tohumudur.
*Selenyum
*B Grubu Vitaminleri
*E Vitamini


Cinsel Uyarıcı Bitkiler
*Adamotu
Bu bitkinin kökü afrodizyak niteliktedir.
*Isırgan Otu
Toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Karışımlarda, salata veya çay olarak tüketilebilir.
*Adaçayı
*Çadıruşağı Otu
Sadece Asya’da yetişen ve çok kötü kokan bu ottan elde edilen karışım, bu bölgede uyarıcı olarak kullanılıyor.

Cinsel Uyarıcı İlaçlar
*Alkol
1-2 kadeh rakı alındığında uyarıcı etkisi vardır.
*Barbituratlar
Yatıştırıcı ve sakinleştirici ilaçlardır. Etkileri aynen alkole benzer.
*LSD
*Esrar
*Amfetamin
*Kokain
*Androjenler
*Viagra
*Kantarid
İdrar yolu ile idrar torbasını tahriş ederek yalancı ereksiyona yol açar. Bir çeşit priapizm yani uzun süreli ereksiyon hali olarak nitelendirilen bu durum, erkeğin cinsel organı için bir tehlike oluşturur, tam bir iktidarsızlığa ya da ölüme yol açabilir.
*Amil Nitrit
*Sabal Ekstresi
Sabal, Kuzey Amerika” nın güney bölgelerinde yetişen bir palmiye türüdür ve erkek cinsel sistemini dengeleyici ve güçlendirici bir bitkidir.
*Sensutra Ekstresi
Kapsüller halinde hazırlanan bu ekstrede teke otu, muira puama toniği, maca, demirdikeni, kırmızı kore ginsengi, damiana, Japon eriği, Macar biberi vb. bitki özleri bulunmaktadır.
Maca Kapsül
Afrodizyak etkisi olan, cinsel gücü ve isteği artıran ve And Dağları”nda yetişen Lepedium meyeni adlı bir bitkidir. Etkisi kullandıktan hemen sonra ortaya çıkar. Hızlı ve uzun süreli ereksiyon oluşmasını sağlar. Cinsel ilişkiden bir saat önce 2 kapsül alınmalıdır.
*Opti-S’xtiva Kapsül
İçinde yulaf, ginger kökü, kola çekirdeği vb. bulunan ve kadınlar için geliştirilmiş bitkisel özlü bir afrodizyaktır. Kadınların orgazma ulaşmaları için genital bölge uyarılarının artmasını sağlar. Cinsel ilişkiden 1 saat önce 1-2 kapsül alınmalıdır.
*Damiana Ekstresi
Yemeklerle beraber günde 1-3 kez 2 kapsül alınabilir.
*Yohimbin
Bu, Afrika’da yetişen yohimbin ağacının kabuklarından elde edilen bir maddedir. Afrodizyak olarak kullanılması vücuttaki kanın cinsel organlara hücum etmesini kolaylaştırmasındandır.
*Opti-Mone Kapsül
İçinde yulaf, ısırgan otu, kırmızı yonca, ginseng, kola çekirdeği vb. bulunan bitki özlü bir afrodizyaktır. Erkekler için geliştirilmiştir. Cinsel ilişkiden 1 saat önce 2 kapsül olarak alınır. İktidarsızlık gibi bir problemi olmayan erkeklerin cinsel ilişkiden daha fazla zevk almasını, performanslarının artmasını sağlamaktadır.
*Argimax
Hem kadınlarda hem de erkeklerde cinsel isteği inanılmaz arttırmaktadır. Yan etkisi yoktur.

