-----------------------


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Efsane Blog
#21
20-2014icon 
Veni Vidi Vici Nedir?

Roma İmparatoru Julius Sezar ile Basforos kralı II. Pharneke ile (Zile Altıağaç civarında) her iki tarafın da büyük kayıpların verdiği Zela Savaşı‘nı yaparlar. Savaş Julius Sezar’ın galibiyetiyle bitince durumu Roma’ya ”Veni-vidi-vici” (Geldim-gördüm-yendim) diyerek bildirir.Sezar, Pompei kalesi’nde taş bir kitabeye  bu sözünü yazdırır. Kısa ve dalga geçmeyi ifade eden bu sözü halen dünyada bir çok kişi  kullanmaktadır.Günümüze kadar gelen yazılı kitabayeyi görmek için her yıl çok sayıda turist ilçeyi ziyaret etmektedir.

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#22
Konkordato Nedir?

Batık durumda olan şirketlerin (borçlarını belli bir plan içinde) ödeme yapmak için alacaklılarıyla yaptıkları yazılı sözleşmeye Konkordato denir. Sözleşmeler genelde alacaklılarının üçte ikisiyle anlaşarak borçlarının en az yarısını ödemesi ve kalanını da ödeme planına bağlaması şeklinde yapılır.Ticaret mahkemesinin onayladığı bu anlaşmalarda alacaklılar, bir kısım alacaklarından feragat edebilir veya vadesi gelmiş borçların vadesini uzatabilirler.


Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#23
Scorp Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Koç Üniversitesi‘nde okuyan iki arkadaşın geliştirdikleri bir uygulama olan Scorp, çeşitli konularda çekilen 15 saniyelik videoları paylaşma özelliği bulundurmaktadır. Son zamanların en popüler uygulamalarından biri olarak, seçilen ilginç konularda video çekmek ve isteğe göre farklı bir başlık oluşturmak kullanıcıların seçeneğine sunulmuştur. Kullanıcıların belirlenen konu çerçevesindeki görüşlerini video yoluyla aktarabildikleri son derece başarılı uygulamalardan biridir.

İlk başta sadece App Store’de yer alan uygulama daha sonraki zamanlarda Android kullanıcılarının da hizmetine sunulmuştur. Popüler olmaktan hoşlanan gençlerin yeni ilgi odağı olan Scorp, açıldıktan bir hafta sonrasında 20 bin kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.
6 saniyelik videolar çekme imkanı sunan Vine uygulaması ile benzerliği bulunan Scorp uygulamasında, genellikle belirli başlıklar altında video çekilmektedir. Bu eğlenceli uygulamayı kullanmaya başlamak için App Store’den Scorp uygulamasını bularak ücretsiz indirebilirsiniz.

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#24
Ihlamur Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Beyaz ve sarı renkte çiçeklere sahip olan ıhlamur neredeyse her alanda faydalı şifalı bir bitkidir. Tiliaceae yani Ihlamurgiller familyasından olan bu bitki yaz aylarında toplanır. Boyları 20-30 cm‘e kadar uzar ve geniş çapta yapraklara sahiptir. Ihlamur ağacının tarihi çok eskilere dayanıyor ve hakkında çeşitli efsaneler mevcut. Örneğin; Orta Avrupa’da köylerin hemen hepsinde ıhlamur ağacı bulunur, Mayıs ayının başlarında festivaller düzenlenir ve herkes bu ağacın altında toplanırmış.

Bir de mahkemelerin bu ıhlamur ağaçlarının altında kurulduğu anlatır ki bence en dikkat çekici olanı da budur. Bu yüzden ıhlamur ağaçlarına eskiden mahkeme ağacı veya mahkeme ıhlamuru gibi isimler verilirmiş.

Özellikle grip ve soğuk algınlığı olduğumuz zamanlarda büyüklerimiz hemen ıhlamur içmemizi önerir. Çünkü sayısız faydası bulunan ıhlamur tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Kendine has kokusu kimileri için çok itici gelirken, kimi insanların hoşuna gitmektedir.

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#25
İnsan Beyninin Dünya'nın Manyetik Alanını Algılayabildiği Keşfedildi

Bazı canlı türlerinin Dünya'nın manyetik alanını bulabildikleri biliniyor. Göçmen kuşlar, deniz kaplumbağaları ve bazı bakteriler gibi canlılar için Dünya'nın manyetik alanı bir yol gösterici konumunda.

Yeni bir çalışmaya göre insanlar da Dünya'nın manyetik alanını algılayabiliyor. İnsanların manyetik alanları algılayabildikleri 1980’lerden bu yana iddia edilse de araştırmacılar ilk defa doğrudan bir kanıt bulmayı başardı. Bu yeteneğin temelinde ise beyindeki manyetik parçacıkların yer aldığı düşünülüyor.

Yapılan deneyde 34 katılımcı, etrafında elektrik yüklü sütunların bulunduğu karanlık bir odaya alınarak yapılan deneyde, katılımcıların beynindeki tepkiler incelenerek insanların manyetik alan değişimine nasıl tepki verdikleri ölçüldü. Katılımcılardan rahatlamaları ve gözlerini kapatmaları istendi. Daha sonra da ortamdaki elektromanyetik alan değiştirildi. Bu esnada EEG makineleri ile katılımcıların Alfa dalgaları adlı beyin dalgalarındaki değişim gözlendi. Alfa dalgaları, bir duyumuzu kullandığımız zaman net şekilde azalan dalgalar olarak biliniyor.
4 katılımcı, manyetik alan değiştiğinde tepki verdi ve Alfa dalgalarında yüzde 60’ı bulan azalmalar gerçekleşti. Bu etkileşim yalnızca alan kuzeydoğudan kuzeybatıya kaydırıldığında gözlemlendi.

Daha sonra tekrar edilen deneyde de aynı sonuçlar tekrarlandı. Araştırmaya dahil olmayan bilim insanlarına göre bu dört kişinin tepki vermesi, kalan 30 kişinin tepki vermemesinden daha anlamlı. Beynin farklı algılama yöntemleri olduğunu söyleyen araştırmacılar, bu durumu bazı insanların sağ bazı insanların ise sol elini kullanmalarına benzetti.

Bazı insanlarda bu manyetik alan algısının olmasının, geçmişte yaşamak için büyük öneme sahip olan yön bulma için önemli bir özellik olmasından kaynaklandığı düşünülüyor. İnsan beynindeki manyetik parçacıklar bu yetenekle ilişkilendirilmiş olsa da beynin her noktasında bulundukları için biyolojik amaçlarının da olabileceği düşünülüyor.

Araştırma, 18 Mart’ta eNeuro’da yayımlandı.

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#26
Programlama Nedir

Programlama ya da diğer adıyla yazılım, bilgisayarın donanımına nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritmetik işlemler kısaca herşeydir.Diğer bir tanım verecek olursak programlama, bilgisayar programlarının yazılması, test edilmesi ve bakımının yapılması sürecine verilen isimdir. Programlama, bir proglamlama dilinde yapılır. Bu programlama dili Java ve C# gibi yûksek seviyede bir dil olabileceği gibi C, assembly ve bazı durumlarda makine dili de olabilir. Yazılan kaynak kodu genellikle bir derleyici ve bağlayıcı yardımıyla belirli bir sistemde çalıştırılabilir hale getirilir. Ayrıca kaynak kodu, bir yorumlayıcı yardımıyla derlemeye gerek duyulmadan satır satır çalıştırılabilir.Derleyici, yazılan programları okuyup içerisinde mantıksal veya yazınsal hatalar olup olmadığını bulan, bulduğu hataları kullanıcıya göstererek programın düzeltilmesine yardım eden, hata yoksa programı çalıştırıp sonucunu gösteren, ayrıca çeşidine göre pek çok başka özelliği barındırabilen (bir değişkenin üzerine mouse ile gelindiğinde değişkenin özelliklerini gösterme, fonksiyonun üzerine gelindiğinde kod içerisinde fonksiyonu bulup yazıldığı satıra gidebilme, kodların daha kolay okunabilmesi için etiketler yardımıyla kodları toparlayacak bölgeler oluşturabilme...) birer platformdur. Programcılar genelde programlamayı gerçek hayata benzetirler. Bir program yazmak veya bir problemi çözmek için öncelikle komutları unutmak ve çözümü gerçek hayatta yapıyormuş gibi düşünmek gerekir onlara göre. Komutlar sadece araçtır.

Programlama dili de diğer ülke dilleri gibi "dil" olarak kabul edildiği için; bu tür dilleri çok fazla kullanmak ana dilimizi bile unutturabiliyor

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#27
20-2014icon 
Ağ Bağlantıları Hakkında Bilgiler

Ağ Bağlantıları bilgisayarınızla Internet, bir ağ veya diğer bir bilgisayar arasındaki bağlantıyı sağlar. Ağ Bağlantıları ile, fiziksel olarak ağ konumunda veya uzaktaki bir konumda bulunup bulunmamanız dikkate alınmadan, ağ kaynakları ve işlevine erişim kazanabilirsiniz. Bağlantılar, Ağ Bağlantıları klasöründe oluşturulur, yapılandırılır, depolanır ve izlenirler.

Yeni Bağlantı sihirbazı, çevirmeli modem, ISDN, DSL veya kablo modem kullanarak Internet bağlantısı oluşturmanıza yardımcı olur. Yeni Bağlantı Sihirbazı'nı kullanarak, gelen, doğrudan ve sanal özel ağ (VPN) bağlantıları oluşturabilirsiniz. Ağ bağdaştırıcısı yüklendiğinde, yerel ağ bağlantıları otomatik olarak oluşturulur.

