Emma Stone Kimdir? Biyografisi

Emma Stone Kimdir? Biyografisi

Emily Jean “Emma” Stone (d. 6 Kasım 1988), Akademi ödüllü Amerikalı oyuncudur. 2010 yılında Adı Çıkmış filmiyle tanınmaya başladı ve genç yaşta ilk Altın Küre ve BAFTA adaylığını elde etti. 2014 yılında oynadığı Birdman filmiyle uluslararası alanda başarı sağladı ve ilk Oscar adaylığını elde etti. 2016 yılında oynadığı Aşıklar Şehri filmiyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar, Altın Küre, SAG, Volpi Kupası gibi birçok ödül kazandı. 2017 yılında dünyanın en çok kazanan kadın oyuncusu oldu ve aynı yıl Time dergisinin Dünyanın En Etkili 100 Kişisi listesinde yer aldı.[1]

Scottsdale, Arizona’da doğan ve büyüyen Stone, oyunculuk hayatına 2000 yılında çocukken oynadığı Söğütlükte Rüzgâr adlı tiyatro yapımı ile başladı. Gençliğinde annesiyle birlikte Los Angeles’a taşındı ve televizyon hayatına 2005 yılında oynadığı The New Partridge Family adlı TV filmi ile başladı. Küçük televizyon rollerinden sonra 2007 yılında Çok Fena filmiyle sinema hayatına başladı ve Genç Hollywood Ödülü kazandı.

2010 yılında ilk başrolü Adı Çıkmış filminde oynadı ve ilk Altın Küre adaylığını elde etti. 2011 yılında Çılgın Aptal Aşk ve Duyguların Rengi filmleriyle çıkışını sürdürdü. 2014 yılında Birdman filminde oynadı ve ilk Akademi adaylığını elde etti. 2016 yılında Aşıklar Şehri filmiyle Akademi, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini kazandı.

Hayatının erken dönemi

Stone, ev hanımı Krista (evlilik öncesi soyadı Yeager) ve müteahhit olan Jeff Stone’un kızı olarak doğdu.[2] Kendisinden iki yaş küçük bir erkek kardeşi bulunan Stone’un,[3] büyükbabası İsveç kökenliydi ve ailesinin soyadı Ellis Adası’ndan ABD’ye göç ederken “Stone” olarak İngilizceye uyarlandı.

11 yaşındayken, Söğütlükte Rüzgâr adlı oyunda ilk sahne deneyimini yaşadı.[4] İki yıl evden eğitim gördü, bu esnada içlerinde The Princess and the Pea, Cinderella, Alice in Wonderland ve Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcat oyunlarının bulunduğu Valley Youth Tiyatrosu’ndaki 16 yapımda yer aldı.[2]

Oyunculuk hayatının peşinden gitmek için Kaliforniya’ya taşınmasına ikna etmek adına ailesine, “Project Hollywood” isimli, Madonna’nın “Hollywood” şarkısı hakkında hazırlanmış bir PowerPoint sunumu hazırladı.[5] Liseyi bıraktı ve Ocak 2004’te, 15 yaşındayken annesiyle Los Angeles’taki bir apartmana taşındı ve gün içerisinde yetenek sınavlarını verebilmesi için evde eğitim gördü.[6]

Meslek hayatı
2004-2012

Stone, VH1 yetenek yarışması In Search of the New Partridge Family (2004)’te Laurie Partridge rolünü kazanmasıyla televizyon hayatına başladı.[7] Daha sonra Medium, Malcolm in the Middle ve Lucky Louie dizilerinde yer aldı.[8] 2007’de, dizi iptal edilene kadar, Violet rolünü canlandırarak Fx draması Drive’da düzenli bir rolü oldu.[2] Heroes dizisi için seçmelere katıldı fakat başarısız oldu.[9]

Stone sinema hayatına 2007’de Jonah Hill’in canlandırdığı ana karakter Seth’in hoşlandığı kız olan Jules’i oynadığı gençlik komedi filmi Çok Fena ile başladı. 2008’de, Rainn Wilson’ın karşısında, komedi filmi The Rocker’da yer aldı. Şarkıcı Teddy Geiger’ın yer aldığı bir grupta basgitarist Amelia’yı oynadı. Stone, rol için bas çalmayı öğrendi.[10] Aynı sene The House Bunny filminde de yer aldı. Filmde bir kızlar birliğinin başkanını oynadı ve The Waitress’ın 1982’de söylediği “I Know What Boys Like” adlı şarkısının cover sürümünü söyledi.[11]

2009’da Charles Dickens’ın Bir Noel Şarkısı adlı kitabından hafif bir şekilde uyarlanan, Matthew McConaughey ve Jennifer Garner’ın başrolde oynadığı Hayalet Sevgililerim’de yer aldı. Aynı sene çıkış yakaladığı korku-komedi filmi Zombieland’de, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg ve Abigail Breslin ile birlikte oynadı. Film ile Gençlerin Seçimi Ödülleri’nde Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu adaylığı elde etti.

Stone, Will Gluck tarafından yönetilen komedi filmi Easy A’de, bir lise öğrencisi olarak, Amanda Bynes ile karşılıklı başrol oynayarak ilk başrolünü bu sene elde etti. Rastgele cinsel ilişkide bulunduğuyla ilgili yanlış bir dedikodu yayıldıktan sonra karakteri, öğretmenlerini ve daha tutucu dindar sınıf arkadaşlarını şaşırtır. Senaryo, filmdeki Prynne’ın hayatına göre, Nathaniel Hawthorne’un romanı, The Scarlet Letter ve romanın kahramanı Hester Prynne ile çelişiyor. Stone, proje yapım için seçilmeden önce senaryoyu okudu ve hazırlıklar yapılana kadar menajeri ile beraber bir gözünü onda tuttu. Senaryoya hayran oldu, çünkü “eğlenceli ve hoş”tu ve senaryoda çok fazla ayrıntıyla anlatılan karakteri “ilk okumadan itibaren fantastik”ti. Filmin prodüksiyona başladığını öğrendiğinde, proje hakkındaki hevesini ifade etmek için Gluck’la buluştu. Birkaç ay sonra seçmeler başladı ve Stone, başvuran ilk oyunculardan biri olmak için tekrar Gluck ile buluştu. 2011 En İyi Oyuncu Altın Küre Ödülü-Müzikal veya Komedi için aday gösterildi. 12 Ekim 2010’da MTV Video Müzik Ödülleri’nde yer aldı ve Linkin Park’ı tanıttı.

Stone, Justin Timberlake ve Mila Kunis’in başrolde oynadığı, Will Gluck tarafından yönetilen Arkadaştan Öte’de yer aldı. Seks komedisi Temmuz 2010’da New York’ta çekilmeya başlandı ve 22 Temmuz 2011’de gösterime girdi. Aynı sene ayrıca Steve Carell, Juianne Moore, Ryan Gosling, Marisa Tomei ve Kevin Bacon ile Crazy, Stupid, Love’da karşılıklı başrol oynadı. Carell’ın evlilikle ilgili problemleri olan ve çocuklarıyla sıkıntı yaşayan bir kocayı canlandırdığı karakteri hakkındaki Warner Bros. filmi, 16 Nisan 2010’da çekilmeye başlandı ve 29 Temmuz 2011’de gösterime girdi. Ağustos 2011’de gösterime giren, 1960’larda, Jackson, Mississippi’deki bir dönemi konu alan, Kathryn Stockett’ın aynı isimli çok satan romanından uyarlama, The Help’de başrol oynadı. Gözü yazarlıkta olan, Eugenia “Skeeter” Phelan’ı canlandırdı.

2012-Günümüz

Örümcek Adam film serisinin Columbia Pictures ve Marvel Entertainment tarafından yeniden çekilen versiyonu, İnanılmaz Örümcek Adam’da, Andrew Garfield’ın karşısında esas kız olarak başrolde oynadı. Garfield’ın karakteri Peter Parker’ın hoşlandığı kişi olan 17 yaşındaki Gwen Stacy’yi canlandırdı. 3 Temmuz 2012’de gösterime giren filmi Marc Webb yönetti. Film Aralık 2010’da çekilmeye başlandı ve 2011 Nisan’ının sonuna kadar sürdü. Stone, 21 Jump Street’in yeniden çekiminde başrol için düşünüldü. Bununla birlikte, İnanılmaz Örümcek Adam için anlaştıktan sonra rolü almadı.

Stone, DreamWorks Animation’ın 3D bilgisayar animasyonu mağara adamı komedisi, The Croods’un seslendirme ekibine katıldı. Grug ve Ugga’nın büyük kızları Eep rolünü seslendirdi. Ryan Reynolds, Stone’un karakterinin hoşlandığı Gy’ı seslendirdi. Film 22 Mart 2013’te gösterime girdi. Stone, Kieran Culkin ile kısa komedi filmi Veronica’da karşılıklı başrol oynadı. Griffin Dune tarafından yönetilen film, Kate Winslet, Gerard Butler, Hugh Jackman, Uma Thurman ve Halle Berry’nin yer aldığı antoloji filmi Movie 43 ‘ün bir komedi bölümüdür. Film Farrelly kardeşler tarafından üretildi.

Stone, Zombieland’in yönetmeni Ruben Fleischer’in filmi Gangster Squad’da başrol oynadı. Sean Penn, Josh Brolin, Anthony Mackie, Giovanni Ribisi ve Michael Peña’nın da başrolde oynadığı suç-dram konulu filmde, 2. kez Ryan Gosling’le çalıştı. Stone, Gosling’in karakteri komiser muavini Jerry Wooters ve Penn’in karakteri gangster Mickey Cohen arasında bir aşk üçgenine yakalanan Grace Farraday’ı oynadı. Film 11 Ocak 2013’te Kuzey Amerika’da gösterime girdi.

Ocak 2012’de, Little White Corvette isimli bir komedi filminin senaryosuna imza attı. Film 2012’nin ortalarında Miami’de çekilmeye başlandı. 2012’nin ortalarında, suç konulu video oyunu Sleeping Dogs’da yardımcı bir rolü seslendirdi. Oscar ödüllü Cameron Crowe’un yönettiği Aloha’da, Rachel McAdams ve Bradley Cooper’ın karşısında başrol için anlaştı.

Stone ayrıca İnanılmaz Örümcek Adam 2’de, Gwen Stacy rolünü tekrarladı. 2014 yılında Alejandro González Iñárritu’nun kara komedi filmi Birdman’de, Michael Keaton, Zach Galifianakis ve Naomi Watts ile birlikte oynadı. Film ile ilk Akademi adaylığını elde etti.

2016’da Aşıklar Şehri filminde oynadı ve Akademi, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini kazandı.

Özel hayatı

Stone alışılmış biçimde işi hakkında röportaj vermekte fakat özel hayatının detaylarını açıkça tartışmamaktadır. “Emma” ismini Screen Actors Guild’a kaydolduğunda seçti çünkü “Emily Stone” için zaten bir kayıt vardı. Arkadaşları ve ailesi ona Emily diye seslenmektedir.[özgün araştırma?] Mesleki isim olarak önce Riley Stone’u seçti fakat Malcolm in the Middle’da konuk olarak yer aldıktan sonra, annesinin ona verdiği Emma ismiyle daha rahat olduğuna karar verdi. 2009’da, Los Angeles’tan Greenwich Village’e taşındı.

Stone normalde sarışındır. Küçükken ilk rolünü, saçlarını koyu kahverengiye boyadıktan sonra elde etti. Film yapımcısı Judd Apatow, Superbad’deki rolü için onu esmerden kızıla dönüştürdü. İnanılmaz Örümcek Adam’daki rolü için sarı saçlı hâle geldi.

İnanılmaz Örümcek Adam’ın kadrosuna girdikten sonra, Stone ve Garfield’ın arasındaki kimyanın, onu kesin tercih hâline getirdiğini belirtti. Stone, USA Today ile 2012’deki bir röportajında Garfield’la tartışmaktaki isteksizliğini ifade etti: “Tek kontrol sahibi olduğunuz şeyin söyledikleriniz olduğunu bilmekte büyük bir rahatlık duygusu var. İnsanlar her istediklerini söyleyebilir ve yapabilirler. Eğer bu sizin kendi ağzınınızdan çıkmazsa, sizin için kutsal olan şeyin bu şeklini hâlâ korumak zorundasınız.” Nisan 2015 tarihinde ayrılan ve daha sonra kısa bir süreliğine tekrar bir araya gelen çift, 2015’in Ekim ayında kesin olarak ayrıldıklarını duyurdu.[12]

2017’de Stone, Saturday Night Live bölüm yönetmeni Dave McCary ile bir ilişkiye başladı.[13] Aralık 2019’da nişanlandılar ve ertesi yıl evlendiler.[14] Ocak 2021’de çiftin ilk çocuklarını birlikte bekledikleri bildirildi.[15] Mart 2021’de ilk çocukları, bir kızları oldu.[16]

Filmografi ve Ödüller

Rotten Tomatoes ve gişe sitesi Box Office Mojo’ya göre, Stone’un en beğenilen ve ticari olarak başarılı filmleri Superbad (2007), Zombieland (2009), Easy A (2010), Crazy, Stupid, Love (2011), The Help (2011), İnanılmaz Örümcek Adam (2012), İnanılmaz Örümcek Adam 2 (2014), Birdman (2014), La La Land (2016), Cinsiyetler Savaşı (2017) ve Favori (2018).

Stone üç Akademi Ödülü’ne aday gösterildi: Birdman ve Favori için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve La La Land için En İyi Kadın Oyuncu; ve dört İngiliz Akademi Film Ödülü: BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü, Birdman ve Favori için En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve La La Land için Başrolde En İyi Kadın Oyuncu. Her iki törende de La La Land’de En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Stone ayrıca 74. Altın Küre Ödülleri’nde Komedi veya Müzikalde En İyi Kadın Oyuncu, La Screen’deki rolü nedeniyle 23. Film Aktörleri Lonca Ödülleri’nde Lider Rolde Kadın Oyuncu tarafından Üstün Performans ve Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Volpi Kupası’nı kazandı.

Yıl Ad Rol Notlar

2007 Superbad Jules
2008 The Rocker Amelia
2008 The House Bunny Natalie
2009 Ghosts of Girlfriends Past Allison Vandermeersh
2009 Paper Man Abby
2009 Zombieland Wichita (Krista)
2010 Marmaduke Mazie Seslendirme
2010 Easy A Olive Penderghast
2011 Friends with Benefits Kayla
2011 Crazy, Stupid, Love. Hannah Weaver
2011 The Help Eugenia Phelan
2012 Movie 43 Ellen Malloy
2012 The Amazing Spider-Man Gwen Stacy
2012 The Gangster Squad Grace Faraday
2013 The Croods Eep Seslendirme
2014 The Amazing Spider-Man 2 Gwen Stacy
2014 Sihirli Ay Işığı Sophie
2014 Birdman Sam Thomson
2014 Diktatörle Görüşme Kendisi
2015 Mantıksız Adam Jill Pollard
2015 Aloha Allison Ng
2016 Popstar: Never Stop Never Stopping Claudia Cantrell ismi geçmiyor
2016 Aşıklar Şehri Mia
2017 Battle of the Sexes Billie Jean King
2018 The Favourite Abigail Masham
2019 Zombieland: Double Tap Wichita (Krista)
2021 Cruella Cruella de Vil
Televizyon Yıl Ad Rol Notlar
2005 The New Partridge Family Laurie Partridge TV filmi
2005 Medium Cynthia McCallister 1 bölüm
2006 The Suite Life of Zack & Cody Ivana 1 bölüm (seslendirme) (1. sezon, 24. bölüm, Emily Stone olarak)
2006 Malcolm in the Middle Diane 1 bölüm (7. sezon, 16. bölüm)
2006 Lucky Louie Shannon 1 bölüm (1. sezon, 8. bölüm)
2007 Drive Violet Trimble 7 bölüm (1’i yayınlanmadı)
2010 Saturday Night Live Kendisi Sunucu (36. sezon, 4. bölüm)
2011 Saturday Night Live Kendisi Sunucu (37. sezon, 6. bölüm)
2015 Saturday Night Live Kendisi Sunucu (41. sezon, 6. bölüm)
2016 Maya & Marty Çeşitli 1. sezon, 6. bölüm
2017 Maniac

Kaynak ve Dipnotlar

Wikipedia

Author: RasitTunca

Bir cevap yazın