Sokratesin iyilik ve Kötülük Anlayışına Tepkimiz

Sokratesin iyilik ve Kötülük Anlayışına Tepkimiz

“Sadece bir iyi vardır,  bilgi ve sadece bir kötü vardır, cehalet”
(Sokrates)

قُلْ هَلْ يَسْتَوِي الَّذ۪ينَ يَعْلَمُونَ وَالَّذ۪ينَ لَا يَعْلَمُونَۜ اِنَّمَا يَتَذَكَّرُ اُو۬لُوا الْاَلْبَابِ۟

Zümer süresi 9 dan

Bilgi yani ilim ve, alim yani bilen kimse…
hakkında kuran hiç bilenler ile bilmeyenler bir olurmu diye tarif eder
yine ulul elbab bir ilmi ve biligiyi o bilginin bilenine  yani o ilimin erbabina sorun yani bilenlere sorun yada zikir ehline sorun diye tarif eder.

وَمَٓا اَرْسَلْنَا مِنْ قَبْلِكَ اِلَّا رِجَالًا نُوح۪ٓي اِلَيْهِمْ فَسْـَٔلُٓوا اَهْلَ الذِّكْرِ اِنْ كُنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَۙ

Nahl Suresi 43. Ayet

Amma sadece iyi olan bir bilgi değildir, alim ismi ve ilim ve bilmek Allah’ın 99 esma veya sıfatından sadece birisidir ve cemali isimlerdendir ki iyi sonucu olan isimler. Allah’ın  cellali isimlerinden mesela “Elkahhar” kahreden veya “El mümitü” öldüren veya zarar veren ismleride vardır meseala der ki kuran Allah kimi dallin ehlinden(delalette yani o muydu bu muydu diye bocalayıpta sapıtankimsler) den  ettiyse onu aydınlatabilcek veya hidayete erdircek bir kimse bulunmaz.

مَن يُضْلِلِ ٱللَّهُ فَلَا هَادِىَ لَهُۥ ۚ وَيَذَرُهُمْ فِى طُغْيَٰنِهِمْ يَعْمَهُونَ

Men yudlilillâhu fe lâ hâdiye leh(lehu), ve yezeruhum fî tugyânihim ya’mehûn

Araf suresi 186. Ayet

Allah, kimi saptırırsa artık onu doğru yola iletecek kimse yoktur. Allah, onları azgınlıkları içinde bırakır, bocalayıp dururlar.

Dikkat: “Allah, kimi saptırırsa” o zaman Allah dilerse saptırır veya  Allah cebbardır deyince Allah iyi değilde kötü mü oldu bizim anladığımız  tanrı ve Allah kötü Allah mı, saptıranı biz şeytan diye biliyorduk halbuki saptıranda Allah mış, bu ayet öyle demiyor mu? Allah öldürünce Allah kötü Allah mı? Allah cehennemi halkedince kötü mü oldu, Cehennem ne kötü birşey, insanları yakacak, insan yakmak ne kadar kötü birşey değil mi? Hi Hitler amcası yahudleri yakmış, ne kadar kızıyorlar yahudiler o na bugün, peki Allah cehennemi yaratınca veya mesela Adolf Hitleri yaratınca kötü Allah mı oldu yani?

Mesela Hackerlik te bir ilimdir, ve hackerlik ilmi bilmeyen hackerlik yapamaz, peki eğer bilgi hep iyilik olsaydı hackerlik bilmek ve yapmak ta iyi birşey olurdu yine hırsızlık bir plan proje ister yetenek ister hepsi bir ilimdir eğer bu ilmi bilen öğrenen ve yapan birisi iyi olsaydı hırsızlık iyi olurdu

Ve cehalet de o kadar kötü olsaydı  ay a bakıpta peynir topağı sanan fare kötü bir hayvan olurdu fare o kadar kötü değildir, yaratılış zincirinin halkalarından birisdir o da, sadece belki ters tarafa dönen gezegen yada dişli gibi belki ters tarafa dönüyor olabilir fare delik ve kovuk açan hayvanlardan birisi fareyi görüpte, ilk insan, belki delik ve kovuk açarak  veya in (Mesala ayının ini vardır) yaparak yeva mağarada ve kovukda ilk evinde yaşamasını öğrendi belki de, yani dişlinin bir carkıdır o, ve cahilce inanmanında faydası keşfoldu bugün, ve ismi plesebo etkisi , cahilce inanmak plesobo etkisi yapıyor, plesebo etkisi yeri gelince çok güzel bir etki, yapılamayacak güç işler o sayede kolay oluyor.

Sokrates bilgiye tapanlardan birisi demek ki “Yani Allahın alim ismine tapan” yani. Yolcunun yolda giderken güzel bir şehir görüp ya da göç eden bir kavmin suluk ve yeşillik güzel bir yer görünce oraya konması gibi, sokrates ilim köşkünü beğenmiş ve konmuş halbu ki daha binlere güzel burc ve kale ve iyilik vardır, da binlerce de kötülük vardır, ve sadece cehalet kötü olsaydı bütün katiler cahillerden olur du halbuki bütün katiller bu ahir zamanda en az üniversite mezunu kimseler haberlere bir bakın  hadi abartmayalım en az ilkokul mezunu çünkü, ilkokula gitmeyen kalmadi gibi ve eskiden  ilim okulda ögretiliyordu artik youtube instagram face google var ve maymunlar bile neredeyse bilmediklerini google amcaya yazp  sorup cevabını bulcaklar ve öğrencekler o zaman bu devirde cehalat öldü kardeşim amma işte ‘Hak ilmi’ ne okul da ne üniversite de ne de google de nede facebook da öğrenilir ‘Hak ilmi yani ilmi Ledün’ denen ilim Allah’dan direkt kalblere inen bir ilimdir vesselam…..

Rasit Tunca

Schrems, 01.09.2022

Author: RasitTunca

Bir yanıt yazın