Toksin Nedir, Neden Oluşur? Toksinler Vücuttan Nasıl Atılır?

Toksin Nedir, Neden Oluşur? Toksinler Vücuttan Nasıl Atılır?

Toksin kelimesi halk arasında sıkça duyduğumuz ancak tam anlamıyla bilgi sahibi olduğumuz bir terim değildir. Sıkça merak edilen toksin nedir, nasıl oluşur? Toksin vücuttan nasıl atılır? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

Doğada tüm canlılarda bulunabilen toksin Latince kökenli bir terim olup, canlılardaki zehir anlamına gelmektedir. Toksin denilince akla pekiyi şeyler gelmez ve eğer umursanmayarak ihmal edilirse, vücutta ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Toksin Nedir, Nasıl Oluşur?

Genellikle hareketsizlikten Oluşur?
Namaz Namaz Namaz……

Toksin, canlıların yaşamsal metabolik faaliyetlerinin ardından oluşabilen ya da besin ve diğer etkenler ile vücudumuza giren zehir olarak tanımlanabilir. Toksinler dışarıdan beslenme, solunum ya da fiziksel temas ile vücudumuza girebilir. Toksinler metabolik reaksiyonlar, bağırsak mikropları ve duygusal durumların sonucunda vücudumuzda oluşabilmektedir. Toksinler ekzotoksinler ve endotoksinler olmak üzere ikiye ayrılır.

Ekzotoksinler: Bakterilerin bizzat kendilerinin salgıladığı toksinlerdir. Sıcağa dayanıklı, aşırı su ve tuz kaybına neden olan bir toksin çeşididir. Bu toksin kolera, difteri ve tetanos gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Oldukça tehlikeli ve müdahale edilmesi gereken bir toksin türüdür.

Endotoksinler: Bakterilerin parçalanması sonucu açığa çıkan toksinlerdir. Daha çok gram bakterileri tarafından meydana gelir. Bu toksin ısıya ve birtakım enzimlere karşı dayanıklıdır. Solunum güçlüğü, ishal ve bacaklarda felce kadar birçok hastalığa neden olabilir.

Toksin Vücuttan Nasıl Atılır?

Toksinler canlılara ciddi zararlar verebilecek kapasitede olsalar da vücuttan atılması oldukça kolaydır. Birçok yöntem sayesinde toksinler vücuttan atılabilir. Özellikle bazı bitki ve besinler ile bazı yöntemler sayesinde toksinler vücutta barınamazlar. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır.

Basit Sporlar Yaparak Terlemek : Ter yolu ile toksinler rahatlıkla dışarı atılabilir.

Bol Bol Su İçmek: Kulağa basit gelen bu yöntem sayesinde vücutta bulunan toksinler rahatlıkla dışarı atılabilir. İdrar ve terleme yoluyla sonuçlanan bu işlem oldukça etkilidir. Bu nedenle günde en az 3 litre su tüketilmelidir.

“Cofee ve Tee” Kahve Çay Gibi ılık içecek Tüketimi ile idrar Yolu ile : Kahve Ve Çay gibi ılık  içecekler vücudu ılık banyo ettirmek gibidir sert kirleri eritir ve temizler  toksinler rahatlıkla dışarı atılabilir..

Soğuk Su İçmek ile idrar Yolu ile : Soğuk Su, vücüt sıcaklığından soğuk su, Çamaşır mekinesinde dercelerin ve hangi derce, hangi  çamaşır hangi derece de yıkarır eğer öğrenirsenz,  haff soğuk suda temzlenen kirler gibi hafif toksinlerde  işde Soğuk Su İçmek ile idrar Yolu ile  toksinler rahatlıkla dışarı atılabilir.

Et ve Balık Tercihini İyi Yapmak: Tarihi geçmiş ya da bayat bir et ürünü toksin kaynağı haline gelebilir. Bu yüzden bu tercihlerde taze ve günlük et tüketimine dikkat edilmelidir.

Tüketilmesi Gereken Besinler: Vücudumuzdaki toksinleri atabilmemiz için tüketmemiz gereken olmazsa olmaz besinler bulunmaktadır. Bunlar; biberiye otu, domates, bürüksel lahanası, zencefil, enginar, pancar, yoğurt şeklinde sıralanabilir. Ciş yapan ekşi gıdalar parabiyotik turşu gibi…

Gaz Yapan Gıdalar Sayesinde Osuruk Yolu ile : Sarımsak, Soğan, pırasa, turp, kuru fasulye, nohut gibi gaz yapan gıdalar sayesinde de yine osuruk Yolu ile  toksinler rahatlıkla dışarı atılabilir.

Bu Bir Karoglan Sağlık Makalesidir

Raşit Tunca
Schrems, 28.04.2023

Author: RasitTunca

Bir cevap yazın