Cinsel Uyarıcılar Hakkında Az Bilinenler
*Cinsel uyarıcıların erkekler üzerindeki etkileri oldukça iyi bilinmesine karşılık kadınların çoğunun maddelere gösterdikleri tepkiler az bilinmektedir.
*Cinsel uyarıcı olarak tam güvenilir bir takım maddeler henüz bulunamamıştır.
*Aşık olmanın olağanüstü afrodizyak etkisinin yerini dolduracak herhangi bir kimyasal maddeden söz etmek henüz mümkün değildir.
*Cinsel arzuyu arttırıcı maddeler ve ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekir.
*Cinsel arzuyu arttırıcı maddeler aktarlardan temin edilebilir.
*Doğal afrodizyakların yan etkileri çok düşüktür. Kimyasal afrodizyakların ise çoktur. Bu nedenle kimyasal afrodizyakları tansiyon, kalp hastaları, beyin rahatsızlığı olanlar, felç geçirenler ya da ağır depresyondaki kişilerin muhakkak doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir.
*Sağlıklı bir cinsel yaşam için şifalı bitkilerin yanı sıra egzersizin de önemlidir. Hafif ve fazla yorucu olmayan Yoga, Meditasyon gibi gevşeme tekniklerinden veya egzersiz programlarından yararlanılabilir.
*Şifalı bitkiler menopozda yaşanan sorunlara karşı önemli bir silahtır.

Erkeklerde ve Kadınlarda Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

    Badem: Çinko kaynağı badem, cinsel isteğin yükselmesinde yardımcı bir rol oynuyor. Ayrıca cinsel performansa iyi gelen pek çok mineral içeriyor.
    Karpuz: Cinsel bölgeye giden kan akımı, performans için büyük önem taşıyor. Karpuz içerdiği sitrülin” maddesi ile cinsel bölgenin kanlanmasını, dolayısıyla uyarılmanın hızlanmasını sağlıyor.
    Çilek: Cinsel bölgeye giden kan akımı performans için büyük önem taşıyor. İçinde bulunan antioksidanlar, folik asit ve C vitamini sayesinde cinsel bölgenin daha hızlı uyarılmasını sağlıyor.
    Kuşkonmaz: İyi bir afrodizyak olan kuşkonmaz cinsel isteği ve uyarılmayı arttırıyor. İçerdiği B6 ve E vitamini ile folat sayesinde hem erkek hem de kadınlarda seks hormonlarının daha fazla salgılanmasını sağlıyor.
    Deniz Ürünleri: Başta midye, istiridye gibi deniz ürünleri bilinen en önemli afrodizyaklar arasındadır. İçerdikleri yüksek çinko ve bakır ile isteği ve uyarılmayı arttırıyorlar.
    Balık ve Balık Yağı: Cinsel bölge damar sağlığı, performans için büyük önem taşıyor. Balık ve balık yağı, içerdiği Omega-3 ile bu damarların sağlığına iyi gelerek kanlanmayı arttırır.
    Baharatlar: Hardal, rezene, vanilya, acı biber, meyan kökü, karanfil, zencefil, tarçın afrodizyak özellikleri ile destek olarak yemeklerde baharat olarak kullanılabiliyor veya balla karıştırılıp tüketilebilir
    Susam: Çok önemli bir çinko kaynağı olarak isteği arttırır.
    Yeşil yapraklı sebzeler: Başta roka olmak üzere, koyu yeşil yapraklı sebzeler C vitamini dışında da içerdikleri mineral ve antioksidanlarla cinsel sağlığı iyileştiriyor, özellikle de isteği arttırıyor.
    İncir: Bilinen en önemli afrodizyaklardan incir, sadece cinsel sağlık için değil, kalp sağlığı için de faydalıdır.
    Kereviz: İçerdiği maddelerle cinsel isteği artıran sinyaller oluşturuyor. Kereviz, ayrıca genel sağlığa iyi gelen kalorisi düşük, posası yüksek bir besindir.
    Kakao: Saf kakao halindeki çikolata, arterleri genişleten nitrik oksiti artıran flavonoidler içeriyor ve özellikle elli yaş üzerindeki kişiler üzerinde cinsel gücü artırabiliyor. Çikolata alımında aşırıya kaçmadan tüketmek yeterli olacaktır.
    Avokado: Cinsel isteği artıran hormonların salgılanmasını hızlandıran avokado, içinde sadece E Vitamini değil , kalp sağlığı için de yararlı olan B6 ve potasyum barındırıyor.
    Sarımsak: Sarımsağın afrodizyak etkisi 2 yönlü: hem cinsel hormonların salgılanmasını sağlıyor hem de cinsel bölge damar yapısını ve kanlanmayı düzenliyor.
    Yulaf ve Yulaf Kepeği: Sağlıklı yaşam listelerinin vazgeçilmezi yulaf ve yulaf kepeği, hem kan şekeri kontrolünü kolaylaştırıyor hem de cinsel arzu ve uyarılmayı güçlendiriyor.
    Fındık: Ülkemizdeki en meşhur afrodizyaklardan fındığın içinde cinsel damarları genişleterek cinsel bölgeye kan pompalanmasına yardımcı olan ve böylece uyarılmayı hızlandıran L-Arginin maddesi var.
    Yeşil çay: Yeşil çayın da cinsel gücü arttırdığı biliniyor. İçerdiği yüksek oranda C vitamini ile cinsel modu yükseltiyor.

Afrodizyak Etkili Kokular Nelerdir?

Koku ile beynimiz arasında çok güçlü bir bağ olduğu bilinen bir gerçek. Kokuların en etkileyici özelliklerinden biri, duyguları harekete geçirebilme gücüdür. Özellikle cinsel arzuları harekete geçiren kokular son zamanlarda oldukça popüler. Peki duyguları harekete geçirmekten kasıt nedir? Tahmin edebileceğiniz üzere bu yazımızda afrodizyak etkili kokulardan bahsedeceğiz.

Piyasada afrodizyak etkili parfüm olarak gördüğünüz ürünler, doğal olarak afrodizyak etkisi bulunan içeriklere sahip parfümlerdir. Yani kokunun kendi içerisinde barındırdığı notalarda mutlaka doğal afrodizyak etkili olan içerikler bulunur. Kokunun barındırdığı afrodizyak etki, farkında olmadan hem kadın hem de erkekler üzerinde harekete geçirici etkiye sahiptir. Tıpkı bir insanın sevdiğinin kokusunun kişi üzerindeki etkisi gibi, öyle notalar vardır ki farkında olmadan insanı sarar. Bu yazımızda değineceğimiz afrodizyak etkili kokular, bilimsel olarak kanıtlanmış araştırmalara dayanmakta.

Afrodizyak etkili parfümlerde kullanılan özel notalar, hayvan veya bitkisel kökenli olabilmektedir. İnsan duyguları beyin tarafından tetiklenir. Bu duyguları harekete geçiren dokunuşlar ise, bahsedeceğimiz bu özel notalar tarafından harekete geçirilebilmekte. Aşağıda bahsedeceğimiz kokular, afrodizyak özellikleriyle yüzyıllardır biliniyor. Ayrıca son bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, sahip olduğu bu özelliklerle yıllardır meşhur olmayı hak ediyorlar. Şimdi afrodizyak etkili kokulara beraberce göz atalım.

Afrodizyak Etkili Kokular

Yasemin
Listemizin ilk sırasında yasemin var. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre yasemin, libido yükseltici bir etkiye sahip. Yasemin dünya üzerinde bulunan pek çok kültürde “aşkın kokusu” olarak bilinir. Araştırmanın sonuçları gösterdi ki, bu tanımı fazlasıyla hak ediyor. Genellikle çiçeksi koku tarzına sahip olan parfümlerde kullanılan yasemin, afroziyak etkili parfümlerin de vaz geçilmez bir içeriği.

Gül
Gül, kendine has kokusuyla kültürümüzde de oldukça önemli yere sahip bir çiçektir. Gül kokusu genellikle sakinleştirici ve dinginleştirici özellikleriyle bilinir. Yine 2015 yılında yapılan bir araştırmada, gül yağının yaydığı kokunun, özellikle erkekler üzerinde güçlü bir uyarıcı etki bırakabileceği keşfedilmiştir. Kadifemsi bir koku olan gül, sahip olduğu zihni sakinleştiren ve beraberindeki uyarıcı etkisiyle afrodizyak parfümler için vaz geçilmezler arasındadır.