Ağ Bağlantıları klasöründeki her bağlantı bilgisayarınızla diğer bir bilgisayar veya ağ arasında bağlantı oluşturmak için kullanabileceğiniz özellikler kümesini içerir. Giden bağlantılar, ağ ile bir bağlantı oluşturmak için, yapılandırılmış bir erişim yöntemi (LAN, modem, ISDN hattı, vb.) kullanarak uzaktan erişim sunucusuna bağlanırlar. Bunun tersine, gelen bir bağlantı, diğer bilgisayarlara bağlanmak için Windows XP Professional, Windows XP Home Edition çalıştıran bir bilgisayarı veya Windows 2000 Server çalıştıran tek başına bir bilgisayarı etkinleştirir. Bu da bilgisayarınızın uzaktaki erişim sunucusu olarak çalışabileceğini gösterir. Yerel olarak (LAN) veya uzaktaki (çevirmeli, ISDN, vb.) veya her iki biçimde bağlı olduğunuz dikkate alınmadan, gerekli herhangi bir ağ işlevini gerçekleştirecek herhangi bir bağlantıyı yapılandırabilirsiniz. Örneğin, ağ yazıcılarında yazdırabilir, ağ sürücü ve dosyalarına erişebilir, diğer ağlara gözatabilir veya Internet’e erişebilirsiniz.

Tüm hizmetler ve iletişim yöntemleri bağlantı içinde yapılandırıldıkları için, bağlantı ayarlarını yapılandırmak için dış yönetim araçlarına gereksiniminiz olmaz. Örneğin, çevirmeli bağlantı ayarları, bağlantı öncesinde, sırasında ve sonrasında kullanılacak özellikleri bulundurur. Bunlar, arama için kullandığınız modemi, bağlantıda kullanacağınız parola şifreleme tipini ve bağlandıktan sonra kullanacağınız ağ iletişim kurallarını bulundurur. Bağlantının süresini ve hızını içeren bağlantı durumu bağlantının kendisinden görüntülenir; dış bir durum aracı kullanmanıza gerek yoktur. Bağlantı yapılandırma hakkında bilgi için, bkz: Bağlantı yapılandırma.

Oturum açma ve etki alanı güvenliği, güvenlik ana bilgisayarları için destek, veri şifreleme, kimlik doğrulama ve geri arama, ağ ve çevirmeli bağlantılar için güvenli ağ erişimi sağlarlar,
alıntıdır.

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı
#28
Özgür Zihinlere Doğru

Öğrenmek, insanın kendisini yeniden inşa etmesidir. “Bazen yalnızlık gerekir, çoğalmak için kendinde!” sözünden yola çıkılarak, bilginin ve sevginin tekrar insanoğlunun hayatına hükmetmesi süreci Özgür Zihinlere Doğru isimli kitabımızda yoğun bir şekilde işlenmektedir.

Günde ortalama 15 saniyelik okuma süresi ile dünyada oldukça gerilerdeyiz. Ayrıca televizyon izleme oranımız olan, günlük ortalama 4,5 saat ile dünyada ABD’den sonra ikinci sıradayız. Bundan dolayı harika özelliklere sahip bu ülkemizde türlü sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunların aşılması için aydınlık zihinlere, bilgiyle donanmış nesillere ihtiyaç vardır.

İnsanımızın temel sorununun özgüven eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bu noktada özgüvenin azalmasına neden olan faktörler de kitapta işlenmiştir. Özellikle korkularımızın hayatımızın birçok noktasında bizleri engellediğini fark ettim. Bu kitabı okuduğunuzda özgüveninizin ne halde olduğunu, toplumsal kabullenmelerin, geleneklerin, çocuk yetiştirme biçimlerinin bunda nasıl etkili olduğunu göreceksiniz. Ve bireyin özgüveni azaldıkça, özgürlüğünün içsel boyutta nasıl azaldığını, özel ilişkilerde, sosyal ilişkilerinde nasıl aksaklıklar yaşandığını göreceksiniz.

İnsanların, öğrencilerin içsel kaynaklarını, motivasyonlarını harekete geçirmeden, sadece dışsal olarak ne kadar çok yatırım yapılırsa yapılsın, istenilen verim elde edilemez. Bu yüzden Millî Eğitim politikamızın nedenselliğe dayalı düşünme biçimini benimsemiş, okumaktan zevk alan nesiller yetiştirmesi için, öğrencilerin içsel kaynaklarını geliştirici, odaklı eğitim politikalarının üretmesi gereklidir.

Özgüven sorununun, ülkemizdeki sosyal sorunlara etkisi çok yönlüdür. Okuma alışkanlığımızın az olması, medyanın kültürel düzeye etkisi, mantıksallıktan ve faydacılıktan uzak birtakım geleneksel alışkanlıkların varlığı, insanımızın içsel boyutta tıkanıklar yaşamasına yol açmaktadır. İnsanlarda nedenselliğe dayalı düşünme alışkanlığının oluşması, empatiye dayalı iletişim biçiminin sağlanması için özgüvene ve özsaygıya ihtiyaç vardır.

Signing of RasitTunca
Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca

Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi