MUHAMMED

Muhammed


BAYRAK

TC.BayrakHoşgeldin Ziyaretçi
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı
  

Şifre
  

Forum İstatistikleri
Üye Sayısı:» Üye Sayısı: 24
En Son Üyemiz:» En Son Üyemiz: TalaMAN
Konu Sayısı:» Konu Sayısı: 10,438
Mesaj Sayısı:» Mesaj Sayısı: 12,649

Tam İstatistik Tam İstatistik

DOWNLOADEN


“Downloaden Bölümümzüden BEDAVA Grafik Paketleri,E-Kitaplar ve Bedava Bilgisayar Programlarını Tek TIKLA BEDAVA indirebilirsiniz”
(Raşit Tunca)
AYET

“Yeryüzüne muhakkak benim iyi kullarım varis olacaktır”
ENBİYA Suresi 105


FELSEFEMiZ

“ iSLAM OKUMAK YAZMAK YADA ÇiZMEK DEĞiLDiR, Yahutta O Hadis şöyle, Bu Ayette böyle diyor Diye Papağanlıkda Değildir. islam Kuranı ve sünneti HAYATINA TATBiK edip, Onunla Yaşayabilmekdir”
(Karoglan Raşit Tunca Sözü)


Raşit Tunca Sözü

“Yüzme bilmek Denizden çıkmana fayda vermez, taaki yüzme biliyorsan, denizedee düştüysen, ellerini, kollarını, ayaklarını çırpacaksın, ve birde tutuncak dal bulacak, tutunup çıkacaksın. ilimde böyledir, bir ilmi bilmek fayda etmez, taaki, onu hayatında tatbik edesiye, Dinde böyledir, din bilmek imanını kurtarmaz, taaki, ne zaman, bildiğin öğrendiğin dinini hayatında tatbik edip, yaşadın, o zaman belki kurtulursun.”
(Karoglan Raşit Tunca Sözü)

GÜZEL SÖZ

“ Bazen Hata Yapıvermek, Doğruyu bulmanın ilk Basamağıdır.
(Başağaçlı Raşit Tunca Sözü)Titreşim ve Rezonans da isterik Eğrisi Nedir? Yada isterik Titreşimi Nedir?

Hysterese veya Histerezis da histerezis ( "ikincil etki", Yunan hysteros (ὕστερος) "daha sonra, daha sonra"), yolunda bir değişiklik ile karşılaştırıldığında bir gecikme ile meydana etkisinde bir değişikliği (örneğin, bir farkı durumunda ilgili termostatlı kontrollü ısıtma - ve kapanma sıcaklığı). [1] Histerez, a - giriş değişkeni ( ısıtma için hedef sıcaklık) ile ilgili - maksimum veya minimuma ulaşan çıkış değişkeninin ( ısıtma için gerçek sıcaklık ) değişken gecikmeli davranışını karakterize eder .

Genel anlamda histerez, çıkış değişkeninin yalnızca bağımsız değişken giriş değişkenine değil, aynı zamanda çıkış değişkeninin önceki durumuna da bağlı olduğu bir sistem davranışıdır . Bu nedenle sistem - önceki geçmişe bağlı olarak - aynı giriş değişkenine sahip birkaç olası durumdan birini benimseyebilir. Bu davranışa yol bağımlılığı da denir .

Histerezis özellikle de, çok sayıda doğal ve teknik süreçlerde meydana manyetizasyonundan içinde, bir mıknatıs kontrol mühendisliği ve sibernetik .

Histerez davranışı için tipik olan, neden değişkeni iki farklı değer arasında ileri geri hareket ettirerek oluşturulan bir histerez döngüsünün ortaya çıkmasıdır. En iyi bilinen bir olgudur, bir histerezis davranıştır ferromagnet bir bölgesindeki manyetik alan : olmayan manyetize ferromagnet bir dış manyetik alana maruz kalan ve bu daha sonra kapatılır ise, ferromagnet pozitif veya dış alan polaritesine (yani yönü) bağlı olarak negatif mıknatıslanmayı muhafaza eder. Bu artık manyetizasyona remanans denir .

Histerezis etkileri

teknolojiDüzenlemek için

Sürünme gevşeme süreçlerine (gevşeme sönümlemesi) yol açar . Bu tür işlemlerin özelliği, zayıflamanın genlikten bağımsız olmasıdır , ancak frekansa bağımlıdır .
Histerezis içinde ferromanyetik malzemeler : Böyle bir malzemenin mıknatıslanma dış saha gücüne değil, aynı zamanda tarihinin da dayanmaktadır. Bir histerezis döngüsü çalıştırılır (histerezis döngüsü).
Kağıt hamuru histerezisi
Malzeme teknolojisi : Bir malzemenin elastik-plastik deformasyon davranışı histerezise tabidir. Bir histerezis eğrisi elde edilir zaman çizilen içinde baskı-gerilme diyagramında .
Sibernetik ve kontrol teknolojisi : iki konumlu kontrolörler içsel histerezis davranışına sahiptir.
Mantık devreleri / arayüzleri: Schmitt tetikleyicileri , eşik değer anahtarlarıdır ve yavaş süreçlerden kesin mantık sinyalleri üretir.
Ölçüm teknolojisi : işaretçi aletlerinin ters açıklığına histerez de denir. Örneğin ölçüm cihazlarının yataklarındaki oynama ve / veya sürtünme gibi mekanik yanlışlıklardan kaynaklanır.
Kalp pili düzenleyicilerinde histerez : kalp pilleri histerezise meyilli bir tepki davranışına sahiptir. Genellikle belirli bir düşük frekans ("talep frekansı") programlanır, örn. B. dakikada 60 vuruş. Kalp pili, normalde hastanın nabız hızı gereken hızın altına düşer düşmez müdahale eder ve kalp kasını dakikada 60 atımla uyarır. Öte yandan, histerezis fonksiyonu programlanmışsa, kalp pili yalnızca daha düşük bir frekansta devreye girer (örn. 50 dakika -1 ), ancak daha sonra daha düşük frekansla (örn. 60 dakika -1 ) uyarır .
Reoloji : Newtonian olmayan tiksotropik akışkanların akış davranışı aynı zamanda histerez olarak da adlandırılır. Viskozitedeki değişim , yani H. eylemin süresine bağlı olarak sabit bir kayma gradyanının etkisi altında böyle bir sıvının viskozitesindeki azalma. Kesmeye maruz kalma süresi arttıkça, histerezis etkisi giderek geri döndürülemez hale gelmektedir.
İle sıvı kristaller , faz değişimi bir seyirme eğrisinin şeklini alır.
Ferroelektrikler , manyetik histerezise benzer bir elektriksel histerezis davranışına sahiptir.
Gelen mobil iletişim , bir histerezis kullanılır için devir teslim ikisi arasında baz istasyonları . Hareket olduğunda gerçekleşen bir konuşma, yalnızca mevcut baz istasyonunun iletim sinyali yenisinden 5 dB daha kötü olduğunda baz istasyonunu değiştirmelidir. Bu, bozulmuş (homojen olmayan) bir alan profili durumunda, çok sık transfer yapılmasına gerek olmadığı anlamına gelir.
Toprak fiziği : Toprakların doygunluk ve drenajında, gözenek suyu basıncı ( emme gerilimi ) ve doygunluk derecesi (veya su içeriği ) arasındaki ilişki) histerik. Sonuç olarak, belirli bir su içeriği için farklı emme gerilimleri ortaya çıkabilir ve bunun tersi de geçerlidir. Çoğu durumda, su içeriği, ıslatma işlemindekinden aynı emme gerilimine sahip bir drenaj işleminde daha yüksektir. Doğal toprakların gözenek yapısı geniş gözenek boyutu dağılımı ile bir açıklama sağlar. Drenaj işlemi sırasında, daha küçük olanlarla çevrili büyük gözenekler, yalnızca emme gerilimi küçük gözenekleri boşaltabildiğinde boşaltılır. Tersine, büyük gözenekler, büyük gözenekleri de ıslatabilen emme gerilimine ulaşılana kadar bitişik küçük gözeneklerin ıslanmasını önler. Bu modele göre, histerezis esas olarak kumlu toprakta meydana gelirken, kilde önemli bir etki bulunamamıştır.

EkonomiDüzenlemek için
→ Ana madde : Histerezis (ekonomi)

Ekonomi gibi iktisatta histerez, bir piyasanın dış etkilere tepkisini açıklar, bundan sonra bir (fiyat) sistemi, çöktükten sonra orijinal durumuna geri dönmez.
matematikDüzenlemek için

Olarak dinamik sistemleri , histerezis ters belirtmektedir çatallanma olgu .
fizyoloji
In fizyolojisi , histerezis diğer şeylerin arasında yer alıyor. akciğerlerin istirahat uzama eğrisinde bulunur. Bu, akciğerlerin hacminin, intrapulmoner basınç azaldığında, basınç arttığında arttığından daha yavaş azaldığını açıklar . Bunun nedeni , solunum döngüsü sırasında yüzey aktif madde faktörünün moleküllerinin yeniden düzenlenmesinde görülebilir .

Termal histerezis proteinleri (THP) hayvanlara, örn. B. balık tutma, donmaya karşı koruma : vücut sıvısında giderek daha fazla mevcutsa , buz oluşumunda termal veya ısı histerezisi vardır . Vücut sıvısı daha sonra örneğin -5 ° C'de donar, ancak 0 ° C'de tekrar çözülür. Bu , hücre dışı sıvıda molariteyi artırarak değil , THP'nin buz kristallerine bağlanmasının daha fazla buz oluşumunu önlediği gerçeğiyle olur.

Hidroloji

Açıklamak için örnekler

İki noktalı kontrolör
İki konumlu kontrolör tipik bir örneğidir. Neden (girdi değişkeni) yatay bir eksende ve etki (çıktı değişkeni) dikey eksende çizilirse, eğrinin iki yatay seviyesi vardır. Yukarıdan aşağıya geçiş, aşağıdan yukarıya geçişe göre daha düşük bir x ekseni noktasında gerçekleşir ve bu da bir histerezis ortaya çıkarır.

Bir arabanın arka rüzgarlığının açılması buna bir örnektir: Bu "hava kanadı", arka tekerleklerin temas basıncını artırmak için düşük hızda geri çekilmeli ve 80 km / saatin üzerine çıkarılmalıdır. Araç, hızı sürekli olarak 78 km / s ile 83 km / s arasında değişen bir konvoyda sürerse, sürekli geri çekilme ve uzatma, spoyler mekanizmasına gereksiz baskı uygulayacaktır. Bu, histerezisli anahtarlama davranışı ile önlenir:

80 km / saatin üzerinde, histerezis eğrisinin alt çizgisinde uzanır.
60 km / s'nin altında araç geri çekilir, histerezis eğrisinin üst çizgisi.

Arka rüzgarlığın anahtarlama noktaları arasındaki hızlardaki durumu, hız geçmişine bağlıdır:

Araç daha önce daha hızlı idiyse, araç 60 km / s'den daha yavaş gidene kadar uzatılmış olarak kalır.
Araba daha önce daha yavaş idiyse, araba 80 km / s'den daha hızlı gidene kadar içeride kalır.

Sert ve yumuşak histerezis eğrisiDüzenlemek için
→ Ana madde : Ferromagnet makalesinde "Histerez"
Yüksek remanans ve yüksek zorlayıcı alan kuvvetine sahip ara durumlar ile sert histerezis eğrisi
Yüksek remanans ve düşük zorlayıcı alan kuvveti ile hava boşluğu olmayan (toroidal çekirdek) bir transformatör demir çekirdeğinin sert histerezis eğrisi
Bir hava boşluğu ve küçük bir zorlayıcı alan kuvveti ile küçük bir kalıntıya sahip bir EI transformatör demir çekirdekten yumuşak histerezis eğrisi

Sert ve yumuşak histerezis, manyetizma kullanılarak aşağıda açıklanmıştır. Üç görüntü , yüksek bir zorlayıcı alan gücüne ve yüksek bir artıklığa sahip olan sert bir histerezis eğrisine sahip kalıcı bir mıknatısın histerezis eğrilerini ve ayrıca küçük bir zorlayıcı alan kuvvetine ve farklı güçlü eğimlere, manyetik kaymaya ve kalıntılara sahip olan iki transformatör demir çekirdeğine (ayrıca bakınız: dinamo levha ) gösterir ; son iki diyagram, kalıcı bir manyetik malzemeden farklı olarak yalnızca küçük bir zorlayıcı alan kuvvetine sahip olan sert ve yumuşak bir histerezis eğrisini göstermektedir.

Bir tek Weiss alan bir ferromanyetik bir mağaza bitlerine bilgisayar teknolojisinin ilk yıllarda kullanılan bir etkiye - malzeme bir dik, iki durumlu davranışı ile hemen hemen dik, sert histerezis eğrisi, çekirdek belleği . Dikdörtgen, delikli transformatör tabakasında ferromanyetizma içinbu Weiss alanları, başlangıç plakasının yuvarlanma yönünde uzanır, ancak bir M kesimi durumunda, örneğin, sadece manyetik alanın yönüne uygun olan iki bacakta bulunur. Bununla birlikte, manyetik akının, Weis alanlarının yöneliminin manyetik akı yönünde olmadığı ve bu nedenle eğimli bir eğriye sahip olduğu ayaklardan da geçmesi gerektiğinden, toplam milyonlarca "anahtar" (Weiss alanı) vardır. Manyetik alan yönünü birbirinden ayırın. Tüm bu neredeyse dikey ve eğimli histerezis eğrilerinin toplamı, sağ ortadaki resimde görülen "yumuşak" ve eğimli histerezis eğrisidir. Öte yandan, bir toroidal transformatör durumunda, tüm Weiss alanlarının yönelimi, yuvarlanma nedeniyle manyetik akı yönündedir ve bu, dik, sert (genel) bir histerezis eğrisiyle sonuçlanır.Manyetik ters enerji burada en küçüktür ve histerezis eğrisi içindeki en küçük alana da karşılık gelir. Bu nedenle, yumuşak eğri gibi, çekirdek doygunluğundan kısa bir süre önce neredeyse yatay bir eğriye dönüşen dik bir histerezis eğrisine sahip sert dikdörtgen çekirdeklerden söz edilir. Manyetik akı yönünde yönlenmiş Weiss alanlarının sayısına bağlı olarak, üzerlerinde yatanlara göre özel olaylar vardır:Manyetik akı yönünde yönlenmiş Weiss alanlarının sayısına bağlı olarak, üzerlerinde yatanlara göre özel olaylar vardır:Manyetik akı yönünde yönlenmiş Weiss alanlarının sayısına bağlı olarak, üzerlerinde yatanlara göre özel olaylar vardır:

Sadece demir parçası manyetikliği giderildiğinde , A'daki başlangıç noktasıdır. A'dan B'ye ve C'ye mavi eğri parçasına "bakir" eğri veya "yeni eğri" de denir.
Bir elektromıknatısla bir yönde B noktasına kadar mıknatıslayabilir ve sonra - elektromıknatısın polaritesini tersine çevirdikten sonra - kırmızı eğri üzerinde M noktasına gidebilirsiniz. Daha sonra sadece birkaç Weiss bölgesi yönelimlerinde değiştirildi. Yatay eksene olan dikey mesafe, kaç ilçenin etkilendiğini gösterir. Akı yoğunluğu hakkında bir şeyler söylüyor.
Ayrıca A'dan C'ye veya D'ye veya E'ye de gidebilirsiniz - bu elektromıknatısın ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. C ve E arasında tüm Weiss alanları paralel yönlendirilir, sonra doygunluktan söz edilir . Bobin akımındaki bir başka artış , demirdeki manyetik akıyı sadece önemsiz ölçüde artırır .
Elektromıknatıs kapatıldığında, F'ye geri dönersiniz. F'nin C kadar yüksek veya biraz ya da hatta çok daha düşük olması, kalıcılığa bağlıdır . Bu, diğerlerinin yanı sıra tasarımın bir parçasıdır. (kalan) hava boşluğuna bağlıdır.
Elektromıknatısın polaritesini tersine çevirirseniz ve voltaj-zaman alanını yavaşça arttırırsanız, G noktasına ulaşırsınız. Karşı alan mevcut olduğu sürece demir parçası manyetikliği giderilmiştir. Bunu yapmak için , elektromıknatıstaki çekirdeğin zorlayıcı alan gücünün üstesinden gelinmesi gerekiyordu. Karşı alan kapatıldıktan sonra, mıknatıslanma elastik bir yay gibi önceki F değerine geri döner. Sıfır noktası A'ya ancak, histerez eğrisinin modülasyonu, polaritede sürekli olarak tersine dönen ve azalan bir karşıt alan aracılığıyla küçük adımlarla veya sürekli olarak azaltılırsa ulaşılabilir ( demanyetizasyon ).


Konu Wikipediadan alintidir bu konuyu yazan türkce kayank bulmadim ve benimde yazcak vaktim ce imaknim yok ve google ile tercüme ettridim konunun orjinal linki wikipediada ve alttaki linkte

https://de.wikipedia.org/wiki/Hysterese
[Resim: v200121-n4032161118598613840.png]

Titreşim ve Rezonans Nedir?

Titreşim bir denge noktası etrafındaki mekanik salınımdır. Bu salınımlar bir sarkaçın hareketi gibi periyodik olabileceği gibi çakıllı bir yolda tekerleğin hareketi gibi rastgele de olabilir.

Titreşim bazen arzu edilir. Örneğin; bir akort çatalının, üflemeli çalgılarda veya mızıkada dilin, veya bir hoparlörde koninin hareketi birçok aletin doğru kullanılması için gerekli olan arzu edilir titreşimdir.

Daha sıklıkla, titreşim istenmeyen bir harekettir, çünkü boşa enerji harcar ve istenmeyen ses ve gürültü oluşturur. Örneğin, motorların, elektrik motorlarının ya da herhangi mekanik aracın çalışma esnasındaki hareketi istenmeyen titreşimler üretir. Böyle titreşimler motorlardaki dönen parçaların balanssızlığından, düzensiz sürtünmeden, dişli çarkların hareketinden kaynaklanabilir. Dikkatli tasarımlar genellikle istenmeyen titreşimleri minimize ederler.

Ses ve titreşim çalışmaları birbirleriyle oldukça yakın şekilde bağlantılıdır. Ses, basınç dalgaları, ses telleri gibi yapıları titreştirerek oluşturulur ve basınç dalgaları da kulak zarı gibi yapıların titreşimine sebep olur. Bu yüzden, gürültüyü azaltmaya çalışmak sıklıkla bir titreşimi azaltma problemidir.

Titreşim türleri

Serbest titreşim : bir başlangıç hareketi verilen ve daha sonra serbestçe salınmaya bırakılan sistemlerde meydana gelen titreşim türüdür. Bir çocuğu salıncakta sallanırken ardından ittirmek ve daha sonra serbest bırakmak veya bir akort çatalına vurmak ve daha sonra salınmaya bırakmak bu titreşim türünün örnekleridir. Mekanik sistem daha sonra kendi frekansı veya frekanslarında titreşecek ve sıfıra gidecektir.

Zorlamalı titreşim : değişen bir kuvvet veya hareket bir mekanik sisteme uygulandığında oluşan tireşim türüdür. dengesizlik dolayısıyla çamaşır makinesinin titreşimi, araç titreşimleri (motordan, yaylardan veya yoldan kaynaklanan), veya deprem sırasında bir binanın titreşimleri bu titreşim türünün örneklerine dahildir. Zorlamalı titreşimde titreşimin frekansı uygulanan zorlamanın veya hareketin frekansına bağlıdır, fakat titreşimin genliği ise sistemin mekanik davranışına bağlıdır.

Titreşim analizi

Titreşim analizinin temelleri, basit kütle-yay-sönüm elemanı modeli incelenerek anlaşılabilir. Aslında bir otomobil gibi karmaşık bir yapı dahi bir basit kütle-yay-sönüm modellerinin toplamı olarak modellenebilir. Kütle-yay-sönüm modeli ise bir basit harmonik osilatör örneğidir ve bu yüzden bunun davranışını tanımlamak için kullanılan matematik RLC devresi gibi diğer basit harmonik osilatörlerdeki ile aynıdır.

Rezonansın sebebi nedir?

Eğer kütle ve yayı enerji depolama elemanları olarak görürseniz rezonansı anlamak çok kolaydır—kütle kinetik enerji depolarken yay ise potansiyel enerji depolar. Daha önce de bahsedildiği gibi, kütle ve yay üzerinde hiçbir kuvvet yoktur, onlar enerjilerini doğal frekansa eşit oranda bir ileri bir geri dönüştürürler. Diğer bir deyişle eğer enerji verimli bir şekilde kütle ve yayın içerisine pompalansaydı enerji kaynağının doğal frekansa eşit oranda beslenmesi gerekirdi. Bir kütle ve yaya bir kuvvet uygulamak bir çocuğu salıncakta sallamaya benzer, eğer daha yükseğe sallamak istiyorsanız doğru zamanda ittirmek zorundasınız. Salıncak örneğinde olduğu gibi daha büyük bir hareket elde etmek için uygulanan kuvvetin illa ki çok yüksek olması gerekmemektedir. Bu itmeler sadece enerjinin sistemin içine eklenmesini sağlar.

Sönüm ise enerji depolamak yerine enerjiyi harcar.Sönüm kuvveti hızla orantılı olduğundan, hareket büyüdükçe enerji daha fazla sönümlenir. Böylece sönüm elemanı tarafından sönümlenen enerji ile kuvvet tarafından beslenen enerjinin eşit olduğu bir noktaya ulaşılır.Bu noktada sistem kendi maksimum genliğine ulaşır ve uygulanan kuvvet aynı kaldığı sürece bu genlikte titremeye devam eder.Eğer hiç sönüm yoksa, enerji yutacak hiçbir şey yoktur ve böylece hareket teorik olarak sonsuza gider.
Kütle-Yay-Sönüm Modeline Kompleks Bir Kuvvet Uygulamak

Geçmiş bölümde modelimize sadece basit harmonik bir kuvvet uygulanmıştı, fakat bu iki güçlü matematiksel araç kullanılarak epeyce genişletebilinir. Bunlardan birincisi bir sinyalin zaman fonksiyonunu alıp frekansın bir fonksiyonu olarak harmonik bileşenlerine ayıran Fourier analizidir. Örneğin kütle yay sönüm modelimize şu şekilde tekrar eden bir kuvvet uygulayalım—0.5 sn liğine 1N luk bir kuvvet ve ardından 0.5 saniyeliğine hiç kuvvet uygulamayalım. Bu çeşit kuvvet 1 Hz lik kare dalga şekline sahiptir.
1 Hz lik kare dalganın harmonik sinüs fonksiyonlarının toplamı olarak gösterilmesi ve bunun frekans spektrumu

Kare dalganın fourier dönüşümü kare dalgayı oluşturan harmoniklerinin genliklerini gösteren bir frekans spektrumu oluşturur(Aynı zamanda faz farkı da oluşur ancak genellikle bununla daha az ilgilenilir ve bu yüzden sıklıkla da çizilmez). Fourier dönüşümü aynı zamanda geçici (Örneğin: darbeler) veya karışık fonksiyonlar gibi periyodik olmayan fonksiyonların incelenmesinde de kullanılabilir. Modern bilgisayarların avantajlarını kullandığımız günümüzde Fourier dönüşümü daima Hızlı Fourier Dönüşümü(FFT) denen, bir pencere fonksiyonunun kombinasyonu olan bir algoritma kullanılarak bilgisayar ile uygulanır.

Kare dalga kuvvet durumuna döndüğümüzde, birinci öğe 0.5 N’luk sabit bir kuvvettir ve frekans spektrumunda “0” Hz’lik bir değerle temsil edilir. Sonraki öğe ise 1 Hz’lik ve 0.64 genliğinde bir sinüs dalgasıdır. Bu 1 Hz’deki çizgiyle gösterilmiştir. Takip eden öğeler alakasız frekanslardadır ve mükemmel kare dalgalar üretmek için sonsuz sayıda sinüs dalgası içerir. Böylece Fourier dönüşümü bize kuvvetimizi daha kompleks kuvvetler (örneğin kare dalga) yerine uygulanan sinüzoidal kuvvetlerin bir toplamı olarak anlamamızı sağlar.

Geçen bölümde tek bir harmonik kuvvet için titreşim çözümü verilmişti fakat Fourier dönüşümü genellikle çoklu harmonik kuvvetlerde uygulanır. İkinci matematik aracımız ise Süperpozisyon prensibidir. Bu prensip, eğer sistem lineerse kuvvetlerin çözümlerinin toplanmasına izin verir. Kütle-yay-sönüm modelinde eğer yay kuvveti deplasmanla ve sönümde ilgilenilen hareket menzilinde hızla orantılıysa sistem lineerdir. Böylece, kare dalgalı problemin çözümü kare dalganın frekans spektrumunda bulunan harmonik fonksiyonlardan tahmin edilen her bir titreşimin toplanmasıdır.

Vibrasyon (titreşim) motorları

Vibrasyon motorları çeşitli enerji biçimlerinden hareket enerjisi elde etmek ve bu enerjiyi salınım enerjisine çevirmek maksadıyla oluşturulan mekanizmaların genel ismidir. Çeşitli sektörlerde özellikle elektrikli vibrasyon motorları için vibratör ve vibro-motor isimleri de kullanılmaktadır.

Erkek Nüfus Azalacak mı? Bu Kıyametin Alametlerinden mi?

“İnsanlar üzerine öyle birzaman gelecek ki, kişi altın zekatını vermek için dolaşacak ama onu ondan alacak kimseyi bulamayacak.Tek adamın ardından tam kırkkadın koşacak”

Resulullah (s.a.v) buyurdu:

“Kıyametin alametleri şunlardır: İlmin azalması, cahillerin yaygınlaşması, zinanın çoğalması, kadınların çoğalıp erkeklerin azalması. Hatta öylesine çoğalacak ki tek erkeğe elli kadın düşecek.” (Buhari)

Resulullah (s.a.v) buyurdu:

“İnsanlar üzerine öyle bir zaman gelecek ki, kişi altın zekatını vermek için dolaşacak ama onu ondan alacak kimseyi bulamayacak. Tek adamın ardından tam kırk kadın koşacak.” (Buhari) Adamların azlığından kadınlar tek adamdan çocuk edinecek ve doğuracaklar. Bunun sebebi şudur: Çünkü adamlar harplerde öldürülecek, kadınları dul kalacak. Onların tabii ki bakıma ihtiyaçları olacak, bu yüzden alım, satım verme-alma gibi işlerde erkeğe ihtiyaç duyulacaktır. Abdullah b. Mes’ud (r.a.) şöyle derdi: “Üzerinize öyle bir zaman gelecek ki, o zamanda ilim azalacak, kitap ve sünneti kimse bilmeyecek.” Şöyle derdi: “Kur’an ezberlemek, harfleri ezberlemek değildir. Asıl Kur’an ezberlemek, onun hududunu ayakta tutmaktır.”

Resulullah (s.a.v) buyurdu:

“Allah size ilmi verdikten sonra sizden onu çekip çıkarmak suretiyle almaz, onu ancak alimlerinizi almakla alır. Ondan sonra insanlar cahil kalırlar, fetva isterler, onlara kendi görüşleriyle fetva verilir. Hem kendileri sapar hem de başkalarını saptırırlar.” (Buhari ve Müslim.) “Mescid ehli kendilerine namaz kıldırmak için imam arayacaklar da bulamayacaklar.” (Ebu Davud)

Fırat’ın suyunun çekilmesi


Hadis imamlarının Ebu Hureyre (r.a)’dan rivayet ettikleri bir hadiste Resulullah (s.a.v.) buyurdu:

“Fırat’ın çekilip ortaya altın hazinesi bırakması yakındır. O zaman kim orada bulunursa ondan bir şey almasın.” Şeyheyn’in rivayeti: “Çekilip altın dağı bırakması” şeklindedir. “Fırat çekilip ortaya altın dağı bırakacak, o altın için insanlar çarpışacaklar ve her 100 kişiden 99’u öldürülecektir. Her biri belki kurtulan ben olurum diyecek.” (Müslim) “İnsanlar o altın için vuruşacaklar ve her 10 kişiden 9’u öldürülecek.” (İbn-i Mace)

Resulullah (s.a.v) buyurdu:

“Yer, altın ve gümüşten oluşan ciğerparelerini dışa atacak. Katil gelip: “Ben bu uğurda öldürüldüm” diyecek. Akraba ile ilişkisini kesen gelip “Ben akrabamla bunun için ilişkimi kestim” diyecek. Hırsız gelip “Ben bunun için hırsız oldum da elim kesildi” diyecek. Sonra ona çağrılacaklar fakat ondan bir şey almayacaklar.” (Müslim ve Tirmizi) El Huleymi der ki: “Bunun peygamberin (s.a.v.): ‘Mal o kadar çoğalacak ki kimse onu kabul etmeyecek’ diye buyurduğu, o mal çokluğunun bulunduğu zamana rastlaması, daha uygundur ki, bu İsa’nın (a.s.) gökten indiği zamana rastlayacak. Bu büyük kaynaktan gelen o dağ da galiba Müslümanların müşriklerden elde edecekleri ganimetlerdir.

Peygamberin (s.a.v) ondan bir şeyin alınmasını yasak etmesi, herhalde kıyametin pek yakın olmasına işaret olsa gerek. Artık kıyamet o kadar yaklaşacak ki, herkes kendi derdine düşecek, mal ve para kaygısında olmayacaktır. Çünkü böyle bir anda mal para düşünmek cehaletin ve aldatmanın ta kendisidir. Bunun sebebi çarpışma ve vuruşma korkusu da olabilir. Nitekim hadis bu anlama delalet etmiştir. Bu mana daha uygundur”
[Resim: v200121-n8fc2161113257697040.png]

Propan ve Propilen Glikol Nedir?

Propan, Parafinlerin (alkanların) metan ve etandan sonra gelen üçüncü üyesi olup, karbon ve hidrojenden meydana gelmiş renksiz bir gazdır.

Özellikler

Propanın formülü C3H8 dir. Erime noktası -187,1 °C ve kaynama noktası -42,2 °C'dir. Doğal gaz, hafif ham petrol ve petrol rafineri gazlarından elde edilir. Sıvılaştırılmış petrol gazlarında bol miktarda bulunur. Etan, diğer hidrokarbonlar ve propan petro-kimya endüstrisinde etilen elde etmek için önemli bileşiklerdir. Propan sıcakta bozunarak etilen ve yine önemli bir madde olan propilene dönüşür. Propilen önemli bir bileşik olup, aseton ve propilen glikol gibi birçok maddenin elde edilmesinde kullanılır. Oksidasyon ile, propil alkole, propionaldehide ve propiyonik aside yükseltgenebilir.

Diğer taraftan basınç altında kolayca sıvı hale geçmesinden dolayı bütan gazı ile karıştırılarak tüpler içine doldurulmuş halde evlerde ve dağcılık sporunda yakıt olarak kullanılır. Dağcılıkta benzinli ocakların yerini almaya başlamıştır.

Propilen glikol

Propilen glikol ( IUPAC adı : propan-1,2-diol ) viskoz, renksiz bir sıvıdır ve neredeyse kokusuzdur, ancak hafif tatlı bir tada sahiptir. Bu kimyasal formül CH'dir 3 , CH (OH), CH 2 , OH. İki alkol grubu içeren , diol olarak sınıflandırılır . Bu ise karışabilir içeren çözücülerin geniş bir yelpazesi ile birlikte su , aseton ve kloroform . Genel olarak glikoller tahriş edici değildir ve uçuculuğu çok düşüktür . [4]

Öncelikle polimer üretimi için büyük ölçekte üretilir . Avrupa Birliği'nde gıda uygulamaları için E-numarası E1520'dir. Kozmetik ve farmakoloji için sayı E490'dır. Propilen glikol ayrıca E405 olarak bilinen propilen glikol aljinatta da mevcuttur. Propilen glikol, 21 CFR x184.1666 kapsamında ABD FDA (Gıda ve İlaç Dairesi ) tarafından GRAS (genellikle güvenli olarak kabul edilen) olan ve ayrıca dolaylı bir gıda katkı maddesi olarak belirli kullanımlar için FDA tarafından onaylanan bir bileşiktir. Propilen glikol, ABD ve Avrupa'da topikal, oral ve bazı intravenöz farmasötik preparatlar için bir araç olarak onaylanmış ve kullanılmaktadır.
İçindekiler

Yapısı

Bileşik bazen (beta) β-propilen glikol olarak bilinen izomer propan-1,3-diolden ayırmak için (alfa) a-propilen glikol olarak adlandırılır . Propilen glikol şiraldir. Ticari süreçler tipik olarak rasemat kullanır . S-izomeri, biyoteknolojik yollarla üretilir.

ÜretimDüzenle
Sanayi


Endüstride propilen glikol, esas olarak propilen oksitten üretilir (gıda sınıfı kullanım için). 2018 kaynağına göre yılda 2,16 milyon ton üretiliyor. [4] Üreticiler ya 200 ° C (392 ° F) ile 220 ° C (428 ° F) arasında katalitik olmayan yüksek sıcaklık işlemi veya 150 ° C (302 ° F) ile 180 ° C arasında ilerleyen bir katalitik yöntem kullanıyor İyon değişim reçinesi veya az miktarda sülfürik asit veya alkali varlığında ° C (356 ° F). [5]

Nihai ürünler% 20 propilen glikol,% 1.5 dipropilen glikol ve küçük miktarlarda diğer polipropilen glikolleri içerir . [6] Daha fazla saflaştırma, tipik olarak% 99,5 veya daha fazla olan bitmiş endüstriyel sınıf veya USP / JP / EP / BP sınıfı propilen glikol üretir. USP (US Pharmacopoeia) propilen glikol kullanımı, Kısaltılmış Yeni İlaç Uygulaması (ANDA) reddi riskini azaltabilir. [7]

Propilen glikol, biyodizel üretiminden elde edilen bir yan ürün olan gliserolden de elde edilebilir . [4] Bu başlangıç materyali, nihai ürüne eşlik eden belirgin koku ve tat nedeniyle genellikle endüstriyel kullanım için ayrılmıştır.
LaboratuvarDüzenle

S- Propandiol , fermantasyon yöntemleriyle sentezlenir. Laktik asit ve laktaldehit yaygın ara maddelerdir. Fruktoz 1,6-bifosfatın parçalanmasının ( glikoliz )iki ürününden biri olan dihidroksiaseton fosfat , metilglioksalın öncüsüdür. Bu dönüşüm, ticari kimyasal 1,2-propandiol için potansiyel bir biyoteknolojik yolun temelidir. Üç karbonlu deoksisugarlar da 1,2-diolün öncüsüdür. [4]

Bir küçük ölçekli gelen biyolojik olmayan yol D mannit , aşağıdaki şemada gösterilmektedir: [8]
Polimerler

Üretilen propilen glikolün yüzde kırk beşi, doymamış polyester reçinelerin üretimi için kimyasal hammadde olarak kullanılmaktadır . Bu bağlamda, propilen glikol, doymamış maleik anhidrit ve izoftalik asit karışımı ile reaksiyona girerek bir kopolimer verir . Bu kısmen doymamış polimer, termoset plastikler elde etmek için ayrıca çapraz bağlanmaya maruz kalır . Bu uygulama ile ilgili olarak propilen glikol, poliüretan üretmek için kullanılan oligomerleri ve polimerleri vermek üzere propilen oksit ile reaksiyona girer . [4] Propilen glikol, su bazlı akrilik mimari boyalarda suya göre daha yavaş buharlaşma hızı nedeniyle yüzeyin kurumasını engelleyerek kuruma süresini uzatmak için kullanılır.

Gıda

Propilen glikol ayrıca kahve bazlı içecekler, sıvı tatlandırıcılar , dondurma, çırpılmış süt ürünleri ve soda gibi çeşitli yenilebilir ürünlerde kullanılır . [9] [10] Farmasötiklerin veya kişisel bakım ürünlerinin dağıtımında kullanılan buharlaştırıcılar genellikle bileşenler arasında propilen glikol içerir. [4] Alkol bazlı el dezenfektanlarında cildin kurumasını önlemek için nemlendirici olarak kullanılır. [11] Propilen glikol, oral , enjekte edilebilir ve topikal formülasyonlar dahil olmak üzere birçok farmasötik maddede çözücü olarak kullanılır . Çözünmeyen birçok farmasötik ilaçsu içinde çözücü ve taşıyıcı olarak PG kullanılır; benzodiazepin tabletleri bir örnektir. [12] PG ayrıca birçok farmasötik kapsül preparasyonu için çözücü ve taşıyıcı olarak kullanılır . Ek olarak, bazı yapay gözyaşı formülasyonları bir bileşen olarak propilen glikol kullanır. [13]
Propilen glikol genellikle uçakların buzunu çözmek için kullanılır

Antifriz

Donma noktası , propilen glikol ile karıştırıldığında su bastırılır. Uçak buz çözme sıvısı olarak kullanılır . [4] [14] Karışımın nispeten toksik olmadığını belirtmek için pembeye boyanmış su-propilen glikol karışımları, RV veya marine antifreeze adı altında satılmaktadır . Propilen glikol, düşük toksisiteli, çevre dostu otomotiv antifrizinde sıklıkla etilen glikol yerine kullanılır . Ayrıca boş yapılarda sıhhi tesisat sistemlerini kışlatmak için kullanılır. [15] ötektik bir bileşim / sıcaklık 60:40 propilen glikoldur: su / -60 ° C. [16] [17]Ancak −50 ° F / −45 ° C ticari ürün su bakımından zengindir; tipik bir formülasyon 40:60. [18]

Elektronik sigara likiti

Propilen glikol genellikle elektronik sigaralarda kullanılır .

Elektronik sigaralarda kullanılan ve dumana benzemek için aerosol haline getirildiği e- likitte ana bileşen (<% 1–92) olan bitkisel gliserin ile birlikte . Hem nikotin ve kannabinoidler gibi maddeler için taşıyıcı görevi görür, hem de dumana benzeyen bir buhar oluşturur. [19]


Çeşitli uygulamalar
İnsanlarda güvenlikDüzenle

Ortalama miktarlarda kullanıldığında, propilen glikolün hayvanlar üzerinde gelişme ve / veya üreme üzerinde ölçülebilir bir etkisi yoktur ve muhtemelen insan gelişimini veya üremesini olumsuz olarak etkilemez. [26] elektronik sigara güvenlik nikotin bağımlılığı veya THC ve diğer PG bazlı hazır kullanan -ki daha çok tartışma konusu kanabinoidler-olduğunu. [27] [28] [29]

Oral uygulama

Propilen glikolün akut oral toksisitesi çok düşüktür ve insanlarda algılanabilir sağlık etkilerine neden olmak için büyük miktarlar gereklidir; aslında propilen glikol, etanolden üç kat daha az toksiktir. [30] Propilen glikol, insan vücudunda piruvik aside (glikoz metabolizmasının normal bir parçası, kolayca enerjiye dönüştürülür), asetik aside (etanol metabolizması ile işlenir), laktik aside (genellikle bu süreçte bol miktarda bulunan normal bir asit ) metabolize edilir. sindirim), [31] ve propiyonaldehit (potansiyel olarak tehlikeli bir madde). [32] [33] [34] göre , Dow Chemical Company , LD 50(Testlerin% 50'sinde öldüren Öldürücü Doz) sıçanlar için 20 g / kg'dır (sıçan / oral). [35] [36]

Toksisite genellikle 4 g / L'nin üzerindeki plazma konsantrasyonlarında meydana gelir ve bu, nispeten kısa bir süre içinde aşırı yüksek alım gerektirir veya büyük bolus dozlarında intravenöz veya oral yoldan verilen ilaçlar veya vitaminler için bir araç olarak kullanıldığında. [37] ABD'de yüzde 5'e izin verilen alkollü içecekler haricinde en fazla 1 g / kg PG içeren gıda veya takviyeleri tüketerek toksik seviyelere ulaşmak neredeyse imkansızdır = 50 g / kg. [38] Propilen glikol zehirlenmesi vakaları genellikle ya uygunsuz intravenöz uygulama ya da çocuklar tarafından büyük miktarlarda kazara yutulması ile ilişkilidir. [39]

Uzun süreli oral toksisite potansiyeli de düşüktür. Bir NTP sürekli ıslah çalışmasında, içme suyunda 10,100 mg / kg canlı ağırlık / güne kadar dozlarda propilen glikol alan erkek veya dişi farelerde doğurganlık üzerinde hiçbir etki gözlenmedi. Tedavi edilen farelerin birinci veya ikinci neslinde doğurganlık üzerinde hiçbir etki görülmedi. [26] 2 yıllık bir çalışmada, 12 fareye% 5'e kadar propilen glikol içeren yem sağlandı ve hiçbir belirgin yan etki göstermedi. [40] Düşük kronik oral toksisitesi nedeniyle, propilen glikol, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından, dondurma gibi dondurulmuş gıdalar da dahil olmak üzere doğrudan gıda katkı maddesi olarak kullanılmak üzere " genel olarak güvenli olarak tanınan " (GRAS) olarak sınıflandırılmıştır.ve donmuş tatlılar . [38] [41] GRAS tanımı, gıdalardaki kullanımına özeldir ve diğer kullanımlar için geçerli değildir. [42]

Deri, göz ve soluma teması

Propilen glikol esasen cildi tahriş etmez. [43] Seyreltilmemiş propilen glikol, hafif geçici konjunktivite neden olarak göz için minimum düzeyde tahriş edicidir ; maruziyet kaldırıldıktan sonra göz iyileşir. Bir 2018 insan gönüllü çalışması, 4 saat boyunca 442 mg / m3'e kadar konsantrasyonlara maruz kalan 10 erkek ve kadın deneğin, orta derecede egzersizle kombinasyon halinde 871 mg / m3'e kadar konsantrasyonlara 30 dakika maruz kaldığını göstermiştir. veya sadece hafif solunum yolu tahrişi semptomları ile birlikte oküler tahriş belirtileri. [44] Propilen glikol buharlarının solunmasının sıradan uygulamalarda önemli bir tehlike oluşturmadığı görülmektedir. [45]Kronik inhalasyon verilerinin bulunmaması nedeniyle, propilen glikolün teatral prodüksiyonlar gibi inhalasyon uygulamalarında veya acil göz yıkama istasyonları için antifriz solüsyonlarında kullanılmaması önerilir . [46] Son zamanlarda, propilen glikol (genellikle gliserolün yanında ) e-sigara likitlerinde nikotin ve diğer katkı maddeleri için bir taşıyıcı olarak dahil edilmiştir ve bunun kullanımı yeni bir maruz kalma şekli sunmaktadır. Propilen glikolün veya ikinci maddenin bir bütün olarak kronik solunmasının potansiyel tehlikeleri henüz bilinmemektedir. [47]

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre, özellikle yatak odası havası olmak üzere iç mekan havasındaki PGE konsantrasyonları (propilen glikol ve glikol eterlerinin toplamı olarak sayılır), çocuklarda astım ve saman dahil olmak üzere çok sayıda solunum ve bağışıklık bozukluğu geliştirme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. % 50 ila% 180 arasında değişen artan riskle ateş , egzama ve alerji. Bu konsantrasyon, su bazlı boyaların ve su bazlı sistem temizleyicilerin kullanımına bağlanmıştır. Bununla birlikte, çalışma yazarları muhtemelen suçlu propilen glikol değil glikol eterlerin olduğunu yazıyor . [48] [49] [50]

Propilen glikol, laboratuar hayvanları üzerinde yapılan çalışmalarda duyarlılığa veya kanserojenliğe neden olmamıştır ve genotoksik potansiyeli göstermemiştir . [51] [52]

İntravenöz uygulama

İntravenöz olarak uygulanan propilen glikol ile yapılan çalışmalar, sıçanlarda ve tavşanlarda 7 mL / kg BW LD50 değerleri ile sonuçlanmıştır. [53] Ruddick (1972) ayrıca sıçan için intramüsküler LD50 verilerini 13-20 mL / kg BW ve tavşan için 6 mL / kg BW olarak özetledi. Bir eksipiyan olarak propilen glikol kullanan ilaçların intravenöz uygulamasına ters etkiler , özellikle büyük bolus dozajları ile birçok kişide görülmüştür. Yanıtlar arasında CNS depresyonu, "hipotansiyon, bradikardi , EKG'de QRS ve T anormallikleri, aritmi , kardiyak aritmiler, nöbetler, ajitasyon, serum hiperosmolalitesi , laktik asidoz veHemoliz ". [54] Doğrudan enjekte edilen propilen glikolün yüksek bir yüzdesi (% 12 ila% 42), doza bağlı olarak değiştirilmeden idrarla atılır veya salgılanır, geri kalanı glukuronid formunda görünür . Böbrek filtrasyonunun hızı azaldıkça [55] propilen glikolün alkol olarak hafif anestezik / CNS depresan özelliklerinden kaynaklanabilecek doz artışları . [56] Bir vakada, propilen glikol ile süspanse edilmiş nitrogliserinin yaşlı bir adama intravenöz uygulanması koma ve asidoza neden olabilir. . [57] Ancak, propilen glikol, bir teyit öldürücülüğü bildirilmiştir.

Hayvanlar

Propilen glikol ve köpek için onaylı bir gıda maddesi olan şeker kanat hayvan yemi kategorisi altında yiyecek ve genel olarak güvenli kabul , köpekler için [58] bir ile LD 50 9 ml / kg. LD 50 çoğu laboratuvar hayvanı için daha yüksektir (20 mL / kg). [59] Bununla birlikte, Heinz vücut oluşumuyla bağlantıları ve kırmızı kan hücrelerinin ömrünün kısalması nedeniyle kedilerin mamasında kullanılması yasaktır . [60] Köpeklerde, sığırlarda veya insanlarda MPG'den Heinz vücut oluşumu gözlenmemiştir.
Alerjik reaksiyonDüzenle

Propilen glikol alerjisinin yaygınlığına ilişkin tahminler,% 0.8 (sulu çözelti içinde% 10 propilen glikol) ile% 3.5 (sulu çözelti içinde% 30 propilen glikol) arasında değişmektedir. [61] [62] [63] 1996'dan 2006'ya kadar Kuzey Amerika Kontakt Dermatit Grubu (NACDG) verileri, propilen glikol kontakt dermatit için en yaygın bölgenin yüz olduğunu (% 25.9), ardından genelleştirilmiş veya dağınık bir patern ( % 23.7). [61] Araştırmacılar , güneşe daha az maruz kalan ve normalden daha düşük D vitamini olan ülkelerde çok yaygın olan, propilen glikole karşı alerjik kontakt dermatit insidansının, egzama veya mantar enfeksiyonu olan hastalarda% 2'den fazla olabileceğine inanmaktadır.dengeler. Bu nedenle propilen glikol alerjisi bu ülkelerde daha yaygındır. [64]

Alerjik reaksiyon potansiyeli ve çeşitli topikal ve sistemik ürünlerde sık kullanımı nedeniyle, propilen glikol, Amerikan Kontakt Dermatit Derneği'nin 2018 Yılının Alerjeni olarak adlandırıldı. [65] [66] Mayo Clinic'in son yayını% 0,85 bildirdi. 1997-2016 arasındaki 20 yıllık bir dönemde% 0,35 (41 / 11,738 hasta) genel tahriş oranı ile propilen glikole (100 / 11,738 hasta) pozitif yama testi insidansı. [67]Reaksiyonların% 87'si zayıf,% 9'u güçlü olarak sınıflandırıldı. Pozitif reaksiyon oranları% 5,% 10 ve% 20 propilen glikol için sırasıyla% 0,% 0.26 ve% 1.86 idi ve her konsantrasyon artışıyla arttı. Tahriş edici reaksiyon oranları,% 5,% 10 ve% 20 propilen glikol için sırasıyla% 0.95,% 0.24 ve% 0.5 idi. Propilen glikol cilt hassaslaşması, en yaygın olanları bir dizi diğer eşzamanlı pozitif alerjenlere duyarlı hastalarda meydana geldi: Myroxylon pereirae reçinesi, benzalkonyum klorür, karba karışımı, potasyum dikromat, neomisin sülfat; pozitif propilen glikol reaksiyonları için, toplam medyan 5 ve ortalama 5,6 eşzamanlı pozitif alerjen bildirilmiştir.
ÇevreselDüzenle

Propilen glikol, muhtemelen insan bağırsağındaki şekerlerin anaerobik katabolizmasının bir sonucu olarak doğal olarak oluşur. B12 vitaminine bağımlı enzimler tarafından bozulur ve propiyonaldehite dönüştürülür . [68]

Propilen glikolün suda biyolojik işlemlerden hızla bozunması beklenir, ancak hidroliz, oksidasyon, buharlaşma , biyokonsantrasyon veya tortuya adsorpsiyondan önemli ölçüde etkilenmesi beklenmemektedir . [69] Propilen glikol, tatlı suda, deniz suyunda ve toprakta aerobik koşullar altında kolaylıkla biyolojik olarak parçalanabilir. Bu nedenle propilen glikolün çevrede kalıcı olmadığı kabul edilir.

Propilen glikol, suda yaşayan organizmalara karşı düşük derecede toksisite sergiler. Oncorhynchus mykiss ile yapılan bir çalışmada, gözlenen en düşük etki konsantrasyonu olan 96 saatlik LC50 değeri 40.613 mg / l olan tatlı su balıkları için çeşitli kılavuz çalışmaları mevcuttur . Benzer şekilde, deniz balıklarında belirlenen etki konsantrasyonu, Scophthalmus maximus'ta > 10.000 mg / l olan 96 saatlik bir LC50'dir .

Kaynak :

Wikipedia

Bu Yazilarin bazisi google Tercüme fonksiyonu ile orjinlainden tercüme ettririldi yazinin orjinali alttaki linkte
https://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol
[Resim: v200121-nc1fd161113100935260.png]

UÇAKLAR VE HAVALİMANLARINDA ZORLU KIŞ GÜNLERiNDE BUZLANMAYA KARŞI ÖNLEMLER NELERDiR?

Uçakların buzunun çözülmesi

Defrost işlemi neden gerekli? Buz çözme hakkında konuşmadan önce, buzlanma fenomenini ortaya çıkardım. Düşük sıcaklıklar ve yüksek nem koşulları altında, uçağın metal kısımlarında bir buz tabakası görünebilir. Uçaklarda buz çok tehlikelidir. Aerodinamiği etkileyebilir, asansörün düşmesine neden olabilir, hepsi uçuş cihazının çökmesiyle sonuçlanır. Bu yüzden uçuş güvenliği için buzlanma gereklidir.

Buz çözme işlemi ne zaman yapılır? Bu işlem özellikle soğuk mevsimde, sıcaklık sıfırın altında olduğunda, kar ve yüksek nem olduğunda, tümü uçağın gövdesinde buz oluşumuna katkıda bulunur.

Havacılık düzenlemelerine göre, iyi hava koşullarında, güneş ve 0'in birkaç derece üzerinde, ancak her seferinde komutanın talebi üzerine buz çözme gerekebilir.

HAVALİMANLARINDA ZORLU KIŞ OPERASYONLARI

Kış mevsiminin en olumsuz hava koşullarında bile uçuşların aksamadan devam edebilmesi için havaalanlarını açık tutabilmek şart. Bunu sağlayabilmenin yolu da pist ve taksi yollarında buzlanma oluşumunun engellemesi ve kar temizleme süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesinden geçiyor.

Her ne kadar dünyanın bir çok bölgesinde, günümüz modern uçaklarının buzun üzerine inebildiklerini deneyimleme şansına sahip olsa da bu çok da tercih ettiğimiz bir durum değil.

Pistlerin karla kaplı veya donmuş olması, uçakların kalkış ve frenleme yeteneklerini olumsuz etkiliyor. Yüzeyi buzlanmış bir pist, kaza yaşanma ihtimali yüksek bir pist anlamına geliyor. Bu nedenle, yoğun kar yağışının yaşandığı günlerde, kar temizleme ekipleri, pistleri kar ve buzdan uzak tutmak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

Normalde kar yağışının seyrek olduğu havalimanlarında bile karla mücadele ekiplerinin sürekli göreve hazır halde tutulması çok önemli. Kar yağışına hazırlıksız yakalanmak; sadece o havalimanındaki operasyonların aksamasına neden olmakla kalmaz; zincirleme şekilde tüm küresel hava trafiğini olumsuz etkileyecek boyuta gelebilir.

Buz çözme nasıl yapılır?

Uçağın metal yüzeylerine basınç uygulayarak özel bir çözüm uygulanır. Buz tabakasının bütün gövdeden ayrılması ve eritilmesi rolünü üstlenirken, 20 dakikaya kadar bir süre boyunca yeni bir buz tabakasının oluşmasını önler. Bu süre zarfında, uçak kalkış gerekir.

Defrost işlemi için, bu işlem için özel olarak tasarlanmış bir makine (veya daha fazla) kullanılır. Özel püskürtme sistemi ile donatılmış bir platform ile bazıları daha moderndir. Diğerleri biraz daha yaşlıdır ve eski bir yağ alma çözeltisi uygulama sistemine sahip olmak için 2 çalışanlarına / taşınmalarına ihtiyaç duyar.

Defrost işleminden neden gecikmeler geliyor? Bu işlem, dış hava koşullarına, uçağın boyutlarına ve buz çözme işleminde kullanılan çözeltinin konsantrasyonuna bağlı olarak 15 ve 40 dakika arasında sürebilir.

Bu işlemin kış mevsiminde gerekli olduğu düşünülürse, bir sonraki uçuşa uçak hazırlamak için gereken standart süre içinde alınmaz. Bu nedenle, defrost süresi, standart zemin işletme süresinde birikir.

Bir dahaki sefere uçağa uçtuğunuzda, defrost işleminin neden olduğu gecikmelerden dolayı sinirlenmeyin. Güvenliğiniz, uçuşunuz ve tüm mürettebatınız için.

PS Defrost işleminin yolculara bindikten sonra yapıldığı ve böylelikle uçağın hızlı bir şekilde kalkışa hazırlanabileceği belirtilmelidir. Buz çözme platformda veya biniş kapısında yapılır.

TABELA VE IŞIKLAR DA TEMİZLENİYOR!

Taksi yolları ve pistleri sürekli operasyonlara hazır şekilde tutmanın yanı sıra, havalimanının tabela ve işaretlerinin de kardan temizlenmesi için büyük bir çaba gösteriliyor. Çünkü pist göstergelerinin, taksi yapan pilotların, nerede oldukları ve nereye gideceklerini anlamaları konusunda uyarmak gibi çok önemli görevleri var. Pist işaretleri ve tabelalarını görünmez hale getirebilen kar birikintileri, derinliğine bağlı olarak pist ışıklarını da kaplayarak operasyonları daha da tehlikeli hale getirebilir. Bu yüzden yerde yaşanabilecek tatsız olayların önüne geçebilmek için tabelalar, işaretler ve ışıkların sürekli temizlenmesi de oldukça önemli bir detay. Havacılık tarihinde en çok insanın hayatını kaybettiği kazanın; gökyüzünde değil yerde gerçekleştiğini unutmamak gerek.

UÇAKLAR ÖZEL SIVILARLA YIKANIYOR!

Kış mevsiminde uçuş operasyonlarının devamlılığını sağlamanın diğer önemli kısmı ise uçakların buzlarının çözülmesi. Kışın yaptığımız uçuşlarda yaşadığımız rötarların en önemli sebeplerinden biri, uçakların kalkış öncesi özel bir sıvı ile yıkanmak için sıraya giriyor olması. Özellikle cam kenarında seyahat eden yolcular bunu mutlaka deneyimlemiştir.

Uçaklar, buzlanmadan korumak için anti-icing; oluşan buzun çözülmesi içinse de-icing adı verilen sıvılarla yıkanıyor.

Uçuş emniyeti için oldukça önemli olan, uçaklara sıkılan bu sıvıların genel özelliklerine bakalım:

UÇAKLARIN YIKANDIĞI SIVILARIN ÖZELLİKLERİ

Buzlanma konusunda uçaklara püskürtülen sıvılar Type I-II-III-IV olmak üzere dörde ayrılıyor. Uçaklara yaklaşık 80-85 santigrat derece sıcaklıkta uygulanan bu sıvıların en temel bileşeni, propilen glikol. Sıvılar arasındaki en temel fark ise viskozite yani akışkanlık değerleri.

Type I’den Type IV’e doğru sıvının kıvamı artıyor. Yani Type IV, en kalın, en az akıcı ve uçaklara en uzun süre tutunabilen sıvı olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan çalışmalar, Type IV’ün uçağı 1 saat 15 dakikaya kadar donmadan koruyabileceğini gösteriyor.

Bu sıvılar bazen işi ekonomik hale getirebilmek için belirli oranlarda su ile karıştırılarak uçaklara uygulanabiliyor. Sıvının içindeki glikol, su ile karıştığında; suyun da donma sıcaklığını düşürdüğü için uçaklar için bir risk teşkil etmiyor.

Genellikle de-icing için Type I ve su karışımı, anti-icing için ise sadece Type IV sıvısının uçağa püskürtülmesi tercih ediliyor. Bazı koşullarda uçaklara buz çözücü bu sıvılar yerine sadece sıcak su da püskürtülebiliyor. Sıvıların uçaklara, yüksek sıcaklık ve basınç şartlarında uygulanmasının sebebi ise uçak yüzeyindeki buzların daha hızlı şekilde eritilmek istenmesi.

DE ICING ve ANTI ICING FARKLI!

Buz çözücü de-icing, kalkış emniyetini sağlamak için uçağın özellikle hareketli kontrol yüzeylerinde biriken buz, don ve karın temizlenmesi için uygulanıyor. Çünkü kanatlarda oluşabilecek buzlanma, kalkış esnasında ihtiyaç duyulan aerodinamik performansın elde edilmesine engel oluyor. Buzları çözülmeden ya da kar birikintilerinden arındırılmadan uçmak istenirse; kanatların yüzeyinden geçen havanın akışı bozulacağı için, stall denilen anormal duruma giren uçak, havada tutunamayarak düşebilir.

Ocak 1982’de Air Florida’nın yaşadığı kaza, buzlanmanın ölümcül sonuçlar doğurabileceğini gösteren en önemli örneklerinden biri. 2019’un son günlerinde Kazakistanlı Bek Air’e ait Fokker 100 uçağının yaşadığı buzlanma kaynaklı kaza havayolunun piyasadan silinmesine neden oldu.

Buzlanmayı önleyici sıvı olan anti-icing ise, uçakların yüzeyinde buz, don gibi oluşum ve birikimlerin önüne geçmek için uygulanıyor. Yeşil renkli ve viskozitesi de-icing sıvısına göre daha yüksek olan anti-icing, uygulandığı yüzeylere adeta yapışarak, kalkış öncesi taksi sürecinde uçağın üzerinde buzlanma oluşumunu engelliyor. Anti-icing uygulaması, sıvısının etki süresi kısıtlı olduğu için daha kritik bir uygulama. Bu yüzden anti-icing işlemine tâbi tutulan uçakta yeniden buz oluşumuna engel olmaması için belirli bir süre içerisinde kalkış yapması gerekiyor.

UÇAĞIN YIKANMASINA PİLOT KARAR VERİYOR!

Anti icing ve de icing işlemleri, ‘active frost’ yani hava sıcaklığının sıfır derecenin altında olduğu; uçak yüzeylerine tutunduğunda uçağın aerodinamik özelliklerini etkileyebilecek yağışlar görüldüğünde uygulanıyor.

Ayrıca uçakların kanatlarındaki yakıtın aşırı soğuk oluşuna bağlı olarak, yağış etkisiyle meydana gelen “Cold Soak Effect” yani şeffaf buzlanma durumlarında, hava sıcaklığının 0 ila +15 derece arasında olduğu durumlarda buz çözme işlemleri uygulanabiliyor.

Hava, buzlanmaya sebep olabilecek kadar soğuksa ve kar yağışı da söz konusu ise, de-icing uygulamasından sonra anti-icing işlemi de uygulanabiliyor.

Uçağa de-icing veya anti-icing işlemi uygulanıp uygulanmayacağına pilot karar veriyor. De-icing işlemi havalimanında kısa sürede yolcu ya da yük boşaltan uçaklar ve bir önceki günden yatıya kalıp sabah sefere çıkan uçaklarda yaygın olarak uygulanıyor.

Uçağın büyüklüğüne göre bazen aynı anda dört araç birden, bir uçağa bu işlem uygulayabiliyor. De-icing uygulaması uçak motorları çalışır haldeyken yapıldığından, araçları tedbir amaçlı olarak, uçağa 1-2 metre mesafeden daha fazla yaklaşmıyor. Uygulama sırasında uçağın flap’leri kapatılıyor ve sıvının kokusunun yolcuları rahatsız etmemesi için, uçağın havalandırma sistemi geçici bir süreliğine devre dışı bırakılıyor.

Seyir esnasında neden buzlanma olmuyor derseniz, kanatlar, motorlardan gelen hava sayesinde seyir esnasında ısınıyor ve ulaşılan hızın da etkisiyle kanatların üzerinde buzlanma oluşmuyor. Ayrıca yeni nesil uçakların kanatlarının hücum kenarında buzlanma önleyici glikol salgılayan gözenekler de bulunabiliyor.

BUZ ÇÖZÜCÜ SİSTEMLER

Uçak motorlarının ve uçuş kumandalarının etrafında oluşan buzu öncelikle olarak pilota ihbar eder, buz
çözücü sistemler otomatik olarak devreye girerek, oluşan buz çözülür.Buz çözücü sistem elektrikli
rezistans ve sıcak hava yüzeylerinden meydana gelmektedir.Motorun buzlanmaya müsait olan bölümü ön
çerçevesidir.Sistemin şalteri ne durumda olursa olsun belirli bir RPM’ e kadar sisteme devamlı sıcak hava
gider. Harici hava ısısı 32°F(0°C) veya daha soğuk, nem oranı yüksek olduğunda bu sistem
çalıştırılmamalıdır.

AIR INLET ANTI-ICE SİSTEMİ

Amacı
Motorların hava alığı kısımlarında meydana gelebilecek buzlanmayı önlemektir. Sistem devrede iken
abaklar 60-80°C arasında devamlı otomatik olarak ısınır.
Sistem Parçaları
Motor Hava Alığı Abakları; Motorların hava alığı giriş kısmına monte edilmişlerdir. İçlerinde elektriki
çalışan ısıtıcılar mevcuttur.
Left Eng., Right Eng. ve X Feet siviçleri :Left Eng. ve Right Eng. siviçleri ile sistemler devreye sokulur.
Herhangi bir sistemde bir arıza meydana gelir ise X Feet butonuna basılarak arızalı air inlet sistemi diğer
sistem tarafından besletilir.
Left and Right test siviçleri ; Bu siviçler vasıtasıyla ilgili lambalar yaktırılarak sistem testi yaptırılır.
İkaz lambaları; Arıza ihbar panelinde sol ve sağ sisteme ait 1/2 INLET-DEICING arıza ikaz lambaları
mevcuttur.

KANAT VE KUYRUK BUZ KIRMA SİSTEMİ

Uçuş esnasında kanat ve kuyrukta oluşacak buzları hücum kenarlarına yapıştırılan elastiki bootların belli
bir zaman aralığında şişirilip indirilerek kırılmasıdır.

Manuel De Ice Lambalı Butonu

Dış kanat, içi kanat ve kuyruk olmak üzere üç adettir. Lambalı
buton üzerine basıldığı zaman ilgili distribütör valf açılarak bootlar içine dolan 18 ± 1 PSI‘lık ayarlı hava
belli bir tazyike ulaştığı zaman manuel de-ıce lambalı buton üzerinde ON yazısı çıkar. ON yazısının
çıkması ilgili boot’un şiştiğini, sönmesi ilgili boot’un indiğini gösterir. Manuel lambalı buton üzerine sisteme
kumanda ederken basma süresi 6 saniyedir. Butonlara basmadan önce MOD SELECT reostası MAN
durumuna MONİTÖR SİVİÇ MON durumuna alınmalıdır. Manuel de-ıce lambalı butonları sistem LT ICE
ve HVY ICE durumunda çalışırken otomatik olarak yanar.

Mode Select Reostası

Otomatik ve Manuel olmak üzere iki durumludur. Otomatik
durumu LT ICE ve HVY ICE durumludur.
Lt Ice : LT ICE durumu seçildiği zaman, sistem otomatik çalışmada olup, toplam 180 saniye
saykıllık bir zamanda çalışır. Bunun 18 saniyesi dış, iç, kuyruk bootlarının şişip inme süresi olup,
162 saniyesi ise dinlenme süresidir. Hafif buzlanmada seçilir.

Hvy Ice : HVY ICE durumu seçildiği zaman, sistem otomatik çalışmada olup, toplam 60 saniye
saykıllık bir zamanda çalışır. Bunun 18 saniyesi dış, iç, kuyruk bootlarının şişip inme süresi olup,
42 saniyesi ise dinlenme süresidir. HVY ICE durumu ağır buzlanma durumlarında seçilir.
Man : MAN durumu seçildiği zaman, LT ICE ve HVY ICE zaman aralıkları göz önüne alınarak
butonlara sırasıyla 6’şar saniye basarak sistem çalıştırılır.

De-Ice Monitor Siviç

Siviç MON / OFF / TEST olmak üzere durumludur.
Mon Durumu : MON durumu seçildiği zaman buz kırma sisteminin otomatik (Lt Ice, Hvy Ice) ve
manuel (MAN) durumlarında sistemin çalışmasını, bootların şişip inmesini pilot kabininden takip
edebilmemiz için manuel de-ıce lambalı buton ON lambalarının yanması gerekir. İşte bu işlemi
monitor sivici MON durumuna alarak yapabiliriz.
OFF Durumu : Sistem çalışmadığı zaman sivicin alınacağı pozisyondur.
TEST Durumu : Geçici test durumundur. Manuel de-ıce lambalı butonlarının testi için kullanılır.
HIGH PRESS DE-ICING İkaz Lambası
Kırmızı renkli bir ikaz lambasıdır. Lambanın yanması regülatör valf arızasından
dolayı olup, sistemde aşırı tazyik vardır.

MOTOR ANTI-ICE SİSTEMİ

Motor anti-ice sistemi iki şekilde gerçekleşir.

ANTI-ICEING BY HOT OIL SİSTEMİ :

Motor yağ sistemindeki yağlar tahliye edildikten sonra ısıları fazlalaştığından motorun hava giriş ön
yüzeyindeki kapalı kanallardan devamlı geçer. Bu işlem motorun buzlanmaya maruz kalan bu
yüzeylerinin devamlı ısıtılması ve dönüş yağlarının soğutulması şeklinde gerçekleştirilir.
ANTI-ICEING BY HOT AIR SİSTEMİ : Bu sistemin amacı spliter nose ve rehber kanatçık-larda yani hava giriş ön yüzeylerindeki buzlanmayı önlemektir. Kompresör 5 nci kademesinden alınan sıcak hava (aynı zamanda bleed valve havası) inlet frame spliter nose ve IGV’ler içerisinden boşaltılır. Tüm bu işlemler anti-ice ve start bleed valf cihazı ile gerçekleştirilir. Anti-ice start bleed valf cihazı iki tesir altında çalışır.

-HMU tarafından mekaniki tesir (A ve B valfleri)

-NG ANTI-ICE push butonu tarafından elektriki tesir (Selenoid valf ile)

Düşük takatta çalıştırmada ve start süresince HMU mekaniki olarak bleed valfi açar ve kompresörün stall
olmasını önler. (A ve B valfleri ile). Bu arada selenoid valf kapalıdır. Böylelikle havanın bir kısmı A
valfinden dışarıya atılırken diğeri B valfinden motor ön yüzeylerinden dağılarak buzlanmayı önler. Bu
işlemler ENG anti-ice butonuna bağlı olmaksızın gerçekleşir.
ENG ANTI-ICE push butonuna basılarak NG devri yükseldikçe OAT’a bağlı olarak A ve B valfleri
kapanacak-tır. Sonuçta sisteme hava geçişi olmayacaktır.

Yüksek ve orta takat çalışmalarında A ve B valfleri kapalı olacaktır. Zira kompresör stall’u konusunda bir
risk yoktur. Eğer OAT 5°C veya daha az ise ENG ANTI-ICE yerde veya havada mutlaka butona basılarak
devreye konmalıdır. Butona basınca selenoid valf açılarak sisteme sıcak hava geçişi sağlanır. Aynı
zamanda buton üzerindeki ON ikazı yanar. Buzlanma şartlarında anti-ice sistemi mutlaka devrede
olmalıdır. ENG ANTI-ICE sisteminin devreye girdiğini torque da yaklaşık 15 lb. / feet düşme ITT’de
10°C’lik yükselme ile anlarız.
Kalkış takatı ENG ANTI-ICE ON grafiğinden bakılma-dan önce ENG ANTI-ICE sistem devrede olmalıdır.
Daha sonra kalkış takatı ayarlanarak constant torque devreye sokulmalıdır.
Take-off’a başladıktan sonra sistem asla ON yapılma-malı, yoksa take-off torque ve ITT’si limitleri aşmış
olur.

KAYNAK :
(internetten ALINTI Bilgiler)


“Halogram ile Gerçeği - Rüya Alemi ile Dünyayı Ayırt Etme Sanatı”

[Resim: kirmiziisik-2.gif]

(Kar©glanın 16.01.2021 Sesli Vaazı)

[Resim: kirmizi-isik.gif]

[Resim: Mp3-Dokumente.png]

Vaazı Dinlemek için Üstüne sol TIKLA, yada mp3 olarak indirmek için linke sağ tıkla ve farklı kaydeti seç

[Resim: Buraya_TIKLA.gif]

https://efsane1turk.net//vaazlar/2021-1/...--Q1A3.mp3


[Resim: Radyo-K.png]

RADYO-K
RADYO KAROGLAN

https://radyokaroglan.de

[Resim: kirmizi-isik.gif]Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Original Kar © glan


[Resim: gul.gif]
[Resim: v160121-n8b97161082863817930.jpg]

Başağaçlı Raşit Tunca - Karoglan Hocanın Tasavvuf Sohbetleri

BU HAFTANIN VAAZI

“Halogram ile Gerçeği - Rüya Alemi ile Dünyayı Ayırt Etme Sanatı”

[Resim: Youtube-1.png][Resim: izle-1.gif] [Resim: izle-1.gif][Resim: izle-1.gif][Resim: Youtube-1.png]

[Resim: Buraya_TIKLA.gif]Başağaçlı Raşit Tunca - Karoglan Hocanın Tasavvuf Sohbetleri

Tasavvufi Dini Sohbet Vaaz “Halogram ile Gerçeği - Rüya Alemi ile Dünyayı Ayırt Etme Sanatı”


Karoglan Başağaçlı Raşit Tunca'nın 16 Ocak 2020 Vaazı

SERiAL NUMBER: V160120210052

Etiketler: Dünya Hızlandımı,Matematikte Cebir,Verdikce Mutlu Eden Şeyler,Karoglan Hoca'nın Sözleri Özdeyişleri,Herşey Küçükten Başlar,Ticarette Satılmayacakları Satmak,Cehennem Ekipde Cennet Biçmek isteyenler,Kadınlar Toprakdır,Kendi Kulvarında Yarışmak,Yörünge,neotron,cinsiyetsizler, Z kuşak,isviçre,cern,melek nedir,cennet nerededir,

[Resim: v170121-n74d0161089233259370.png]

Süleymaniye Camisinin Akord Ayarı Nasıl Yapıldı

Bundan yaklaşık 465 yıl önceydi. Süleymaniye Camii’nin mimarı Koca Sinan, caminin henüz inşaat hâlinde olduğu bir gün içeri girer. Tam kubbenin altına oturur ve yanında getirdiği nargileyi fokurdatmaya başlar.

Tabii Mimar Sinan, Kanuni Sultan Süleyman’ın sevdiği, değer verdiği bir kişi olunca çekemeyenleri de olacaktır elbette.

İşte o çekemeyenlerden bazıları bu durumu görünce fırsat bu fırsat diyerek onu padişaha şikâyet ederler. Derler ki:

– Padişahım, sizin mimarbaşınız Sinan, kubbenin altında yan gelip nargile fokurdatıyor.

Bunu duyan Sultan Süleyman çok sinirlenir. “Üstelik bir de camide haa…”

Lâkin bu adamların sözüyle de Sinan’ı cezalandırmaz. Hem boşa mı Muhteşem Süleyman demişler. Kendi gözüyle görmek ister. Gizlice inşaatı teftiş için yola koyulur.

Camiye varınca bir de ne görsün. Sinan gerçekten de kubbenin altında nargile fokurdatıyor. Sultan Süleyman:

– Bre Koca Sinan! Bu ne haldir, diye sorar.

Sinan toparlanır ve gayet sakin bir şekilde:

– Padişahım, önümdeki şu nargileyi bir gözden geçirseniz, der.

Kanuni Sultan Süleyman nargileye bu sefer daha dikkatli bakar. Nargilede tütün yoktur.

Bunun üzerine Mimarbaşı Sinan:

– Sultanım, bu nargileyi burada sırf fokurtusu için bulunduruyorum. Üflediğimde oluşan su kabarcıklarının çıkardığı sesin kubbede ne kadar süre yayıldığını kontrol ediyorum, der.

Meğer Sinan, kubbeye 255 tane içi boş su küpü yerleştirmiş. Böylece caminin ses düzenini ayarlamış. Hem de öyle bir ayarlamış ki mikrofonun ve hoparlörün olmadığı o devirlerde imam efendinin sesi, onun mimarlığı ve mühendisliği sayesinde caminin her tarafına yayılıyormuş.

Bir de şimdiki camilerimize bakalım. Her taraf hoparlör değil mi. Üstelik bazı camilerde hoparlörler ayarsız olduğundan imam efendinin sesi anlaşılmıyor bile.

Bakalım yüz yıl sonraki camilerin ses sistemi nasıl olacak. Camiler uzay üssüne benzeyip duvarları radyasyon yayan elektronik cihazlarla mı dolacak? Yoksa aramızdan birileri Mimar Sinan’ın hatıralarını anlattığı “Tezkiretül Bünyân” isimli kitabını okuyup, beş yüz yıl ömrü olan binalar mı yapabilecek? Yeni Mimar Sinanlar çıkacak mı?

Mimarlık tarihinin mihenk taşı Mimar Sinan, vefatının 430. yılında da eserlerindeki ustalık, mühendislik, ince işçilik ve mimari dehasıyla hayranlık uyandırıyor.

Kayseri'nin Ağırnas köyünde 1490'da doğan Mimar Sinan, Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul'a getirildi. Kanuni Sultan Süleyman döneminde yeniçeri olan Mimar Sinan, Moldovya (Kara Buğdan) seferinde Prut nehri üzerine 13 günde kurduğu köprü ile Kanuni Sultan Süleyman'ın takdirini kazandı ve başmimarlığa yükseldi.

Dünyada 92 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darülkurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere 365 eserde imzası bulunan Mimar Sinan, 9 Nisan 1588'de 98 yaşında İstanbul'da vefat etti.

Mimar Sinan'ın yukarıdan bakıldığında pergel görünümünde olan türbesi, "şaheseri" olarak nitelendirilen Süleymaniye Külliyesi'nde yer alıyor.
İstanbul'daki ilk eseri, Şehzadebaşı Camisi

Mimar Sinan'ın ilk eseri olarak Halep'teki Hüsreviye Camisi (1536-1537), İstanbul'daki ilk eseri de Şehzade Camisi (1543-1548) olarak kabul ediliyor.

Mimar Sinan'a, "kalfalık eserim" dediği ve "şaheseri" olarak nitelendirilen Süleymaniye Camisi'nin inşasındaki başarısı dolayısıyla "ulu, yüce" anlamında "Koca" unvanı verildi.

Hayatı boyunca İstanbul, Edirne, Ankara, Kayseri, Erzurum, Manisa, Bolu, Çorum, Kütahya gibi Anadolu kentleriyle Halep, Şam, Budin gibi Osmanlı topraklarında suyolları, çeşmeler, camiler, külliyeler, medreseler yapan Mimar Sinan, Edirne'deki "Ustalık eseri" Selimiye Camisi'ni 85 yaşında inşa etti.

Mimar Sinan, son eserlerinden biri olan Kasımpaşa'daki Kaptan-ı Derya Piyale Paşa Camisi'nde (1573) eski ulu camilerin planına dönüş yaparak, kuruluş döneminin özellikleriyle uzun mimarlık hayatı boyunca edindiği tecrübelerini birleştirdi.
365 eserin 100'ü İstanbul'da

Çağındaki Osmanlı toprakları içinde 365 eseri bulunan Mimar Sinan'ın İstanbul ve yakın çevresindeki illerde 200'e yakın eseri yer alıyor.

İstanbul'da ayakta kalan 100 eserden 58'i ise özgünlüğünü koruyor. Sinan'ın İstanbul'daki eserleri arasında, ilk Kaptan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa için yapılan Beşiktaş'taki türbe, Üsküdar'daki Atik Valide Sultan Külliyesi, Sultanahmet Meydanı'ndaki İbrahim Paşa Sarayı (Türk İslam Eserleri Müzesi), Ayasofya Camisi'nin minareleri ilk akla gelen eserlerinden bazıları.

Kemerburgaz'daki Havz-ı Kebir (Büyük Havuz), Eyüp'teki Kovuk (eğri) Kemer ve Zal Mahmut Paşa Külliyesi, Ortaköy'deki Hüsrev Kethuda Hamamı, Haramidere'deki Kapı Ağası Köprüsü ve Fatih'teki Semiz Ali Paşa Medresesi de ünlü mimarın İstanbul'a bıraktığı eserlerinden birkaçı.

Uzmanlara göre yabancı sanat tarihçileri, uzun yıllar Mimar Sinan'ın varlığını görmezden gelerek, Sinan'ın hakkını son yıllarda yeni yeni teslim etmeye başladı.

Çünkü Selimiye gibi bir eser ve böyle mükemmel bir kubbe, ne Hıristiyan ne de İslam dünyasında inşa edilmemişti. Özellikle kubbe mimarisinde zirveye çıkan Sinan, kubbede yapılabilecek her gelişmeyi sağladı.

"Kubbeyi zirveye taşıyan mimar" olarak da adlandırılan Mimar Sinan, kubbenin gelişebildiği en uç noktaya kadar ustalığını sergiledi. Mimar Sinan'dan sonra gelenler de ustalığı karşısında ezildi.
Yarım kubbe sorununu ilk kez ele aldı

Kanuni Sultan Süleyman'ın, Saruhan Sancak Beyi iken 22 yaşında ölen oğlu Mehmet adına yaptırdığı Şehzadebaşı Camisi, 1543-1548 yılları arasında adını verdiği semtte inşa edildi.

Mimar Sinan "çıraklık eserim" dediği Şehzadebaşı Camisi'nde yarım kubbe sorununu ilk kez ele aldı ve 4 yarım kubbeli bir yapı oluşturdu.

İlk çift eksenli ve simetrik cami olma özelliğini taşıyan kare planlı caminin üzeri, yarım küre biçiminde büyük bir kubbe ile çevresinde 4 yarım kubbeyle örtülerek inşa edildi. Bütün kubbelerin, 4 büyük fil ayağı üzerine oturduğu camide de Mimar Sinan’ın diğer eserlerinde görülen sadelik ve tezyinat göze çarpar.

Şehzadebaşı Camisi'nin büyük dış avlusu altı kapılı inşa edilirken, cümle kapısı duvarının iki yanındaki ikişer şerefeli çift minaresi, yapının en dikkati çeken bölümleri arasında yer alıyor. Külliye olarak inşa edilen camide ayrıca imaret, medrese, tabhane ve türbeler bulunuyor.
Depremlere rağmen hiç hasar görmedi

Osmanlı dönemi mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan Süleymaniye Külliyesi, İstanbul'da meydana gelen yüzün üzerindeki depreme rağmen hiç hasar görmedi.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1551-1557 yılları arasında yaptırılan Süleymaniye Camisi'nin yüksekliği 53 metre, 27,5 metre çapında olan büyük kubbesi, tıpkı Ayasofya'da olduğu gibi yarım kubbe ile dayanıklaştırıldı.

Caminin avlusunun 4 köşe noktasında yer alan birbirinden farklı boyutlardaki minarelerden avlunun kuzey bölümünde yer alanları ikişer şerefeli ve 56 metre boyunda inşa edildi.

Camiye bitişik olan 76 metre yüksekliğindeki diğer iki minare ise üçer şerefeli yapıldı. Caminin ana kubbe kasnağında Mimar Sinan'ın hesaplarına göre iyi bir aydınlatma sağlamak amacıyla 32 pencere açıldı.

Mimar Sinan, cami içindeki yağ lambalarından çıkan isleri bir bölgeye toplayacak hava akımını hesaplayarak, isleri, caminin ana giriş kapısının üzerinde bir odaya topladı. Bu isler, caminin içerisini çevreleyen tezyinat işlemeleri ve hattatların kullanması için mürekkep yapımında kullanıldı.

Cami avlusunun çevresinde toplamda 28 revak bulunurken, dikdörtgen bir şema üzerinde kurulan bu avlunun tam ortasında caminin şadırvanı yer alıyor. Kanuni Sultan Süleyman ile eşi Hürrem Sultan'ın türbeleri de yine Süleymaniye Camisi'nin dış avlusunda bulunuyor.
Mimarlık tarihinin şaheseri: Selimiye

Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Edirne'deki Selimiye Camisi, Türk-Osmanlı sanatının ve dünya mimarlık tarihinin baş eserlerinden kabul ediliyor.

Sultan 2. Selim tarafından yaptırılan ve 4 minaresiyle göze çarpan eser, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da gösteriyor.

Kesme taştan yapılan cami iç bölümüyle 1620 metrekare, avlusuyla birlikte 2475 metrekarelik alana inşa edildi. Yerden yüksekliği 43,28 metre olan kubbe, 31,30 metre çapıyla dikkati çekiyor.

Ayasofya'dan daha büyük olan kubbesi, 6 metre genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan 8 büyük filpayeye oturuyor. Köşelerde dört, mihrap yerinde bir yarım kubbe merkezi kubbeyi destekliyor.

Mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında taş, mermer, çini, ahşap, sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemli olan Selimiye Camisi, mihrap ve minber mermer işçiliğinin şaheserleri arasında bulunuyor.

Osmanlı ve dünya sanatında ayrı bir yeri olan sır altı tekniğiyle İznik'te yapılan çini süslemeleri, 16. yüzyıl çiniciliğinin en güzel örnekleri olarak kabul ediliyor.
"Gördüğünüz her şeyin mutlaka bir hesabı vardır"

Süleymaniye Camisi'nin mimarisi üzerine uzun yıllardır araştırmalar yürüten ve statiğini çözen İnşaat Yüksek Mühendisi Vahit Okumuş, Mimar Sinan'a, Mimar Sinan değil Filozof Sinan dediğini çünkü filozofların unvanının olmadığını dile getirdi.

Mimar Sinan'ın sadece mimar değil aynı zamanda iyi bir mühendis olduğunu ifade eden Okumuş, Sinan'ın mühendisliğin her dalında hesaplar yaptığını, "birim daire metodu" adında kendine özgü matematiğinin bulunduğunu anlattı.

Sinan'ın hiç bir taşı veya şekli, hesap yapmadan yerine koymadığını aktaran Okumuş, "Gördüğünüz her şeyin mutlaka bir hesabı vardır. Sinan, zemin mühendisliğini, depremi biliyor. Topraktan camilerini ısıtıyor. Süleymaniye Camisi'nde is odası vardır. Hep sorarlar bana 'is odasını anlat' diye. Ben anlatamam diyorum. Yerini biliyorum, nasıl bir şekli olduğunu biliyorum. Bizden öncekiler sadece 'Burada is odası, isler burada toplanıyor. İslerden mürekkep yapılıyor' diye anlatıyor. Caminin her tarafında kandil yakılıyor. Bunlar is odasına nasıl gidiyor? Niye başka yerleri islemiyor. Araştırıyorum ve henüz bulmuş değilim. Bunun bir bilimi var." diye konuştu.
"Nargileyi akustik için içmedi"

Mimar Sinan'ın caminin ortasında akustiği ölçmek için nargile içtiği hikayesinin anlatıldığını hatırlatan Okumuş, şöyle devam etti:

"İs nereye gidiyor? Onun sistemini öğrenmek istiyor. Ama uyduruyoruz. Uyduruk, uyduruk laflarla Sinan'ın asıl değerini kaybediyoruz. 'Üç minaresi var, minaresinde üç de şerefesi var, bunlar da padişahları temsil eder' gibi hikayeler, rivayetler uyduruyoruz. Onun asıl gerçeğini, matematiğini, mimarisini bulamıyoruz. Sinan'ın mimarisine yetişilmez, bugün de kimse yetişemez. Çünkü Sinan'ın kendi matematiği, doğal matematiktir. Geometriyi kullanarak çözümler üretir. Geometri insanı yanıltmaz, matematik yanıltır. Geometri yanıltmadığı için de doğal statiği bulmuş, bu statik sonucunda da doğal mimariyi bulmuştur. Önce onun matematiğini bilmeniz lazım, ondan sonra o matematik sizi yönlendirecek."

Süleymaniye Camisi'ndeki kubbesinde küpler olduğunu hatırlatan Okumuş, bu küplerin sadece akustik için değil statik onu oraya koymaya mecbur ettiği için yerleştirildiğini, onu oraya koyarken bütünü düşündüğü için akustik için de kullandığını aktardı.

"Sinan öyle bir akustik oluşturmuş ki, hoca konuştuktan 3 saniye sonra sesi en sona geliyor. Bu ne demektir biliyor musunuz? Havada sesi asmak demektir. Bunu nasıl asıyor, bilmiyoruz." diyen Okumuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sinan'ın akustiğinin, mimarisinin, vefatının üzerinden 430 yıl geçmesine rağmen hala çözülemediğini belirten Okumuş, Sinan'ın eserlerinin korunmasına ilişkin ise şunları dile getirdi:

"Bilmediğiniz bir şekilde eserlerine müdahale etmeyin, eklentiler yapmayın, değişik malzemeler kullanmayın. Bunu söylüyoruz ama minarelerin boylarını uzatmışlar, betondan duvarlar örmüşler hatta basamak yapmışlar. İnsanın içi acıyor. Restorasyonlarda bilmeden değişik malzeme kullanıyorlar ve değiştiriyorlar. Gördüğünüzü en azından değiştirmeyin. Onarırken bir yerini bozuyorlar. Akustik öyle bir şey ki caminin içinde bir yeri değiştirirseniz, örneğin dolaplar yaparsanız, ayakkabılar koyarsanız strüktür bozulur."
"Matematiği karmaşık değil ancak ulaşabilmek zor"

Okumuş, Sinan'ın matematiğinin çok karmaşık olmadığını ancak ulaşabilmenin zor olduğunu ifade ederek, "Bugünün bütün yapılarını bu sistemle çözebilirsiniz ve doğru çözersiniz. Köprüleri dünya çözemez, sadece Sinan çözmüştür. Sinan sıfır hata ile çözmüştür. İstediğiniz yükü taş köprünün üzerinden geçirebilirim. Sinan'ın yaptığı minareler büyük bir depremde yıkılırsa, İstanbul'da taş taş üstünde kalmaz. Sinan bu kadar iyi hesap yapar ve çok iyi deprem bilgisi vardır. Bütün büyük eserleri taneli dolgu zemin üzerine yapılır. Mühendislikte denilir ki dolgu zemin üzerine bina yapılmaz. Sinan özellikle yapıyor. Niye yapıyor? En büyük deprem, kayma depremidir. Aşağıda toprak kayar, kayarken taneli olduğu için yavaş yavaş üstü harekete geçirir. Deprem ivmesi falan uydurmadır ama Sinan biliyor ve bundan ders çıkaracağız. Dünyaya mimarisinden çok bilimine ulaşmamız ve tanıtmamız lazım." dedi.

Süleymaniye Camisi'nin altından nem gelmediğini, Sinan'ın kullandığı teknik ile bunu başardığını aktaran Okumuş, yaptığı araştırmalarda Sinan'ın izolit kullandığını öğrendiğini anlattı.

Sinan'ın, tarihin bir laboratuvar olduğunu bildiğini dile getiren Okumuş, "Romalıların eskiden yaptığı taşları tetkik eder. O taşın aynısını ocaktan alır. Dünyada zamanı test eden laboratuvar yok. Zamanı tarih test eder. Sinan, bunu biliyor. Gidiyor, gözlenmiyor. 'Bu taş yıllarca dayanmışsa, ben de eserimi ondan yapayım' diyor. Biz bu işin uyduruk tarafında gidiyoruz ve Sinan'ı da tanıtamıyoruz." diye konuştu.
[Resim: v140121-nf322161064232343660.jpg]

Cumanız Mübarek Olsun V140120211741

Etiketler : Cuma E-Kart Resimleri ,Cumaniz Mübarek Olsun Resimleri,Hayirli Cumalar Resimleri,Cumanız Mübarek Olsun V140120211741 Serisi,Cuma,E-kart,cuma tebriklesme,cuma resimi,جمعة مباركة ,Mübarek cuma,hayirli cumalar,have a good Friday,Karfreitag,Sind Sie ein gesegnetes Freitag,have a Holly Friday,freitag Grüße,Friday salute,Friday celebration,freitag Feier

BOARD iÇERiK

KAROGLANIN PAYLAŞIMLARI
This it's a sample image

Dini ve Kültürel Bilgiler
Tasavvuf Bilgileri
PSD Grafikler
PNG Resimler
JPG Resimler
GIF Resimler
Flatcast Tema
Radyo indexleri
Ne Ararsanız Burada

BOARD KISAYOLLARI

ALLAH

AllahBAYRAK

TC.Bayrak


Radyo Karoglan

Foruma Misafir Olarak Gir


Forumda Neler Var


Karoglan-Raşit Tunca - Dini - islami - Dini Resim - FIKIH - Kuran - Sünnet - Tasavvuf - BAYRAK - Milli - Eğlence - PNG - JPEG - GIF - WebButtons - Vaaz - Sohbet - Siyeri Nebi - Evliyalar - Güzel Sözler - Atatürk - Karoglan Hoca - Dini Bilgi - Radyo index - Sanal Dergi
GALATASARAY

G A L A T A S A R A Y


FENERBAHÇE


F E N E R B A H C E


BEŞiKTAŞ

B E Ş i K T A Ş


TRABZONSPOR

T R A B Z O N S P O R


MiLLi TAKIM

M i L L i T A K I M


ETKiNLiKLERiMiZ


“Peygamberimiz Buyurdular ki Birbirinize Temiz ağız ile Dua edin. Bizde Sayfamızı ziyaret edenlerin ve bu bölümü ziyaret edenlerin kendilerinin Ruhaniyetine, geçmişlerinin Ruhuna Yasin Okuyup hediye ediyoruz Tıkla, ya sende oku yada okunmuş Yasinlerden Nasibini Al”
(Raşit Tunca)MEVLANA'DAN

“ Kula Bela Gelmez Hak Yazmadıkca, Hak Bela Yazmaz Kul Azmadıkca, Hak intikamını, Kulunun Eliyle Alır da, Bilmiyenler Kul Yaptı Sanır."
(Hz. Mevlana)