Vanilya
Vanilya, güçlü afrodizyak etkiye sahip kokulardandır. Tıpkı gül gibi, vanilya kokusu da zihni rahatlatan bir etkiye sahiptir. Genellikle hafif şekerli ve yaz kokularında kullanımı yaygındır. Zihni rahatlatarak daha etkili hislerin ortaya çıkmasına katkı sağlayan, harekete geçirici, naif bir kokudur.

Zencefil
Zencefil, Asya kökenli bir bitki olup, sahip olduğu baharatımsı kokusuyla özellile erkekler üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Sahip olduğu bu özellik neticesinde afrodizyak parfümlerin vazgeçilmezlerindendir. Zencefil, çoğunlukla baharatımsı koku tarzına sahip parfümlerdeki kullanımıyla ön plana çıkmakta. Sahip olduğu afrodizyak etkisinin yanında, kan dolaşımının hızlanmasına katkı sağlaması, baş ağrısının giderilmesine yardımcı olması ve mide rahatsızlıklarını yatıştırmasıyla da ünlü bir bitkidir. Keskin baharatımsı kokulardan hoşlanmayanlar için tavsiye edilmeyen kendine has bir kokusu vardır.

Miski Amber
Misk, parfümlerde yoğun olarak kullanılan bir kokudur. Elde ediliş yönteminin oldukça zor olması sebebiyle oldukça değerli bir kokudur. Asya’nın yüksek bölgelerinde yaşayan bir tür ceylanın karın bölgesinden elde edilir. Oldukça komplike bir kokudur. Tarif etmeke epey zordur. Yüzyıllar boyunca kullanılan ve bilinen en eski afrodizyak etkili kokulardandır.

Champaca
Manolya familyasından çiçekli bir bitki olan champaca, afrodizyak etkisiyle ünlü, Asya’ya özgü bir bitkidir. Kimi kaynaklarda parfüm ağacı olarak geçmektedir. Champaca bitkisinin çiçeklerinden elde edilen yağ, özellikle afrodizyak parfümlerde sıklıkla kullanılır. Çok güçlü bir kokuya sahiptir. Piyasada bulunan bazı parfümlerde tek nota olarak dahi kullanılabilmektedir.

Safran
Safran, safran çiçeğinden elde edilen oldukça değerli bir baharattır. Sadece yarım kilo safran baharatı elde etmek için yaklaşık 80 bin çiçek gerekir. Çok kuvvetli bir renk verici özelliğe sahip olup; kendine has bir sarı renge sahiptir. Asya kökenli bir bitki olmakla beraber, ülkemiz de dahil olmak üzere Yunanistan, İran ve Hindistan gibi ülkelerde yetiştirilmektedir. Genellikle baharatımsı kokularda tercih edilmekle beraber, sahip olduğu uyarıcı etkileriyle afrodizyak etkili kokularda da sıklıkla kullanılır. 2013 yılında yapılan araştırmada afrodizyak etkisi incelenmiştir. Safran, afrodizyak etkisinin yanı sıra, depresyonun giderilmesine yardımcı olan ve enerji verici özellikleriyle de ünlüdür.

Sandal Ağacı
Oldukça etkileyici bir koku tarzına sahip olan sandal ağacının sahip olduğu afrodizyak etkisi, 2006 yılında yapılan bir araştırmayla doğrulanmıştır. Sandal ağacı en pahalı kokular arasında yer alır. Aroma terapi uygulamalarının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Mod yükseltici ve huzur veren bir etkiye sahiptir. Kremsi bir koku tarzına sahip olup, baz notalarında odunsu kokular verir.

Şakayık
Bitkisel kökenli afrodizyakları inceleyen 2013 yılındaki bir araştırmada, şakayık çiçeklerinin erkekler üzerinde uyarıcı bir etki bıraktığı kanıtlanmıştır. Ferah ve çiçeksi parfümlerde sıklıkla görülür. Yumuşak bir koku tarzına sahip olmakla beraber, turunçgil notalarıyla sıklıkla kullanılır.

Lavanta
Lavanta, sakinleştirici etkisiyle ön plana çıkan aroma terapik bir bitkidir. 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre lavantanın erkeklerde kan akışını hızlandırdığı ve uyarıcı etkileri bulunduğu keşfedilmiştir.

Tüm bu saydığımız kokular haricinde turunçgil ve tarçın kokuları da afrodizyak etkili kokular arasında yer almaktadır.

Güzel kokmak, her iki cins için de hoş bir etki bırakmanın en önemli adımlarındandır. Eğer teninize en uygun afrodizyak etkili parfümü doğru şekilde seçerseniz, yaratacağınız etkinin artacağına hiç şüphe yok. Afrodizyak etkili parfümler, etkileyiciliğini bir adım öteye taşımak isteyenler ve ilgi odağı olmak isteyenler için müthiş bir seçenek.

Kadınlara seksi gelen kokular!

“Araştırmalara göre kadınların erkeklerde en çok dikkat ettiği özelliklerden biri koku! Ve kadınların arzularını uyandırıp, o kokuyu süren erkeğin çekiciliğini arttıran bazı parfümler var. O kokuların hangileri olduğunu biliyor musunuz?”

Afrodizyak etkileri

Paçuli son yılların gözde kokularından biri. Paçuli uzmanlara göre hem Afrodizyak etkisi içeren bir koku hem de çok güzel. Paçuli fiziksel enerjiyi arttırıyor ve beyine olumlu mesajlar veriyor. Paçuli içeren parfüm: Hugo Boss Bottled No.6! Bu parfümün notalarında Paçuli, meşe yosunu, sedir, bergamot, kehribar ve misk bulunuyor.


Vanilya kokusu

Çikolata gibi tatlı ve davetkâr olan vanilya kadınlar tarafından çok beğeniliyor. Erkekte ve kadında cinselliği arttıran bu kokular parfümlerde kullanıldığında da olumlu etki bırakıyor. Vanilya özü içeren parfümler: Jean Paul Gaultier Le Male!


Misk

Misk aslında çoğu kişi tarafından çok “erkek kokusu” olarak algılanır. Fakat bu koku kadınlara çok seksi gelir. Yani misk kokulu erkek parfümleri de kadınların favorileri arasında. Örnek verecek olursak: Tom Ford Noir.


Karabiber kokusu

Karabiber tazeliği sayesinde enerji verici ve uyarıcı bir etkiye sahiptir. Enerjik ve canlı erkekleri seven kadınlar genellikle bu kokulardan hoşlanıyor. Burberry The Beat For Men parfümünde bu kokuyu bulabilirsiniz.


Ylang Ylang!

Ylang Ylang, birçok insanın içini kıpır kıpır yapan bir etkiye sahip. Kadınların etkilendiği parfümler arasında ylang ylang özleri içeren parfümler de bulunuyor. Bu özü koklamak için Cerruti 1881 Pour Homme’u deneyebilirsiniz.


Yasemin kokusu

Yaseminin hafif ve narin kokusu, kadınların çok hoşuna gidiyor. Kadınları baştan çıkaracak kokular arasında olan yasemin aynı zamanda kadınlara cesaret veren bir koku. Yeteri kadar çaba göstermeye hazır ve duyarlı bir erkekseniz yasemin kokusunu mutlaka denemelisiniz. Örnek: Yves Saint Laurent Jazz.

Afrodizyak Etkili Macunlar

MACUN 1

Bal
Muz Kabuğu Kurusu Tozu
Çörek Otu
Sarımsak
Hurma

Karıştırıp macun yapılır sabah akşam bir yemek kaşığı alınır.

MACUN 2

Sarımsak
Hurma

Karıştırıp macun yapılır sabah akşam bir yemek kaşığı alınır.

MACUN 3

Bal
Muz Kabuğu Kurusu Tozu
Çörek Otu
Karabiber

Karıştırıp macun yapılır sabah akşam bir yemek kaşığı alınır

Author: RasitTunca

Bir cevap yazın