“Tenezzül”, “Tenezzül Etmek”,”Tenezzül Etmemek” Ne Demektir?

“Tenezzül”, “Tenezzül Etmek”,”Tenezzül Etmemek” Ne Demektir?

Nüzul kelimesinden türetilmiş olan tenezzül kelimesi, dilimize Arapçadan geçmiştir. Nüzul kelimesi, yukarıdan aşağı doğru hızlı bir şekilde inmek anlamına gelir. Tenezzül etmek ise kibirden ve gösterişten uzak durmak, alçakgönüllü olmak demektir. Kelimenin yan anlamı ise kişinin kendisine yakışmayacak şekilde davranmasıdır. Tenezzül Etmek ne demek, ne anlama gelir? Tenezzül Etmek bitişik mi yazılır ayrı mı tüm detayları ile derledik.

Tenezzül Etmek kelimesi ile eş ve yakın anlamlı sözcükler şu şekilde sıralanabilir:

1- Alçalmak
2- İnmek
3- Düşmek
4- İrtifa Kaybetmek
5- Değerin
6- Mütevazi Olmak
7- Tevazu Göstermek
8- Basitleşmek
9- Sığ Davranmak
10- Ödün Vermek

 Tenezzül Etmek Ne Demek, Ne Anlama Gelir?

    yüzyılda literatüre giren tenezzül etmek kelimesi hem gerçek hem de mecazi anlamda kullanılır. Kelimenin sözlük anlamı yüksek bir yerden aşağı düşmek, daha aşağı bir seviyeye inmektir. Tenezzül etmek mecazen kendi değerinin altında davranmak anlamına gelir. Bu kelimeden türetilmiş olan mütenezzil ise, değerinden ödün veren ve alçalan kimse demektir.

 Tenezzül Etmek Bitişik mi, Ayrı mı Yazılır?

 Tenezzül kelimesinin doğru yazılışı birçok okur tarafından merak ediliyor. Türk Dil Kurumuna göre bu sözcüğün doğru yazılışı şu şekildedir:

 Tenezzül Etmek – Doğru Kullanım

 Tenezzületmek – Yanlış Kullanım

 Tenezzül Etmek Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

 ”Ben onun gibi saygısız insanlarla konuşmaya tenezzül etmem.”Türkçe’ye farklı dillerden giren ya da zamanla değişime uğrayan kelimeler anlam ve köken yönünden araştırılıyor. Bu araştırmalar arasında tenezzül etmek kelimesinin anlamı ve kökenine ilişkin sorgulamalar da yer alıyor. Tenezzül etmek kelimesini ilk kez duyan kişiler arama motoru Google’da ‘tenezzül etmek ne demek ne anlama geliyor?’ sorusunun yanıtını arıyor. Peki tenezzül etmek kelimesinin kökeni ne, tenezzül etmek kelimesinin kaç anlamı var? İşte tenezzül etmek kelimesinin anlamı…

Tenezzül etmek, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan tenezzül etmek kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre farklı anlamları olan tenezzül etmek kelimesi, Türkçe’de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. Tenezzül etmek kelimesi ne demek, TDK’ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için sabah.com.tr doğru adres! Peki, tenezzül etmek kelimesi ne demek, TDK’ye göre anlamı nedir? Tenezzül etmek kelimesinin kökeni ne, tenezzül etmek kelimesinin kaç anlamı var? İşte, TDK bilgileri ile merak edilenler…

TENEZZÜL ETMEK NE DEMEK, NEDİR? TDK’YE GÖRE ANLAMI

Tenezzül etmek kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. TDK’ye göre tenezzül etmek kelimesi anlamı şu şekildedir:

– alçak gönüllülük göstermek
– kendi durumuna, düzeyine aykırı düşen bir şeyi veya işi kabul etmek
– herhangi bir şeyi yapmaya istekli olmamak

TENEZZÜL ETMEK KELİMESİ CÜMLE İÇERİSİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

– O kibar adam bu külkedisine tenezzül eder mi hiç.
– Bu yüzden teşkilatı kendi çıkarları için kullanmaya tenezzül etmedi.
– Kanuni hakkımı bile kullanmaya tenezzül etmiyorum.
– Üç kuruş fazla kazanacağım diye bu tür şeylere tenezzül edemem.

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın