-----------------------


Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar? En iyi ve En Yaygın Arama Motorları Nelerdir?
#1
[Resim: Arama%20Motoru%20Nedir%20Ne%20%C4%B0%C5%...%C4%B1.png]

Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar? En iyi ve En Yaygın Arama Motorları Nelerdir?

Arama Motoru Nedir? Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak internet kullanımı da her geçen gün artmaktadır. İnterneti kullanan kişiler günde en az bir kez de olsa arama motoru kullanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, dünya genelinde 3,5 milyar civarında internet kullanıcısı ile 1,15 milyar civarında web sitesi bulunmaktadır.

Her biri farklı bir siteye ait olan sayfalara erişmek için URL web adresi kullanılmaktadır. Bu noktada, internet kullanıcılarının ihtiyacı olan bir bilgiyi içeren en iyi web sayfalarına arama motoru sayesinde ulaşılmaktadır. Herhangi bir markanın web sitesine, herhangi bir kişinin sosyal medyadaki profiline, herhangi bir ürün ya da hizmete ve yerel bir habere arama motorları ile ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Nedir?

En popüler arama motorlarından biri olan Google,  yazılan anahtar kelimeleri sistem üzerinde araştırarak tüm bilgileri kullanıcılara sunar. Milyarlarca web sitesinin bulunduğu internet ortamında, istenilen sitenin ya da bilginin elde edilmesi kişilere bırakılmamıştır.

Günümüz teknoloji çağında işlemler daha kolay hale getirilerek arama motorları geliştirilmiştir. En çok kullanılan arama motorlarından biri de Yandex olarak karşımıza çıkar. İhtiyacınız olan her bilgiye kolay bir şekilde ulaşabiliyorsunuz.

Arama motorlarının bilgiyi bularak kullanıcısına ulaştırma işlemleri 3 temel aşamada gerçekleştirilmektedir. En çok kullanılan Google,  kullanıcılarına ücretsiz hizmetler vererek her geçen gün daha da ilerlemiş ve en büyük şirketler arasındaki yerini almıştır.

Arama motoru olan Yahoo ya da diğer yazılımlara, aramak istediğiniz kelimeleri yazdıktan sonra ‘’ ara ‘’ butonuna bastıktan sonra arama motoru harekete geçer ve istenen kelime ile ilgili içeriklerin tamamını karşınıza getirir. Bilgiler alt alta sıralanır ve incelemeniz için biz dizi haline getirilir. Bu sıralamada en çok kullanılan ve tercih edilen popüler siteler üst sıralarda yer alır.

Arama Motorları Ne İşe Yarıyor?

Dünya genelinde en çok Google kullanılsa da, Yandex gibi arama motorları da oldukça gelişmiştir. İnternetteki her bilgiyi kodlar aracılığı ile okuyan arama motorları, HTML şeklinde bu bilgileri sunmaktadır.

Son dönemlerde oldukça gelişen ve popüler olan Yahoo sayesinde de istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Arama motorlarında kelime dışında görüntü ve video arama işlemi de yapabiliyorsunuz. Web sitelerin arama sonuçlarına göre daha üst sıralarda yer alması ve bu sayede daha çok kişiye ulaşarak kar oranını artırması, arama motoru optimizasyonu sayesinde olmaktadır.

En iyi ve en yaygın arama motorları

En iyi arama motoru söz konusu olduğunda internetteki en uygun ve en zengin sonuçları gösteren arama motorları aklımıza gelir. Özellikle en sık kullanılan arama motorları hayatı kolaylaştırmak açısından tartışılmaz araçlardır. Gün geçtikçe yaygın olarak kullanılmaya başlanan bu araçlar yavaş yavaş  daha da bilinir hale gelmektedir. En önemli en etkili özelliklerinden biri ise internet dünyasını bizim için daha kolay hale getirmektir. Gönül isterdi ki türk arama motoru ile karşınıza çıkalım. Fakat yerli arama motoru olarak ön planda olduğumuz yüksek bütçeli bir arama motorumuz mevcut değil. Ama ileride olmasını ümit ediyoruz.  Gelin hep beraber en iyi ve en yaygın arama motorlarına göz atalım. İşte dünyadaki arama  motorları arasından en çok kullanılan ve en iyi arama motorları;

YANDEX
yandex.com
Yandex: Gün geçtikçe daha sık duyduğumuz  arama motorlarından biri yandex yeni arama motoru. 1996 yılında Yandex’i yaratan Ruslardı. Yandex, reklam sistemi aracılığıyla gelir elde ederek büyüdü ve navigasyon sistemi ile ülkemizde yaygınlaştı ve türkçe arama motoru denildiğinde aklımıza gelebileceklerden oldu. Şu anda en çok kullanılan arama motorları arasında popüler bir konumda olan yandex görsel arama motoru için de bir alternatif sunuyor.

BAIDU
baidu.com

Baidu: Google ve Çin arasındaki sanal savaş 2010’da kendini gösterdi ve bu durum Baidu arama motorunun doğmasına sebep oldu. Arama motorları açısından düşünüldüğünde gün geçtikçe Baidu arama motoru, Çin hükümetinin desteğiyle Asya’nın en önemli ve en iyi arama motoru olmayı başardı ve özellikle Asya pazarında ciddi bir alternatif haline geldi.
AOL
aol.com

AOL.com: E-posta, arama motorları, haber kaynakları ve sosyal ağ bağlantıları ile  ön plana çıkan AOL yeni arama motoru, Google’ın en büyük muadillerinden biridir. Bu sitenin arama motoru, Google tarafından desteklenmektedir ve içerik konusunda oldukça iddialıdır.

ASK
ask.com

Ask: Yaygın arama motorlarının en büyük rakiplerinden biri Ask.com olarak bilinir.   Ask ingilizce bir  kelime olarak sor anlamına gelmektedir ve Ask arama motoru arayüz tasarımı açısından Google arama motoruyla büyük benzerlik göstermektedir. Dünyada yaygın olarak kullanılan bu arama motoruna soruları sorup cevaplarınızı alabilirsiniz.

DUCKDUCKGO
duckduckgo.com

duckduckgo.com: Yakın gelecekte Google’ın en büyük rakiplerinden biri olabileceği düşünülen bu arama motoru değişik bir isim ve sembole sahip. En çok kullanılan arama motorları arasında bulunan Duckduckgo.com, ördek logosuyla ve ilginç adıyla dikkatleri çekerken, arama sonuçlarınıza göre ördek ikonunuz da değiştirmektedir.

BING
bing.com

Bing.com : Dünyanın en büyük arama motorları arasındaki Bing adlı  arama motorunu Microsoft, google arama motoruna rakip olarak  ortaya çıkardı. Yazılım devi microsoft tarafından milyonlarca dolar harcanarak geliştirilen bu arama motorunun  en etkileyici özelliği değişken arka plan sistemidir. Arama yaparken, arama sayfasının ekranında istediğiniz herhangi bir resmi kullanabilirsiniz. Bu özellik  Google tarafından taklit edilmiştir.

YAHOO
yahoo.com

Yahoo.com: En iyi arama motorları listesinin en iyilerinden biri olan yahoo arama motoru karşımızda. Google’ın kurucuları henüz daha öğrenme sürecinde iken, Yahoo’ya basit ve işlevsel arama motoru fikri sunmuşlardı. O zamanda en büyük internet güçlerinden biri olan Yahoo, gençlerin bu teklifini kabul etmedi. Fakat belki de bu google için iyi birşeydi çünkü şu an Google büyüdü ve arama motoru konusunda Yahoo’dan daha başarılı bir konuma geldi. Google basit ve sade bir arayüze sahip ancak Yahoo’nun canlı ve hareketli bir arayüzü var.

GOOGLE
google.com

Google.com: Herkesin bildiği gibi en iyi arama motorları arasından şu an sahip olduğumuz en iyi arama motorudur google. Bilgi grafiğiyle, arama yaparken bize yardımcı oluyor ve ek sonuçları sunuyor. Rönesans’ta yaşayan bir ressamın adını yazarken bize Rönesans’da yaşayan başka bilgileri de resimleri ile birlikte  gösterebiliyor. İngilizce literatürüne google arama motorunda da arama yapmak fiili “google” lamak olarak eklenmiştir.

Signing of RasitTunca Original
By Kar©glan

Başağaçlı Raşit Tunca
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi